reklama

Romantickou atmosféru za dlouhých večerů navodíte designovou lampičkou

Dárků není nikdy dost, a to nejen v období nejkrásnějších svátků v roce či narozenin. Zcela nezištné obdarování kdykoliv během roku v nás dokáže vyvolat pocit štěstí. Dárek, kterého si však ceníme o mnoho víc než těch kupovaných a potěší hned dvakrát je dáreček vyrobený vlastnoručně námi blízkou osobou. V tomto díle si ukážeme, jak jednoduše vyrobit nádhernou luxusní a stylovou lampičku, která by potěšila každého z nás.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Romantickou atmosféru navodíte designovou lampičkou (Zdroj: Prima DOMA)

Formátování dřeva

Pro výrobu luxusní lampy budeme potřebovat zbytek dubového dřeva o tloušťce kolem 55 mm, dále pak 30 mm tlustou smrkovou spárovku a krásně tvarovanou láhev od vína.

Na výrobu ozdobného dřevěného květu, obepínajícího skleněnou lahev jsme použili zbytky dubového dřeva. Vzhledem k tomu, že je dřevo dosti nerovné, použijeme elektrickou hoblovačku a kus dřeva si srovnáme na jednotnou tloušťku 45 mm.

Nyní si vyrobíme šablonu, která po propojení jednotlivých dřevěných lístků bude tvořit rozvíjející se květ kolem skleněné lampy. Šablonu si nakreslíme na karton a vystřihneme. Není to nic složitého. Spodní stranu naší připravené papírové šablony přiložíme z boku k malířské pásce. Ta má naprosto shodné parametry s následně vyráběným dřevěným kruhem, který bude plnit funkci podstavce pro skleněnou lampu. Po přiložení zjistíme, zda nám šablona lícuje s tímto kruhem nebo jestli ještě potřebuje drobné úpravy.

Vyříznutí kruhů

Ze zbytku dubového dřeva, který použijeme pro výrobu okvětí lampy, si vyřízneme kroužek. Vzhledem k tomu, že tento kroužek bude sloužit jako podstavec pro skleněnou lampu, na kterou použijeme naši láhev od vína, přizpůsobíme rozměr kroužku této láhvi. V našem případě bude mít kroužek průměr 100 mm. K vyříznutí dřevěného kroužku použijeme vykružovák. Pak si vezmeme k ruce slabší 30 mm tlusté smrkové dřevo, z kterého vyřízneme pomocí vykružováku ještě jedno, avšak menší kolečko. Průměr tohoto kolečka závisí na vámi použité láhvi. Je důležité ji přesně změřit a na každé straně připočíst alespoň 10 mm, aby nám po následném vyříznutí vnitřku kolečka komponent nepraskl. V našem případě si tedy vykružovákem  vyřízneme kolečko o průměru 60 mm. K tomuto kolečku budou posléze připevněny vrchní části dřevěných okvětních lístků stylové lampy.

Výroba kruhů

V tuto chvíli si vezmeme k ruce námi vyříznutý malý kroužek a pustíme se do jeho opracování.  Kolečko je nutné nejprve zbrousit dohladka po celém jeho obvodu, neboť pak budeme do tohoto kolečka dělat díru, do které následně zapadne hrdlo láhve. Kdybychom postup otočili, mohlo by nám celé kolečko snadno prasknout. Vezmeme si tedy vibrační brusku a smirkovým papírem o zrnitosti 150 zbrousíme kolečko jak po celém jeho obvodu, tak i hrany. Smirkový papír si vyměníme za jemnější o zrnitosti 120 a celý postup opakujeme. Nyní použijeme sukovník a pustíme se do vykružování vnitřku našeho kolečka. Nejprve vykroužíme z jedné strany do poloviny kroužku, poté ho otočíme a vykroužíme druhou polovinu. V tuto chvíli si vezme speciální kartáč, složený z brusných papírů a začistíme vnitřní zaoblenou část.

