reklama

Podzimní úprava půdy na zahrádce s pomocí nářadí

Kdybychom si měli vybrat roční období, které bychom chtěli mít po celý rok, řada lidí by zřejmě sáhla po jaru. Dny se prodlouží, práce na zahradě ještě moc není a příjemné dny nám umožní odpočinek venku. Jenže každé roční období jednou končí a s ním i sklizeň, po které je nutné zahrádku důkladně připravit na zimní odpočinek. K jedné z hlavních činností patří zpracování půdy na zahrádce.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Podzimní úprava půdy na zahrádce s pomocí nářadí (Zdroj: Prima DOMA)

Všichni dobře známe tu dřinu, která nás při podzimním rytí záhonů provází. A vůbec těžko to jde se starým nářadím, u kterého nebyla ještě prakticky žádná pravidla ergonomie. Znamenalo to, že práce s půdou byla namáhavá. A co teprve starý a ještě k tomu rezavý rýč, což je záležitost, která nás přivádí k vzteku. Proto je dobré, abychom se vybavili kvalitním zahradním nářadím.

Zahrádka
i (Zdroj: Prima DOMA)
Všichni dobře známe tu dřinu, která nás při podzimním rytí záhonů provází

Moderní zahradní nářadí

Rýč, který používáme pro práci s půdou, má proti tomu vyrobenému v dobách minulých několik zcela zásadních vylepšení, která významným zůsobem usnadní činnost a snižují námahu. Jde především o optimalizovanou délku násady, pogumované pracovní plochy pro snížení únavy rukou nebo upravené pracovní části, bránící lepení půdy nebo rostlinného materiálu na tyto plochy.

Rytí probíhá tak, že postupujeme stejným způsobem jako při orbě. Řádek po řádku otáčíme půdu a vrchní vrstvou ji obracíme na bok. Toto je zcela záměrně, protože pokud bychom vrchní vrstvu půdy obraceli na dno brázdy, nezarývali bychom správně organický materiál. Ten patří totiž na bok brázdy, to proto, že předá živiny do celé výšky půdního profilu. Při rytí se samozřejmě snažíme půdu co nejméně pošlapat, výrazně udusaná hlína je problém, protože může mít sníženou vsákavost vláhy při zalévání nebo i dešťových srážkách. S rýčem, který je vytvarován podle současných požadavků na ergonomii, je práce hračkou.

Rytí
i (Zdroj: Prima DOMA)
Při rytí postupujeme stejným způsobem jako při orbě

K zahrádce patří samozřejmě i vidle, které jsou vytvořeny po stránce ergonomie stejným způsobem. Ty poslouží především pro rozhození chlévského hnoje nebo jiného nerozloženého organického materiálu. A pokud se chystáme rozhodit kompost rozleželý, pak na to použijeme lopatu.

Pro podzimní zpracování půdy používáme i rycí vidle. Ty nám poslouží především při obrývání stromů a keřů, díky tomu nehrozí poškození kořenového systému, který bývá u některé zeleně velmi mělce v půdě a rýčem často poškodíme kořeny, keře či stromy pak mohou pozastavit růst nebo být napadeny nejrůznějšími chorobami.

Vidle
i (Zdroj: Prima DOMA)
K zahrádce patří samozřejmě i vidle

Uložení nářadí na zimu

Po dokončení rytí a dalších prací s půdou nářadí dokonale očistíme, natřeme slabou vrstvou oleje a uložíme na suché místo. Plastové části pak můžeme ošetřit přípravkem se silikonovým olejem, díky tomu si nářadí udrží vzhled po velmi dlouhou dobu.

Nářadí
Starý a zrezlý rýč je pro vytí zcela nevhodný (Zdroj: Prima DOMA)
Fiskars
S rýčem, který je vytvarován podle současných požadavků na ergonomii, je práce hračkou (Zdroj: Prima DOMA)

 

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 10. 11. 2020, Autor: Jaromír Malich (text), Prima DOMA (foto), Profil autora: Jaromír Malich