reklama

Nůž na dopisy ze starého vrtáku

Někteří lidé mají rádi přeměnu starých věcí na nové. Pokud naleznete v garáži starý vrták a máte za kamaráda kováře, pak si z vrtáku během několika okamžiků vyrobíte stylový nůž na dopisy. Kovářské práce je krásné řemeslo i v tomto případě. Pojďte se s námi krok za krokem podívat, jak na to.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Nůž na dopisy ze starého vrtáku (Zdroj: Prima DOMA)

Přeměna starého vrtáku na elegantní nůž na dopisy

Potřebné vybavení a materiál

  • Kovářská výheň,
  • kovadlina,
  • kladivo, 
  • háček na vytvarování materiálu,
  • starý vrták,
  • rozbrušovačka,
  • včelí vosk. 

Připravte si starý ocelový vrták. Výroba nebude úplně jednoduchá, je zapotřebí mít kovářské náčiní, díky kterému jej natvarujeme přesně tak, jak si přejeme. Ještě před započetím práce musíme mít rozpálenou výheň, kde necháme materiál rozžhavit až do barvy světle červeného žáru. 

Výheň
i (Zdroj: Prima DOMA)
Vrták bylo potřeba nejprve pořádně rozpálit ve výhni

Na kovadlině vytvarujte konec pomocí kladiva. Musíte pracovat pokud možno co nejrychleji, aby materiál příliš nevychladnul, což by znesnadnilo jeho opracování. Konec vrtáku si postupně otáčejte kleštěmi a  vytvarujte do špičky.

Kování
i (Zdroj: Prima DOMA)
Rozžhavené železo se zpracuje do požadovaného tvaru na kovadlině kladivem

Konec s již vytvarovanou špičkou vložte zpět do výhně. Je potřeba materiál znovu nažhavit, protože přichází čas pro postupné natvarování původního vrtáku do finálního tvaru, nyní je na řadě ohýbání.

Ohýbání
i (Zdroj: Prima DOMA)
U rukojeti se vyková elegantní očko

Pak přichází na řadu nabroušení nože. Pro tuto práci je nejlepší si vzít do ruky úhlovou brusku a ocel zlehka přebrousit tak, až vznikne ostrá hrana. Tím máme vlastní výrobu nože z vrtáku hotovou.

Nůž
i (Zdroj: Prima DOMA)
Hotový nůž se musí náležitě vybrousit a vytvořit ostří

Nakonec ještě zbývá provést povrchovou úpravu. Brání nůž proti negativním vlivům okolí, především pak před korozí, která postupně likviduje ocel bez patřičné povrchové úpravy. Nejlepší je využít včelí vosk. A máme hotovo a výrobek vyzkoušíme. 

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 13. 2. 2021, Autor: Radoslav Ptáček (text), archiv FTV Prima (foto), Profil autora: Radoslav Ptáček