reklama

Houpací kůň udělá radost každému dítěti

Měli jste jako děti houpacího koně (nebo kohouta) a chtěli byste pro své děti nebo třeba vnoučata podobného? Zkuste jim vyrobit houpacího koně. Pavel s Honzou to ukázali v Receptáři Prima nápadů, určitě to také zvládnete.

i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Houpací koník - radost pro naše děti (Zdroj: Prima DOMA)

Co potřebujeme na výrobu houpacího koně?

Na výrobu koníka budete potřebovat dřevěnou spárovku o síle 28-30 mm, spojovací kolíčky, vruty do dřeva, provaz z přírodního materiálu a lepidlo na dřevo.

MATERIAL A NARADI
Budeme potřebovat také vrtačku a horní frézku (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
pila a spol
Využijeme kmitací pilu tzv. dekupírku nebo přímočarou pilu (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Z nářadí využijeme lupínkovou pilu (můžete samozřejmě použít i přímočarou, ale dekupírka nepodřezává, takže tvary se budou lépe řezat), horní frézku, vibrační brusku, (my jsme měli přímo brusný nástroj na bowdenu kmitací pily), akuvrtačku a šroubovák.

Lupínková pilka SD 1600 V od Scheppachu má výkonný motor a nastavitelná rychlost, takže ji využijete pro práci s tak různými materiály, jakými jsou kovy, plasty, dřevo, plexisklo nebo sádrokarton. Základem přesného řezu je silné paralelní rameno a minimální vibrace stroje. Rovné řezy zvládne téměř kterákoliv pilka, ale pevnost celé konstrukce se ukáže právě při složitých řezech, které pilka Scheppach zvládá velice dobře. Aby měl uživatel perfektní přehled o dění na pracovní ploše, je bezpečnostní kryt vyroben z průhledného plastu. Navíc je stroj vybaven ventilátorem, který ze stopy řezu odfukuje piliny a umožňuje tak perfektní vizuální kontrolu řezu po celou dobu práce. Důležitým prvkem, velmi rozšiřujícím možnosti použití stroje, je naklápěcí funkce stolku v rozmezí 90° až 45° Velmi komfortním prvkem je naprosto snadný systém výměny pilového plátku. Systém uchycení navíc dovoluje využívat oba nejrozšířenější tvary pilového plátku. Pilka je rovněž vybavena odsávacím konektorem, LED osvětlením a úložným prostorem na pilové plátky.

Lupínková pila SCHEPPACH SD 1600 V
Lupínková pilka je výborným doplňkem do mnoha domácích dílen (Zdroj: Garland)
Lupínková pila detail
Dovoluje provádět i velmi složité tvary řezů (Zdroj: Garland)

Příprava šablony

Nejprve si nachystáme šablonu. Pokud nevěříme svým kreslířským dovednostem, inspirujeme se na internetu nebo v dětských omalovánkách, jen musíme myslet na to, aby tvar hlavy koně nebyl příliš složitý a dal se dobře vyříznout. Pokud si nachystáme maketu z tvrdého kartonu nebo sololitu, může nám posloužit i pro další výrobu.

SABLONA
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Nejprve si nachystáme šablonu

Koník musí mít pohodlné sedlo a úchyty, aby se dětem při houpání dobře drželo. Nesmíme zapomenout na ocas, kterým bude koník mávat. Vyrobíme ho z hrubého provazu.

VYREZANE DILY
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Připravíme si papírovou nebo sololitovou šablonu a přeneseme jednotlivé díly na spárovku

Houpací podnože jsme si zjednodušili, nedělali jsme je oboustranně prohnuté, zaoblené jsou pouze z jedné strany kvůli případnému praskání materiálu. Nejprve si tedy připravíme papírovou nebo sololitovou šablonu a přeneseme jednotlivé díly na spárovku. Sololit je vhodnější proto, že šablonu si můžeme schovat a použít ji vícekrát.

Postup výroby

Podle šablony obkreslíme a  vyřízneme jednotlivé tvary koníka, zaoblíme pomocí frézky a obrousíme dohladka.
Pro práci jsme použili přímočarou akumulátorovou pilu Scheppach CJS25-20Li. Je vhodná na řezání plastů, kovových materiálů a dřeva. Díky konstrukci pily lze řezat v mnoha různých úhlech, provádět dlouhé paralelní řezy nebo obloukové řezy. Pila má snadné jednoruční ovládání, elektronické nastavení rychlosti, zámek na spínači pro pohodlné ovládání bez únavy, LED osvětlení pracovního prostoru, a 4-stupňové nastavení předkmitu pro nastavení výkonu řezání. Čistotě řezu napomáhá, vedle kvalitních pilových plátků, i integrovaná ochrana proti otřepům. Kvalitní základová deska se dá lehce nastavit pro pokosové řezání až pod úhlem 45°. Rovněž výměna pilového plátku je snadná, díky systému rychloupínání. Rukojeť má komfortní protiskluzové zóny. 

