reklama

Velkolepé podkroví rodinného domu vykouzlené ze sádrokartonu

Plánujete rekonstrukci dlouho nevyužívané půdy a moc nevíte, jak na to? Inspirujte se zdařilou rekonstrukcí podkroví rodinného domu v Ondřejově nedaleko Prahy, kde se projektanti rozhodli jako materiál využít sádrokarton, a to nejenom pro příčky a předstěny, ale také na podlahu.

i (Zdroj: Rigips)
Velkolepé podkroví rodinného domu vykouzlené ze sádrokartonu (Zdroj: Rigips)

Podkroví ze sádrokartonu

Pokud jste se rozhodli pro rekonstrukci celého domu, bytu nebo třeba jenom jednoho pokoje, může být pro vás velmi vítaným pomocníkem sádrokarton. Ten se stává právě při rekonstrukcích stále oblíbenějším materiálem – jeho výhody jsou přitom nesporné. Sádrokarton se totiž aplikuje metodou suchého procesu, což znamená, že můžete rekonstruovat nehledě na roční období, a tak se úplně vyhnete například činnostem, jako jsou čekání na vyzrávání a schnutí hrubé stavby, jádrové omítky i štuku. Díky tomu každou rekonstrukci zkrátíte zhruba o polovinu a můžete ji začít už teď. Právě zimní období je totiž ideálním pro suchou výstavbu a rekonstrukci interiéru.

2020_10_15 Rigips Ondrejov 027
i (Zdroj: Rigips)
Takzvané mokré podlahy nesmějí zmrznout, nicméně suché podlaze se v zimě nic nestane (Zdroj: Rigips)

Navíc, práci se sádrokartonem při troše zručnosti zvládnete svépomocí. Své o tom ví rodina pana Jahelky z Ondřejova, která se rozhodla dát nový kabát staré půdě právě pomocí sádrokartonu. „Jedním z nezanedbatelných rozhodovacích faktorů pro rekonstrukci byla i relativní jednoduchost celého systému sádrokartonové výstavby, kterou běžně zručný člověk zvládne sám, tak jako v našem případě. Hodně mi dal kurz Školy suché výstavby, který jsem před rekonstrukcí absolvoval. Na kurzu vás naučí základy práce se sádrokartonem,“ říká Petr Jahelka.

2019_02_19 Ondrejov 025 (1)
i (Zdroj: Rigips)
Práci se sádrokartonem při troše zručnosti zvládnete svépomocí (Zdroj: Rigips)

Podlaha suchou cestou

Takzvané mokré podlahy nesmějí zmrznout, nicméně suché podlaze se v zimě nic nestane. Nejen kvůli tomu se pro její pokládku rozhodla i rodina pana Jahelky: „Pro rekonstrukci půdy svého domu v Ondřejově jsem se po konzultaci s odborníky rozhodl pro aplikaci suché podlahy především kvůli její rychlosti, a samozřejmě též kvůli nízké váze celého systému, tedy vyrovnávacího podsypu a desky, a tím minimálního zatížení původního trámového stropu nad přízemím.“ říká Petr Jahelka. Základním prvkem suchých podlah jsou nejčastěji sádrovláknité či sádrokartonové konstrukční desky. „Jsou lehké a mohu potvrdit, že skutečně mají deklarované dobré akustické vlastnosti, dupání tlumí na výbornou,“ doplňuje Petr Jahelka.

2019_02_19 Ondrejov 022 (1)
i (Zdroj: Rigips)
Sádrokarton se aplikuje metodou suchého procesu (Zdroj: Rigips)

Výborně se suché podlahy díky svým vlastnostem uplatňují například i v dřevostavbách, jak vysvětluje Robert Hošek z Rigipsu, dodavatele sádrokartonů pro rekonstrukci: „Jsou přitom kompatibilní s podlahovým vytápěním a při dodržení montážního postupu na ně můžeme položit téměř jakýkoliv druh finální podlahy“. Suchá podlaha pak lze použít dokonce v prostorech s vlhkostí až do 90 %, a to například i v koupelnách a na sociálních zařízeních. V místech, kde přijdou desky do přímého styku s ostřikující vodou, pak výrobci doporučují použít ještě tekutou hydroizolaci.

