reklama

Jak si na léto udělat pohodlnou lavici z palet, kterou zvládne opravdu každý

Nábytek z palet je hitem nejen mezi mladými, mnohé kutily láká vyzkoušet si, co vše z něj dovedou vyrobit. My jsme si tentokrát vyrobili lavici s vysokým opěradlem. Při nákupu palet si dáme pozor na to, abychom vybrali palety vhodných rozměrů, ne poškozené nebo dokonce zteřelé a poškozené, to bychom si zbytečně přidělávali práci. Také si vybereme palety, které mají i kostky, ke kterým jsou prkna palety přitlučeny ze dřeva, nikoliv z lisovaných pilinových bloků, ty by se nám brzo rozpadly. Většina palet má rozměry 120 x 80 cm, což je dost na pořádný sedák. Ceny se pohybují od zhruba 130 do 200 Kč za jednu paletu. Tak do toho!

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Co budeme na výrobu lavice z palet potřebovat:

  • dřevěné palety (s dřevěnými, nikoliv pilinovými mezidíly)
  • delší nerezové hřebíky
  • kladívko a „pajcr“ nebo tesařské kladivo, které zvládne zastat obojí
  • paličku
  • úhelník
  • svinovací metr
  • ostrou pilku na dřevo
  • brusný papír na špalíčku
  • barvu nebo lazuru na povrchovou úpravu
  • pracovní rukavice
Co budeme potřebovat
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Co budeme potřebovat

Jak budeme postupovat:

1. krok

Rozmyslíme si, jak budeme lavici skládat a naměříme si jednotlivé díly tak, abychom co nejvíce využili formát palet a museli je tudíž co nejméně řezat. Na paletách si označíme, které části potřebujeme odříznout. 

Na paletě si označíme potřebné díly
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Na paletě si označíme potřebné díly

2. krok

Naše lavice má sedák z jedné celé palety, která je zasazena do nohou – boků, z palety přeříznuté napůl. Boky z vnitřní strany uřízneme tak, že sedák zapadne do boků.

Přizpůsobíme si boční nohy sedáku
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Přizpůsobíme si boční nohy sedáku

3. krok

Opěrák je z další palety, kterou v mírně šikmé poloze – pohodlné pro opření – zajistí delší prkno.

Opěrák by měl mít sklon pro pohodlné sezení
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Opěrák by měl mít sklon pro pohodlné sezení

4. krok

Na řezání palet nám postačí ostrá ruční pilka na dřevo. Můžeme použít i tu zahradní Vybereme si tu stranu palety, která je méně poškozená a zašpiněná a uřízneme ji z jedné strany tak, aby nám vznikly dva boky. Ty stojí na straně spojené špalíčkem a z vnitřní strany mají prkno kratší, než z vnější.

Pro řezání palet nám postačí ostrá jednoruční pilka
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Pro řezání palet nám postačí ostrá jednoruční pilka

5. krok

Pokud potřebujeme paletu částečně rozebrat, poslouží nám tesařské kladivo, kterým vytáhneme hřebíky.

Odstraníme hřebíky
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Odstraníme hřebíky

6. krok

Pomoci si můžeme i zapáčením, když zkosenou pracovní část kladiva vsuneme mezi jednotlivá prkna. Právě pro tyto činnosti je tesařské kladivo vhodné, protože umí jak zachytit hřebík do rozeklané části, tak zapáčit.

7. krok

Pokud nestačí jednoduše zapáčit, aby se prkno uvolnilo, můžeme si pomoci ještě doklepnutím paličkou, ale pozor na to, abychom si palety nerozštípli, některé totiž bývají spojeny kroucenými hřebíky a ty se nám bez poškození dřeva vytáhnout nepodaří.

Pokud je potřeba větší síly, použijeme druhé kladivo
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Pokud je potřeba větší síly, použijeme druhé kladivo

8. krok

Jedno ze spodních prken palety na sedák bylo naštípnuté a příliš sukovité, rozhodli jsme se tedy jej vyměnit. Poslouží nám prkno z palet, kterou máme navíc. Poškozené prkno jsme vypáčili a nahradili jiným.

9. krok

Prkno přitlučeme opět pomocí tesařského kladiva a zajistíme ještě i další prkna palety přidáním hřebíků ve středních spojích.

10. krok

Na boky přitlučeme dlouhé prkno a o sedák v mírném záklonu opřeme další paletu tak, aby zadní spodní hranou zapadla do mezery mezi posledním a předposledním prknem sedáku. Horní konec přitlučeme k bočnímu spojovacímu prknu. Pak ještě dalšími hřebíky pojistíme spojení sedáku a nohou.

Lavici sesadíme
i (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)
Lavici sesadíme

11. krok

Protože palety byly zachovalé a vypálené znaky na nich se nám líbily, nijak jsme je neobrušovali.  Než na lavici usedneme, strhneme hrany i plochy alespoň lehce smirkovým papírem, abychom si hned při prvním posezení nezadřeli třísku. Na lavici si také můžeme vlastnoručně ušít sedák nebo využít polštáře, které už doma máme.

Tip:

Samozřejmě, že z palet jde vytvořit i daleko složitější konstrukci, tato lavice je tak jednoduchá, že ji zvládne opravdu každý, protože jsme si vystačili s minimem řezů a úprav. Pokud chceme lavici prodloužit životnost, můžeme ji natřít lazurou nebo bezbarvým lakem. Lazuru můžeme také nastříkat pomocí stříkací pistole.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 21. 4. 2024, Autor: Pavel "Kutil" Zeman (text a foto), Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman