reklama

Jak si ulehčit tápání tmou v bytě?

Tma, v níž se rozespalé oči snaží zorientovat a ruce tápají po vybavení místnosti… asi každý z nás se už někdy snažil bez újmy projít domovem zahaleným do závoje noci. A ačkoliv máme pocit, že dokonale známe každý jeho kout, proč si noční průchod bytem trošku neulehčit?

i (Zdroj: Vekra)
V noci se nechte vést (Zdroj: Vekra)

Sami sobě lokátorem

Asi nejčastějšími interiérovými prvky, které se ve tmě snažíme nahmatat, jsou vypínače na stěně a kliky na dveřích. Víte, že právě vypínače nám dnes umí dokonce samy prozradit svoji polohu? Jak? Přeci světlem! Vypínače můžeme ve tmě snadno odhalit díky jemnému podsvícení v průzoru krytu, pod kterým je nainstalovaná plynem plněná výbojka, tak zvaná doutnavka. Tím se z vypínače stává jasný orientační bod jeho umístění na stěně, a nám už se tak nestane, že bychom při nočním tápání po zdi například shodili obraz. Doutnavkou se vybavily některé typy vypínačů, přičemž u vypínačů je průzor ve svislém směru nebo je naopak vodorovný, aby designově korespondoval s liniemi obdélníkového rámečku.

vypínač DECENTE s prosvětlením
i (Zdroj: OBZOR Zlín)
Vypínač DECENTE s prosvětlením

A podle orientačního podsvícení můžeme v noci lokalizovat také novinkové dotykové vypínače, na jejichž matném skleněném rámečku je vyobrazený bod pro dotyk, kterým rozsvítíte nebo zhasnete interiérové osvětlení. Tento kontaktní bod je podsvícený LED světlem, přičemž při stavu vypnuto svítí modře, po rozsvícení interiérového osvětlení změní odstín na světle fialkový. Intenzita LED podsvícení je přitom velice jemná, neoslňující, a navíc ji lze regulovat.

Pokud byste se však rádi bez rozsvícení interiérového osvětlení protápali až do vedlejší místnosti, jistě oceníte kliku, kterou ve tmě uvidíte přes celý pokoj! Svítící klika z kolekce kování k provozu nepotřebuje žádné baterie ani napájecí kabely, a nejedná se ani o luminiscenční světlo, které se dobíjí přes den a večer vydrží svítit pouze po určitou dobu, přesto vás tmavou místností povede přímo k sobě, a to díky drobné mikrotrubičcce zabudované v čelní ploše. Ta vydává jemné světlo, které není ve dne téměř patrné, ale v noci se vždy naplno rozjasní. A co víc? Svítící kliku uvidíte i ze vzdálenosti až 20 metrů a svým světlem vám bude pomáhat nepřetržitě minimálně 20 let!

vypínač ELEGANT s prosvětlením
i (Zdroj: OBZOR Zlín)
Vypínač ELEGANT s prosvětlením

Světlo u nohou

A jak si ještě pomoci při průchodu nočním bytem, abyste se nemuseli naslepo přidržovat zdí? Povede vás světlo v úrovni kotníků! Jemným osvětlením nápomocným ve tmě lze vybavit nejen drobné interiérové zařízení, ale i samotné stěny – konkrétně soklové lišty zabudované v jejich spodní úrovni. V případě soklové lišty zapuštěné do jedné roviny se stěnou, která je doplňkovým řešením ke skrytým zárubním, je totiž možné do krycího hliníkového profilu díky její konstrukci vložit LED pásek. Jeho světlo pak kopíruje linii stěny, a tím napomáhá lepší orientaci ve tmě, neboť díky němu získáme jasnou představu o tom, kudy stěny vedou a kde přesně končí.

soklové lišty zapuštěné do jedné roviny se stěnou
i (Zdroj: JAP FUTURE)
Soklové lišty zapuštěné do jedné roviny se stěnou