řez
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Podle šablony vyřízneme jednotlivé tvary koníka

Základem koníka je houpací podnož, tu vyřízneme od hrany materiálu. Z jedné strany tedy bude rovná z druhé prohnutá. Její délka je 80 cm, šířka v nejširším bodě je 14 cm. Tvar si můžeme naznačit pomocí prohnuté lišty.

A
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Základem koníka je houpací podnož

Sedlo je prkénko o rozměrech 42x16 cm, zhruba od poloviny jej začneme zužovat až na šířku 9 cm. Namalujeme si středovou osu, aby zúžení z obou stran bylo rovnoměrné.

B
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Sedlo je prkénko, na které si nakreslíme středovou osu

Stejně tak nohy jsou projmuté. Základem je prkénko o rozměrech 11x21. Postupně se zužuje až do velikosti jedné strany 5 cm.

C
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Nohy koníka jsou projmuté

Na hlavu koně budeme potřebovat rozměr 24x52 cm. Velikost šablony pak poměrově přizpůsobíme.

D
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Hlava by měla skutečného koně opravdu připomínat

Délka příček v podnoži koníka je 30 cm, šířka 8 cm, takže celková šířka podnože je ještě o dvě síly materiálu větší, koník bude dostatečně stabilní. Příčky připevníme na každé straně dvěma vruty, vždy druhý vrut přišroubujeme až poté, co si nastavíme sklon příček podle nohou koníka.

E
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Díky příčkám koník bude dostatečně stabilní

Hlava koně slouží zároveň na držení, takže kromě očí musíme připevnit i úchyty. Ty jsou řešeny tak, že hlavou skrz provlékneme do vyvrtaného otvoru dřevěný týbl o síle 8 mm. Na rukojeti můžeme použít kulatinku z násady od smetáku. Uřízneme 10cm kusy, do hloubky cca 4 cm je provrtáme a nasuneme na průchozí kulatinku. Spoj zajistíme lepidlem. 

F
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Hlava koníka slouží zároveň na držení

Do sedla vyřízneme otvor na vložení hlavy. Pomocí vrtačky nebo vykružovací pilky vyvrtáme dva nebo jeden otvor, k němu pak projedeme pilkou a vyřízneme otvor pro zasunutí hlavové části. Před spasováním opět obrousíme dohladka.

G
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Do sedadla vyřízneme otvor na vložení hlavy

Pak zkompletujeme zbytek koníka. Nejprve k sedlu připevníme nohy pomocí dvou vrutů do dřeva a rozměříme, jak mají být nakloněné příčky v houpací části, aby sedlo dobře pasovalo. Nohy se sedlem připevníme zespoda k příčkám také vruty se zápustnou hlavou.

H
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Zkompletujeme zbytek koníka

Hlavovou část vložíme zepředu, přišroubujeme zespoda na podnož a k sedlu připevníme pomocí vloženého týble do otvoru vyvrtaného zboku, z jedné strany neprůchozího.

I
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Místo ocasu připevníme na konec sedátka lano s roztřepeným koncem

Místo ocasu připevníme na konec sedátka lano s roztřepeným koncem, povrchovou úpravu provedeme barvou nebo lazurou vhodnou na úpravu hraček a hotovo, můžeme koníka vyzkoušet.

UVOD
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Po natření lazurou a zaschnutí lze koníka vyzkoušet

Náš tip: Akumulátorové ruční nářadí Scheppach

Řada elektrického nářadí Scheppach byla vyvinuta s velkou pečlivostí k požadavkům jeho uživatelů. Takže ať už jste běžný hobby uživatel nebo náročný řemeslník, vždy si budete jist, že koupí nářadí Scheppach volíte ideální mix příznivé ceny, kvalitních komponentů, vyspělé technologie a dlouhé životnosti. Navíc dostanete 4-letou záruku a kvalitní záruční i pozáruční servis garantovaný jedním z největších evropských výrobců dílenského nářadí – německou společností Scheppach. Toto nářadí garantuje vynikající kvalitu, vyspělé technologie, skvělou ergonomii a příznivou cenu. Více se o nářadí Scheppach dočtete na www.garland.cz.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 13. 1. 2021, Autor: Pavel "Kutil" Zeman (text a foto), Garland (foto), Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman