reklama

Malý a stylový odkládací stoleček se stane báječným pomocníkem na chalupě

Vzácné chvíle siesty a odpočinku může hravě narušit okamžik, kdy nemáme po ruce stoleček, na který bychom odložili potřebné věci. V tomto článku si ukážeme, jak jednoduše vyrobit takovou šikovnou pomůcku, jež se bude báječně vyjímat na chalupě a jeho vzhled bude připomínat vesnický styl. Stoleček dokáže vyrobit naprosto každý člověk. Dokonce i ten, který se zatím kutilství zdárně vyhýbal.

Malý a stylový odkládací stoleček se stane báječným pomocníkem na chalupě (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Příprava materiálu

Na výrobu vychytaného stolku budeme potřebovat pouze pár věcí. Postačí nám staré prkno, nevyužitý kus postaršího trámku a nepotřebná police z obývacího pokoje. Polici jsme použili z naprosto jednoduchého důvodu. Bude tvořit odkládací plochu stolečku a zároveň se bude báječně hodit k celému nábytku. 

Pomůcky
Budeme potřebovat desku, trámek a nářadí (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Očištění materiálu

Veškeré potřebné části budoucího stolku pečlivě očistíme. Použijeme úhlovou brusku, kotoučovou brusku či jiný vhodný brousící nástroj. Poličku si uřízneme na potřebnou délku a společně se spodním prknem začistíme a zbrousíme do hladka. Trámek je potřeba zbavit starého nátěru a opět zbrousit, aby byl naprosto hladký. 

Broušení
Trámek obrousíme a zbavíme nánosu barvy (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Broušení desky
Desku obrousíme do hladka (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Kompletace stolku

Trámek si přiložíme k prknu, které bude posléze ve spodní části stolečku. Stojnou nohu z trámku pečlivě obkreslíme tužkou. Do základny vyvrtáme dvě díry. Každou z těchto děr vykroužíme do hloubky hlavy šestihranného šroubu tak, aby tento šroub perfektně zapadl do vykroužené díry. 

Vrtání
Do desky navrtáme otvor na vrut (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Do předkreslené šablony trámku na základně přiložíme stojnou nohu stolečku a dvěma dírami ve spodní části stolku předvrtáme díry do našeho trámku. Za pomoci ráčny z gola sady připevníme šrouby skrz základnu do nohy stolečku. Vrchní desku připevníme k trámku čtyřmi vruty. 

Kompletace
Spojíme desku s trámkem (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Ošetření stolečku

Celý nově vyrobený stoleček natřeme voskem. Docílíme tím krásného venkovského stylu, zachováme přírodní vzhled dřeva a navíc máme materiál vhodně ošetřený.

Hotový stoleček
Spodní desku s trámkem spojíme i s horní deskou a hotový stoleček natřeme (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Měření
Z desky odměříme potřebnou část (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Publikováno: 23. 2. 2021, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA (foto) , Profil autora: Beata Boháčová