TIP: Aby vás světlo neoslnilo

A když vás kliky i soklová lišta v noci spolehlivě dovedou do koupelny, nastává ta chvíle, kdy budete muset naplno rozsvítit. Vyhněte se nepříjemnému oslnění jasným světlem zářivek a pořiďte si šikovného pomocníka v podobě zrcadla, které vám pomůže pomalu se rozkoukat. V současné nabídce moderních zrcadel je možné objevit i taková, která mají zabudované LED osvětlení s regulátory stmívání i teploty světla pro změnu atmosféry osvětlení dle nálady a potřeb těla. Mezi taková patří například zrcadlo NIGHT, nebo oválné zrcadlo VITTA s regulátorem stmívání a vypínačem, který je umístěný ze spodu zrcadla, takže nejenže neruší výsledný design vybavovacího prvku, ale především jej lze snadno nahmatat i potmě. Zrcadlo ovšem může být také součástí zrcadlové skříňky, z nichž některé modely dnes nabízí například praktické automatické rozsvícení při otevření dvířek galerky.

zrcadlo VITTA doplněné nábytkem z řady BIG INN
Zrcadlo VITTA doplněné nábytkem z řady BIG INN (Zdroj: Dřevojas)
umístění vypínače zrcadla VITTA
Umístění vypínače zrcadla VITTA (Zdroj: Dřevojas)

Nevstávejte do tmy!

A jaké jsou další způsoby, jak ušetřit své oči před nepříjemným, ostrým přechodem mezi tmou a světlem? Pokud je váš dům vybavený venkovními žaluziemi nebo roletami, které přes noc kvůli ochraně před nočním světleným smogem zatahujete, ale ráno byste rádi vstávali za příjemného svítání, poohlédněte se po systémech inteligentní domácnosti. Ty dnes mohou ovládat také stínicí techniku, u které řeší zejména její automatické pohyby. Díky inteligentním systémům si můžete vytvořit různé scénáře podle svých individuálních potřeb. Pokud byste například v noci ocenili orientační světlo z pouličních lamp, nechte žaluzie zcela zatažené třeba do půlnoci, a když už všichni spí, nastavte si jejich automatické pootevření, aby umožňovaly decentní průnik osvětlení zvenčí do interiéru. A pokud ráno rádi vstáváte do plného světla, není nic jednoduššího, než si nastavit, aby se žaluzie v době vašeho budíčku zcela vysunuly. Tyto scénáře je navíc možné upravit na každý den zvlášť, takže se plně přizpůsobí vašemu rozdílnému režimu pracovního týdne a víkendu. Výhodou navíc je, že chytré ovládání lze aplikovat jak u exteriérových prvků, tak i u prvků v interiéru.

Dům vybavený venkovními žaluziemi nebo roletami
i (Zdroj: Vekra)
Dům vybavený venkovními žaluziemi nebo roletami

Tip na závěr: Odraz měsíčního svitu

Ač to dnes může znít úsměvně, v dávné historii řešili naši předci noční osvětlení použitím správného stavebního materiálu. Jakého? Hojně využívali například bílý mramor, který v noci odrážel měsíční světlo, a tím v interiéru sloužil jako orientační prvek. Pokud byste si chtěli vypomoci ve své domácnosti po jejich vzoru, sáhněte po nábytkovém vybavení v bílé barvě a lesklém provedení. Světlo je více odráženo lesklými povrchy, u nichž najdete vedle pomoci s noční orientací především další praktické vlastnosti, jako tomu je například v případě lesklých akrylátových dvířek nebo lakovaných dvířek. Totální prim samozřejmě hraje odlesk od bílého skla, a to na nábytek nebo také obklady stěn zase dostanete díky skleněnému prachu v povrchu materiálu.

T.acrylic v bílém provedení
i (Zdroj: Trachea)
Světlo je více odráženo lesklými povrchy - T.acrylic v bílém provedení

A čím se necháte v noci vést vy?

Publikováno: 30. 12. 2020, Autor: DENDRIT s.r.o. (text a foto), Profil autora: Redakce