reklama

Fotovoltaické panely a zimní období

Fotovoltaika, známá také jako solární panely je velice zajímavou možností, jak významně uspořit finance za spotřebovanou elektřinu. V zimě vyrobí pouhou desetinu toho, co za celý rok, avšak pomůže s ohřevem vody nebo při výpadku napájení ze sítě, kdy může pracovat jako velmi schopná záloha. Co přináší fotovoltaika svým uživatelům za výhody kromě úspor při provozu, jaké jsou vstupní náklady a co provoz v zimním období? To vše zodpoví následující řádky.

Fotovoltaické panely a zimní období (Zdroj: Prima DOMA)

Fotovoltaická elektrárna funguje poměrně jednoduše. Jedná se o zařízení, měnící energii slunečních paprsků na elektřinu. Jde tedy o systém, využívající obnovitelný zdroj energie. Zařízení se skládá z panelů, elektroinstalace, měniče a bateriového systému, který umí nahradit běžnou dodávku ze sítě po nějakou dobu, když nastane výpadek.

Solární elektřina a zimní období

Během zimy je množství energie vyrobené fotovoltaickou elektrárnou mnohem menší než v letní sezoně. Jde především o fakt, že je k dispozici mnohem méně slunečního světla, a také dny jsou podstatně kratší. A tak může stát, že fotovoltaika vyrobí pouze 10 % celkového ročního množství vyrobené elektřiny. I proti jižním zemím, kde jsou dny delší a množství vyrobené elektřiny je větší, se v našich zeměpisných šířkách tento systém vyplatí také, a to z důvodu stále velmi značné finanční úspory. V rámci elektřiny jsme totiž díky fotovoltaice částečně soběstační v jedné z nejdůležitějších energií pro naši domácnost.

Fotovoltaické panely a zimní období (Zdroj: Prima DOMA)
Fotovoltaika (Zdroj: Prima DOMA)

Elektřinu z fotovoltaiky můžeme uchovat v zásadě dvěma rozdílnými způsoby. Prvním z nich je bateriový systém, který pracuje při výpadku jako záloha, a může tak po omezenou dobu napájet naši domácnost nebo alespoň některá důležitá zařízení. Dalším možným způsobem uchováním je ohřevem vody, kdy větší množství elektřiny zužitkujeme pro bojler. Po celou zimu na vytápění jen fotovoltaický systém nestačí, avšak tam, kde je dobře zateplený nebo nízkoenergetický dům, můžeme pokrýt významnou část topné sezony.

Baterie v zimě
Zásobu energie můžeme také využít k ohřevu vody v bojleru (Zdroj: Prima DOMA)
Baterie
Elektřinu z fotovoltaiky můžeme uchovat v zásadě dvěma rozdílnými způsoby (Zdroj: Prima DOMA)

Otázkou pro mnohé z nás je, co s panely v zimě, když mrzne. Nízké teploty jim nevadí, déšť ani sněžení také ne, ale pokud napadá větší množství sněhu, pak panely nevyrábí proud. Obecně není doporučováno jakkoliv sníh odstranit z důvodu možného poškození panelu. Problémem také mohou být kroupy, které způsobují mechanické poškození. Proto je vhodné fotovoltaiku pojistit vhodným pojištěním. Záruka na výkon panelu činí až 25 let, na mechanické poškození až 12 let.

Dotykový displej
Dotykový displej umožní regulaci a přepínání toku elektřiny (Zdroj: Prima DOMA)

Dotace na pořízení fotovoltaiky

Pojďme se podívat na jeden ze vzorových příkladů investice do fotovoltaiky pro novostavbu rodinného domu. Panely mají souhrnný výkon 4,6 kW; bateriový systém s kapacitou 7,2 kWh a ohřev vody. Bez dotace by cena vycházela na 330 000 Kč, s dotací pak podstaně méně - 180 000 Kč. Při projektování tohoto systému se vychází z celoroční spotřeby eletřiny v domě a navrhuje se tak, aby úspora vzniklá provozem byla co nejvýraznější.

Kontrola spotřeby
Díky moderním technologiím vidíme spotřebu elektrické energie průběžně (Zdroj: Prima DOMA)

 

Panely

Publikováno: 19. 12. 2020, Autor: Radoslav Ptáček (text), Prima DOMA (foto) , Profil autora: Radoslav Ptáček