V zimním období se můžeme věnovat různým činnostem. Jednou z těch hezkých aktivit je vybavování kutilské dílny, která potřebuje spoustu dobrého náčiní, abychom zde mohli trávit volný čas a vyrábět či opravovat dle svých představ. Pojďte se podívat, co by v takové kutilské dílně rozhodně nemělo chybět.
Jaké nářadí a nástroje pro práci se dřevem upotřebí každý kutil?
Jednou z nejčastěji prováděných činností v rámci kutilství je výroba drobných produktů ze dřeva. Abychom mohli s tímto materiálem pracovat, potřebujeme k tomu několik různých přístrojů. Prkna uřízneme klasickou okružní pilou, ale lze využít i pohodlnější řešení v podobě pily stolní, která je vítaným pomocníkem především tam, kde bude výroba předmětů ze dřeva probíhat častěji. A když jsou prkna ještě neopracovaná, pak musíme zasáhnout ještě výkonnější technikou, vynikajícím prostředkem je pořízení hoblovačky nebo protahovačky, které prkna upraví do již použitelnější podoby.


Jemné řešení úpravy neopracovaného dřeva nabízí například elektrický hoblík se snadno vyměnitelným nožem a elektromotorem o příkonu až k 1 kW. Finální broušení dřeva se provádí pásovou nebo vibrační bruskou. Zvláště vibrační je vhodná pro to nejjemnější doladění detailů. A když potřebujeme vrtat, pak bychom měli ještě zvážit pořízení stojanové vrtačky s několika různými typy vrtáků, vhodnými k vrtání nejen pro do dřeva. Dekorativní detaily je možné vyřešit horní frézkou. Potřebujeme-li ještě vyřezávat otvory do dřeva, pak se hodí i pilka přímočará.




Když vypadne elektřina
Výpadek elektřiny je občas ožehavý problém, který je možné také vyřešit. Malá elektrocentrála je snadno startovatelná, má velmi nízkou spotřebu pohonných hmot a vyřeší každý problém s výpadkem proudu ve chvíli, kdy v kutilské dílně pracujeme a potřebujeme dokončit práci, na kterou jsme se těšili, a bez jejího dokončení by naše rozpoložení dostalo nádech mrzutosti.

Úprava a spojování kovových materiálů
Elektřinu potřebujeme i při sváření kovových materiálů, kdy se hodí svářecí invertor. Díky němu si bezproblémově poradíme s konstrukcemi nejrůznějších vylepšení v domě a kolem něj. Problém ale může spočívat ve starých nátěrech. K jejich odstranění je možné využít brusného kotouče na úhlové brusce či vrtačce. Může pomoci i použití horkovzdušné pistole, která kromě odstranění nátěrů ze dřeva pomůže zvýraznit jeho přírodní vzhled a přirozenou kresbu. Avšak aby horkovzdušná pistole dlouho vydržela, musíme ji ještě před vypnutím nechat vyfoukávat vzduch i s vypnutými topnými elementy.


Pro nátěry je možné používat nejen klasický štětec nebo váleček, pro efektivní nanesení poslouží stříkací pistole, kterou využijeme především na větší plochy. Rozmíchání barev zvládneme s elektrickým míchačem.


Ruční nářadí, spojovací materiál a úklid
Z ručního nářadí potřebujeme především sadu stranových klíčů, gola sadu a sadu šroubováků, které mají plochý a křížový konec. Spojovacího materiálu si pořizujeme větší množství, a to nejen v podobě různých velikostí podložek, hmoždinek a vrutů, ale i šroubů. Abychom měli vše perfektně zorganizované, v dílně nemůžeme postrádat několik boxů, abychom měli vše perfektně zorganizované a velmi přehledné.


K úklidu samozřejmě sáhneme po koštěti. Ale co když je nepořádku opravdu hodně a ještě v podobě jemného prachu? Pak je zapotřebí zasáhnout zcela radikálně, a to v podobě průmyslového vysavače, který nás nepořádku jednou provždy zbaví. Pro dlouhou životnost je zapotřebí vysavač s nerezovou nádobou a vysokým výkonem. A co když přijdete na to, že někde v domě došlo k vytečení většího množství vody? Ano, i v tomto případě průmyslový vysavač využijete, pokud při jeho nákupu vyberete ten s funkcí mokrého vysávání.


Publikováno: 25. 12. 2020, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Asist (foto)
, Profil autora: Radoslav Ptáček