Opracovat si musíme samozřejmě i větší kroužek. Použijeme vibrační brusku s brusným papírem o zrnitosti 150 a celé kolečko, jak po obvodu, tak i plochy zbrousíme. Smirkový papír si opět vyměníme za jemnější i zrnitosti 120 a celý proces opakujeme. Zbrousíme i hrany kolečka.

Výroba lamel

Na námi připravené smrkové dřevo přiložíme šablonu a obkreslíme ji. Za pomoci elektrické přímočaré pily vyřízneme předkreslený tvar. V tuto chvíli máme první lamelu. Šablonu tedy přiložíme opět na dřevo v místě, kde je vyříznuté zaoblení první lamely. Tohoto oblouku využijeme, neboť v určitém místě je naprosto shodné. Šetříme tím materiál. Stejným postupem pečlivě vyřízneme všechny čtyři potřebné lamely.

Obkládání lodi prkny

Přišel čas kostru našeho projektu opláštit. Použijeme prkna, která jsme si na protahovací hoblovačce upravili na tloušťku 14 mm. Po jejich připevnění k žebrům loďky se celý korpus spojí a zároveň nám báječně vykreslí dno odpočívadla. Začínat budeme samozřejmě s prknem na spodní části. Zakreslíme si na něm střed a pečlivě přiložíme ke středu námi vyrobené konstrukce. Konstrukčním vrutem si jej pečlivě připevníme k prvnímu žebru. Před přivrtáním k žebrům ostatním musíme prkno nahřát horkovzdušnou pistolí, aby nám při montování neprasklo a bylo poddajnější. Posléze prkno pomalu šroubujeme ke všem žebrům lodi. Na přídi i zádi prkno uchytíme dlouhým konstrukčním vrutem a přitáhneme co nejvíce k laťce. Stejným způsobem připevníme další tři prkna na zádi a dvě prkna na přídi našeho sofa. Posledním krokem opláštění jsou dvě kratší prkna, která se připevní vždy od vnitřního žebrování k přídi či zádi nově vznikající lavičky. Vytvoříme tím volný prostor přímo mezi vnitřními žebry konstrukce. V těchto místech posléze vytvoříme místo pro sezení.

Opracování lamel

Vyřezané lamely si postupně upevníme a jednu po druhé za pomoci úhlové brusky s lamelovým kotoučem pečlivě opracujeme.

Kompletace lampy

Pro kompletaci nově vznikající lampy použijeme dřevěné kolíčky. Na velkém kroužku si odměříme a zakreslíme místa, kam vyvrtáme díry pro tyto komponenty. Každé dvě díry budou vždy přesně naproti sobě a zároveň na kolmici k díře s ní sousedící. Místa pro díry budou samozřejmě z boku tohoto kroužku, a to ve vzdálenosti 20 mm od vrchní hrany kroužku. Označená místy vyvrtáme do hloubky jedné poloviny námi použitého dřevěného kolíčku. Nyní si označíme místo pro vyvrtání díry u všech čtyřech lamel. Spodní část lamely, která bude sedět na kroužku, je čtvercového tvaru. Díru tedy vyvrtáme do jejího středu, který si pečlivě odměříme. Tuto díru musíme samozřejmě vyvrtat kolmo, aby námi sestavená lampa krásně lícovala. Jednotlivé připravené díly sestavíme, abychom zjistili, zda nám vše sedí tak, jak má.

Nyní si vezmeme malý kroužek, který bude zasazen na hrdle láhve, a odměříme si vzdálenost 225 mm od spodního kroužku. To je místo, kde bude usazen kroužek horní. Na vrchní části lamel si uděláme rysku, kde bude střed malého kroužku. Dřevěné kolíčky si zkrátíme na potřebnou délku a opět vyvrtáme díry jak na vrchní části lamel, tak i u malého kroužku. Celý korpus si zkusíme sestavit. Vše nám krásně sedí, tak rozebereme jednotlivé komponenty a pustíme se do natírání.

