reklama

Jaké nářadí by nemělo chybět v žádné domácnosti?

Vyvrtat, zatlouct, dotáhnout, uříznout. To je seznam nejčastějších činností, které v rámci bytu či domácnosti provádíme. A pokud se chystáme na drobné opravy, chceme připevnit obraz na zeď nebo třeba seřídit dvířka u nábytku, pak už to je na pořízení sady nářadí a přístrojů. Pojďte se podívat na to, co by ve vašem boxu na nářadí rozhodně nemělo chybět.

Jaké nářadí by nemělo chybět v žádné domácnosti? (Zdroj: Depositphotos)

Bez jakého nářadí se prakticky žádná domácnost neobejde?

Nejčastěji potřebujeme v obydlí nebo kolem domu připevnit drobné předměty. K tomu, abychom mohli tyto činnosti vykonávat, potřebujeme vrtačku, a to ještě lépe s příklepem, elektronickou regulací a sklíčidlem, které povolíme či dotáhneme bez použití nářadí. Díky těmto vychytávkám a přepínačem chodu vlevo-vpravo můžeme bleskurychle vyvrtat otvor ve stěně, do dřeva nebo kovu. Ke každé vrtačce je také zapotřebí mít sadu vrtáků, a to nejen pro vrtání do kovu. Pro tyto účely slouží vícedílná sada vrtáků pro práce se dřevem, vrtání do kovu či zdi, a to v několika různých průměrech. Celou sadu vrtačky a vrtáků lze mít doma už zhruba za tisícovku. Ale pozor, pokud budete používat vrtačku častěji, pak by nemělo u vrtačky chybět ani přední držadlo, které usnadní manipulaci s přístrojem a především pak vrtání do zdiva. 

Příklepová vrtačka 650W AE1P65DN-1
Příklepová vrtačka (Zdroj: Asist)
Sada vrtáků kombi 9 ks 01-5901
Sada vrtáků (Zdroj: Asist)

Pokud se nechceme trápit s klasickou vrtačkou, existuje alternativa v podobě vrtačky akumulátorové, která plní i funkci i šroubováku a potřebným příslušenstvím je vybavena. Pro tuto volbu je vhodné mít přístroj, který pracuje s napětím alespoň 20 V.

Aku vrtačka 20V Li-Ion, bezuhlíkový motor AE2V20DN-201-BMC
Aku vrtačka 20V (Zdroj: Asist)

Pro upevnění předmětů, jako obrazy nebo police, musíme mít k dispozici pokud možno sadu hmoždinek v různých průměrech. Vícedílná sada vrutů a hmoždinek splní tento úkol do posledního bodu. K zašroubování vrutů do hmoždinek pak sáhneme po klasickém ručním nářadí v podobě šroubováku nebo zvolíme pohodlnější cestu - akumulátorový šroubovák, který disponuje v základní sadě různými vyměnitelnými bity.

Sada vrutů a hmoždinek 99-0012
Sada vrutů a hmoždinek (Zdroj: Asist)
Aku šroubovák 3,6V Li-ion AE2S03DN
Aku šroubovák (Zdroj: Asist)

Řezání a broušení materiálů

Pokud patříte mezi ty, kteří rádi doma kutí, pak se do vaší výbavy určitě bude hodit i přímočará pilka, se kterou velice rychle zakrátíte prkna na požadovanou délku, případně jednoduše vyřežete složitější tvary. Tento přístroj pracuje s kmitavým pohybem pilového listu a obsluha je velmi jednoduchá, stejně tak jako výměna listu za nový. Přístroj je možné používat i na vyřezávání v plastech či oceli. Pro dokonalou práci oceníte, že pilka má regulaci kmitů, a nemusíte ani řešit úklid, protože přístroj je vybaven i otvorem pro odsávání pilin.

Přímočará pila 850W AE5P85DN
Přímočará pila (Zdroj: Asist)
Ponorná pila 1200W AE5KR120DN-1
Ponorná pila (Zdroj: Asist)

U delších přímých řezů potom nepoužíváme přímočarou pilku, ale podstatně výkonnější pilu okružní. Pro delší životnost by měly být oba typy přístrojů vybaveny kovovou základnou, díky které provedeme přesné řezy i pod požadovaným úhlem. K zabroušení pak poslouží buď běžný smirkový papír, nebo malá a šikovná vibrační bruska, se kterou připravíme dřevo na provedení nátěru a zbavíme ho otřepů.

Vibrační bruska 220W AE3V22DN
Vibrační bruska (Zdroj: Asist)

Když je potřeba dotáhnout šrouby

V každém obydlí je čas od času potřeba dotáhnout šroub u odpadové hadice u pračky, seřídit dvířka u nábytku v kuchyni nebo pomoci sousedovi. Pro tyto účely je vynikající pořídit sadu šroubováků s plochým i křížovým koncem, a to nejlépe v sadě či několika různých velikostech. Nářadí si můžete srovnat do praktického plastového úložného boxu, kde ve vrchním víku je ukryt spojovací materiál, nářadí pak ve spodní části. Nezapomínejte na to, že svět se neskládá jen z klasických šroubů, které dotáhnete šroubovákem, ale i z těch, které jsou opatřeny šestihrannou hlavou a tak je zapotřebí pořídit sadu klíčů stranových či sadu gola. A aby byl seznam nářadí kompletní, nesmí chybět v boxu s nářadím ani kladívko.

Gola sada 66 díl 14 a 12 Cr-V 26-2403
Gola sada (Zdroj: Asist)
Sada šroubováků AR33-2001_bez obalu
Sada šroubováků (Zdroj: Asist)
Organizér ART511T
Organizér (Zdroj: Asist)
Kladivo 50-1130
Kladivo (Zdroj: Asist)
Aku vrtačka s příklepem 12V Li-Ion AE2V12DN-132-BMC
Aku vrtačka s příklepem (Zdroj: Asist)

Publikováno: 17. 12. 2020, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Asist (foto) , Profil autora: Radoslav Ptáček