reklama

Exkluzivní ohniště se stane výborným místem pro rodinné oslavy

Nejeden z nás touží po krásném a uklidňujícím místě, kde ticho protíná pouze praskání dřeva umocněné plápolajícími jazyky ohně. Místo, na kterém se vždy ráda sejde celá rodina i s přáteli. Luxusní stylové ohniště je přesně oním místem. Příjemné posezení s buřtem na klacku i bujaré oslavy budou díky vašemu luxusnímu ohništi nejvyhledávanějšími akcemi. V minulém díle jsme si připravili prostor pro přesně takové místo. V tomto článku celý projekt dokončíme a přivítáme na svět.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Exkluzivní ohniště se stane výborným místem pro rodinné oslavy (Zdroj: Prima DOMA)

Zdění ohniště

V minulém díle jsme si kompletně připravili celý prostor, který bude sloužit jako ohniště pro velkou rodinu. Vyrobili jsme si podlahu, vyzdili opěrnou zeď a připravili podpory pro lavičky. Nyní budeme pokračovat ve stavbě samotného ohniště. Pro výrobu ohniště použijeme cihly, které máme nachystané a seříznuté již z minulého dílu.

Cihly
i (Zdroj: Prima DOMA)
Okraje cihel bude potřeba zabrousit

V tuto chvíli je důležité pečlivě odměřit, kde přesně bude naše ohniště stát. Nejlepším způsobem je vše vyzkoušet. Sedneme si tedy na připravenou zídku, vezmeme si do ruky klacek, který pak bude sloužit k opékání buřtů, a vyzkoušíme, zda k ohni tímto klackem dosáhneme. Zároveň je důležité, aby i přes přehršel opékacích klacků bylo kolem ohniště stále dostatek místa k případnému chození. Naše zakoupené plechové ohniště položíme vzdálenějším okrajem přes středový hřebík přesně do poloviny prostoru a necháme jej ležet. 

1. řada
i (Zdroj: Prima DOMA)
Okolo kovového ohniště rozmístíme do kruhu cihly

Kolem plechové krásky položíme předem připravené cihly tak, aby kolem ohniště tvořily kruh. Vše nám krásně sedí, tak si půjdeme nachystat lepidlo.

Lepidlo
i (Zdroj: Prima DOMA)
Do kbelíku nasypeme suchou směs lepidla

Pro lepení cihel je dobré použít kvalitnější mrazuvzdorné lepidlo, které si namícháme za pomoci vrtačky a míchadla.

Míchání
i (Zdroj: Prima DOMA)
Lepidlo rozmícháme s vodou

Sestavené cihly lepím jednu po druhé. Lepidla nedáváme příliš moc, aby nevznikaly velké spáry. Stále chceme docílit vzhledu pouze provázaných cihel. Po dokončení první řady ohniště budeme pokračovat řadami dalšími. Cihly pokládáme tak, aby spára mezi cihlami byla vždy v polovině cihly na ní posazené. Kompletní ohniště má celkem pět řad. U poslední vrchní řady pečlivě začistíme spáry lepidlem. Přebytečné lepidlo setřeme štětcem a očistíme hadříkem. Zajistíme tím, že pohledová strana bude vypadat opravdu nádherně.

Zvýšený okraj
Okraj ohniště postupně zvyšujeme (Zdroj: Prima DOMA)
Okraj
Okraj zvýšeného ohniště zakončíme opět cihlami (Zdroj: Prima DOMA)

Výroba latí

V tuto chvíli si musíme připravit pět kusů podkladů pro lavičky. Použít můžeme jakoukoliv lať, kterou máme doma po ruce. Uřízneme si jí v délce 400 mm a zahladíme lamelovým kotoučem. Na dvou místech si předvrtáme díry pro uchycení podkladů k podporám laviček.

Měření
Hranolky si rozměříme a nařežeme (Zdroj: Prima DOMA)
Řezání
Všechna prkna si nařežeme na potřebné rozměry (Zdroj: Prima DOMA)

Montáž latí

Připravené latě přiložíme na střed každé z našich pěti zídek. Na cihly si označíme předvrtané díry. Nyní si vezmeme k ruce příklepovou vrtačku a vrtákem č. 8 vyvrtáme díry do cihel. Do děr vložíme hmoždinky a každou laťku pečlivě přišroubujeme.

Trámky
i (Zdroj: Prima DOMA)
Na cihlové příčky připevníme trámky

Výroba laviček

Vznikající ohniště teď doplníme lavičkami. Na jejich výrobu použijeme prkénka, která postupně přiložíme na laťky. Vzhledem k tomu, že náš výtvor je ryze v rustikálním stylu, budeme při výrobě laviček postupovat jednotlivě od první latě k té poslední.

Lavička
i (Zdroj: Prima DOMA)
Na hranolky připevníme prkna lavičky

Jde nám o tom, aby každá laťka seděla správně a přesně navazovala na tu druhou. K první a druhé laťce tedy přiložíme celkem čtyři prkénka, přesně na střed a za pomoci vodováhy zakreslíme místa, kde jednotlivé latě uřízneme. Vezmeme si k ruce terasové vruty a každé prkénko pečlivě přišroubujeme k laťce na zídce. Stejným způsobem pokračujeme i s dalšími laťkami, které budou tvořit sedací plochu.

Hrany
i (Zdroj: Prima DOMA)
Přesahující okraje je potřeba odříznout

Postupně takto vytvoříme celkem čtyři sedací plochy, kdy každá lavička má po čtyřech prkénkách. Prostor, který nám vznikne pod lavičkami, můžeme použít pro uskladnění nařezaného dřeva.

Lavice
i (Zdroj: Prima DOMA)
Prkna lavice budou na sebe navazovat

Finální úpravy

Nyní provedeme finální úpravy. Vezmeme si drenážní trubku, kterou umístíme za opěrnou zeď našeho nově vytvořeného luxusního ohniště.

Drenáž
i (Zdroj: Prima DOMA)
Po obvodu sezení umístíme drenážní trubky

Mezi tuto zeď a zem patří také nopová fólie. Používá se jako ochrana hydroizolace zdiva před vlhkostí, kterou by stěna natáhla z hlíny. Vytvářely by se nám pak na opěrné zdi ošklivé mapy. Fólii vsuneme za opěrnou zeď a zastřihneme přesně podle výšky této zdi.

Izolace2
i (Zdroj: Prima DOMA)
Jako izolaci použijeme nopovou fólii

Nakonec ještě použijeme geotextílii, která nám za opěrnou zdí vyčnívá, a přiložíme ji přes drenážní trubku.

Izolace
i (Zdroj: Prima DOMA)
Přes vnější okraj sezení usadíme geotextilii

Celý tento prostor zasypeme hrubým štěrkem zhruba do výšky 150 mm. Ostatní prostor, který zůstal za zdí ohniště, už jen zasypeme zeminou a máme hotovo. Exkluzivní ohniště můžeme rázem využít jako prostor pro velké rodinné oslavy.

Štěrk
i (Zdroj: Prima DOMA)
Vnější okraj sezení přes geotextilii a izolaci vysypeme štěrkem

Bezpečnost práce a použité nářadí

Při projektu je velice důležité používat ochranné pomůcky a samozřejmě dbát na bezpečnost při práci. Jako obvykle nám bylo nápomocno nářadí značky ASIST. Jedná se o nejznámější značku nářadí na našem trhu, kterou využívá převážná část českých kutilů. Toto nářadí se vyznačuje příznivou cenou a nejširším sortimentem náhradních dílů. Díky tomu jsou možné opravy nářadí i dlouho po skončení záruční lhůty. Příznivé ceny a obrovský důraz na kvalitu i bezpečnost zaručily vzestup firmy a její usídlení na přední pozici v prodeji nářadí.

Při stavbě ohniště byla obrovským pomocníkem příklepová vrtačka, která dokáže pracovat ve třech různých režimech a výborně slouží i při náročnějších pracích. Disponuje regulací otáček a může se použít pro práci se dřevem, kovem i vrtáním do betonu. Vrtačka se tak hravě může stát univerzálním pomocníkem každé domácnosti. Dále jsme použili AKU vrtačku s Li-ion baterií, jež má velkou kapacitu a velmi rychle se nabíjí. K ruce jsme měli také pokosovou pilu, která je výborná pro práci v každé domácí dílně. Pro přesné řezání využívá laserového měřítka a je určena k řezání různě tvrdých dřev, dřevěných profilů, ale i plastů. Tato pila disponuje přesným nastavením úhlů řezání a prodlužujícími podpěrami, díky kterým je možné řezat i delší předměty.  Navíc jsme použili úhlovou brusku. Jedná se o výborného pomocníka s nízkou hmotností a dobrým výkonem. Její výhodou je velice snadná výměna brusných kotoučů a je vhodná pro praváky i leváky.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 28. 12. 2020, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA (foto), Profil autora: Beata Boháčová