2020_10_15 Rigips Ondrejov 050
i (Zdroj: Rigips)
Suchou podlahu pak lze použít dokonce v prostorech s vlhkostí až do 90 %, a to například i v koupelnách (Zdroj: Rigips)

Designové a požáru odolné podkroví

S funkčními, lehkými a odolnými sádrokartonovými deskami můžete dosáhnout tvarů, kterých byste například s cihlami docílili jen velmi obtížně. Rekonstrukce v Ondřejově tak pro svislé příčky a předstěny využila vysokopevnostní sádrokarton, na který lze připevnit dodatečná zatížení. Ať už jde o obraz, polici, televizor nebo kuchyňskou skříňku, vysokopevnostní sádrokartonová deska udrží vše, a to za předpokladu správně zvoleného kotvení. Některé druhy sádrokartonových desek mají dokonce nosnost na jednom vhodně ukotveném bodě až 80 kg, a unesou tak třeba i člověka.

2020_10_15 Rigips Ondrejov 049
i (Zdroj: Rigips)
Některé druhy sádrokartonových desek mají dokonce nosnost na jednom vhodně ukotveném bodě až 80 kg (Zdroj: Rigips)

„Při plánování rekonstrukce jsem pak hodně přemýšlel také o odolnosti materiálů proti požáru. Myslel jsem si, že sádrokartonová deska shoří velmi lehce a rychle, ale z tohoto omylu jsem byl hned vyveden a mile překvapen,“ říká Petr Jahelka. Za této situace tkví kouzlo v celé konstrukci stěny, když zvolíte správný izolant i sádrokarton, odolá váš domov ohni déle. Speciálně upravené konstrukce pak dokážou vzdorovat ohni více než 90 minut. A co pak možná málokdo ví, sádra v sádrokartonových deskách váže množství krystalické vody, díky níž dokážou desky odolávat požáru o něco déle než jiné stavební materiály.

2020_10_15 Rigips Ondrejov 007
i (Zdroj: Rigips)
Sádra v sádrokartonových deskách váže množství krystalické vody, díky níž dokážou desky odolávat požáru o něco déle než jiné stavební materiály (Zdroj: Rigips)

Systémovým řešením proti budoucím problémům

Základem úspěšné rekonstrukce podkroví v Ondřejově bylo především použití stejných materiálů, které k sobě pasují. Dle odborníka je velmi důležité nesnažit se spojovat různorodé materiály, ale přistoupit k výstavbě podkroví systémově. „To znamená, že k sádrokartonovým šikmým deskám jsme pak přidali stejné řešení i pro svislé nenosné příčky, zkrátka jsme v podkroví nekombinovali různé druhy sádrokartonů, nebo dokonce izolace,“ vysvětluje Robert Hošek z Rigipsu. Jedině takto předejdeme nejčastějšímu nešvaru v podkroví, tedy praskání spár a vzniku mikrotrhlin. V Ondřejově navíc ještě aplikovali na všechny rohy i kouty speciální hranový systém, díky tomu tak budou rohy i kouty sádrokartonových konstrukcí pevné, odolají silným nárazům, a navíc je lze vytvořit v rekordně krátkém čase. Za předpokladu správné technologie montáže, řešení detailů a návazností je důsledné uplatnění sádrokartonových konstrukcí řešením, kterým se podkroví domu v Ondřejově spolehlivě vyhne budoucím nešvarům a bude dlouhá léta sloužit ke spokojenosti majitelů.

Publikováno: 17.12.2020, Autor: Rigips (text a foto), Profil autora: Redakce

Mohlo by vás dále zajímat

Pepa udělal zátěžový test desky Habito. A proč přitom karel visel ve vzduchu?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Karel se bojí, že pokud se budou do sádrokartonové příčky HABITO od Rigipsu v kuchyni věšet skříňky kuchyňské linky, tak se všechno vytrhne a popadá, zničí mu to linku, apod. Pepa ho chce přesvědčit, že se ničeho bát nemusí a tak vymyslel zátěžový test.