Každý jednotlivý díl natřeme za tvrdým voskovým olejem, necháme 15 minut stát a pak padem zapracujeme nezapuštěný vosk, krouživými pohyby do všech natřených ploch naší lampy. Díly necháme pořádně zaschnout.

Finalizace

Jako stínítko na svíčku naší lampy budeme mít láhev od vína. Tu však potřebujeme uříznout, abychom byli schopni čajovou svíčku jednoduše vkládat pod stínítko. Vezmeme si k ruce malířskou pásku, která má stejný průměr jako naše láhev. Tu vložíme do otvoru pásky, vezmeme si řezák na sklo a pomalým pohybem otáčíme celou láhev kolem dokola. Když vyndám láhev z malířské pásky, zapálíme svíčku a pomalu otáčíme láhví nad plamenem přesně po celém řezu. Nyní si vezmeme kostku ledu a řez obkroužíme po obvodu láhve. Spodní část láhve nám odpadne. Nově vzniklé stínítko očistíme hadrem. Tato láhev byla uzavřená šroubovacím víčkem, které samozřejmě využijeme v našem projektu. Svíčku nebudeme muset sfoukávat, nýbrž přiložením kovového víčka na hrdlo láhve docílíme jejího uhašení. Víčko si tedy provrtáme a za pomoci šroubku připevníme kovový řetízek. Na druhém konci řetízku vytvoříme očko, které navlékneme na hrdlo láhve.

Nyní už jen naneseme lepidlo na všechny plochy, které mají být zkompletované k sobě a tvořit konečný výrobek. Vše pečlivě propojíme a krásná designová lampa je hotová.

Bezpečnost práce a použité nářadí

Při našem dalším projektu je naprostou samozřejmostí, že pracujeme tak, aby byla dodržena bezpečnost a ochrana zdraví při práci. I při výrobě lampy jsme používali nářadí firmy ASIST. Jedná se o českou firmu, která se stala nejznámější a nejoblíbenější značkou většiny českých kutilů. Nářadí tohoto velikána se vyznačuje nejširším sortimentem prodávaných náhradních dílů. Díky tomu může být hravě opraveno i starší nářadí, kterému již skončila záruční lhůta. Firma klade obrovský důraz na kvalitu celého svého sortimentu. Díky tomu obsadila přední příčky na českém trhu. Nářadí je velice odolné, každý kus prochází složitým certifikačním procesem, a navíc firma nabízí tříletou záruku na veškeré své výrobky.

Při našem projektu byla jedním z největších pomocníků protahovací hoblovačka, která je určená pro spolehlivé a přesné hoblování dřevěného materiálu. Disponuje volitelným nastavením výšky a šířky hoblování. Největší výhodou tohoto stroje je bezesporu rychlé a kvalitní opracování dřeva a získání hladkého povrchu souběžně s protilehlou stranou. Dalším obrovským pomocníkem byla elektrická přímočará pila s předkmitem. Disponuje regulovaným čtyřstupňovým předkmitem a může se používat na dřevo, ocel i plasty. Její velkou předností je regulace frekvence kmitání, dostatečný výkon a dobré držení. Dále jsme použili aku vrtačku s plynulou regulací mezi dvěma stupni otáček a možností nastavení utahovacího momentu i příklepovou vrtačku s elektronickou regulací otáček. Materiál jsme opracovali za pomoci úhlové brusky. Tento stroj by neměl chybět v žádné domácí dílně. Hodí se na hrubé broušení, ale i na řezání kovu, kamene či zdiva. Díky snadné výměně brusných kotoučů s ní můžeme opracovávat různé druhy a typy materiálu. Navíc je její rukojeť vhodná jak pro praváky, tak i pro leváky. Práci nám také usnadnil elektrický hoblík, který je báječným pomocníkem při opracování dřeva i dřevěných obrobků.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 28. 2. 2021, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA (foto), Profil autora: Beata Boháčová