reklama

Stylová lenoška z březových prken je báječnou volbou pro odpočinek

Zima už nám ťuká na dveře. Bíle zasněžené trávníky a poletující vločky sněhu nejraději sledujeme za oknem z tepla domova. Oheň, který plápolá v krbu, pohodu, klid a příjemnou atmosféru může umocnit snad jen stylová lenoška, která přímo vybízí k odpočinku. Každý, kdo má v krvi alespoň kousek kutilství, dokáže vyrobit dokonalou pohovku z březových polen. Přesně tak. V tomto díle si nebudeme připravovat dřevo na otop. Polínka ze stromu, který se pyšní bílým kmenem se stanou ozdobou u krbu a naše lenošení se promění v uklidňující terapii.

Stylová lenoška z březových prken je báječnou volbou pro odpočinek (Zdroj: Prima DOMA)

Formátování kulatin

V současné době jsou velkým hitem lehátka, která díky svému ergonomickému tvaru kopírují křivku našeho těla a přináší tím příjemný odpočinek a relaxaci. My si takové lehátko vyrobíme z březových polínek. Je tedy zřejmé, že největším pomocníkem nám při tomto projektu bude elektrická řetězová pila.

Měření
Nejprve si musíme polena naměřit (Zdroj: Prima DOMA)

Připravíme si kmen z mladé, avšak dobře vysušené břízy, který bude mít průměr kolem 100 mm. Za pomoci řetězové pily si nařežeme asi 20 ks polínek, každé o délce 600 mm.

Řezání
Polena na "koze" nařežeme (Zdroj: Prima DOMA)

Do kovové kozy si zasekneme kmen tak, aby se ani nehnul a pustíme se do řezání. Zuby pily nasadíme na kmen hned za rukojetí. Kdybychom toto pravidlo nedodrželi, mohla by nám celá pila odskočit a hned visí ve vzduchu problém v podobě úrazu. Úhlovou bruskou začistíme všechny uříznuté strany a veškerá místa, která by nás při sezení na pohovce mohla tlačit do zad zbrousíme.

Broušení2
Zahladíme bruskou všechna místa, která jsme řezali (Zdroj: Prima DOMA)

Spojování kulatin

Na zem si tužkou nakreslíme tvar našeho budoucího výtvoru. Jedná se o mírně prohnutou čáru, která bude tvořit prostor pro záda a větší oblouk, kam posléze zapadne naše pozadí a natažené nohy. Nakreslený tvar přelepíme bílou papírovou páskou a dostaneme tím bokorys lenošky.

Páska
Zvýraznění pracovního tvaru papírovou lepicí páskou (Zdroj: Prima DOMA)

V tuto chvíli začínáme s kompletací. Jednotlivé kulatiny sešroubujeme k sobě konstrukčními vruty.

Spojování
Pomocí dlouhých vrutů spojíme polena k sobě (Zdroj: Prima DOMA)

Nejprve začínáme v místě, kde přechází zádová část do sedáku. Vzhledem k tomu, že naše polena nejsou všechna stejně tlustá, použijeme nejprve materiál o větším průměru.  Na tomto místě je to velice vhodné. Vezmeme tedy dvě polena a postavíme na podlepené místo. Kulatiny pečlivě spojíme třemi konstrukčními vruty za pomoci ruční vrtačky. Je velice důležité polínka při šroubování pevně držet, aby nám neodskočila. 

Kompletace
Polena postupně skládáme k sobě a sešroubujeme (Zdroj: Prima DOMA)

K těmto prvním dvěma kulatinám budeme postupně přiřazovat další polena, přesně podle nakreslené čáry a pokaždé je pečlivě přišroubujeme třemi konstrukčními vruty k předešlému polínku. Ve chvíli, kdy máme spojená zhruba čtyři polena v místě sedáku, vezmeme si k ruce kulatinu, která již bude tvořit spodek zádové části. Přiložíme ji mezi dvě polena sedáku tak, že z profilu tvoří trojúhelník. Jedná se o vyztužení a zpevnění místa, kde přechází opěradlo do sedací části. Toto poleno opět pevně přišroubujeme. Nyní dokončíme spojování všech polen v sedací části. Úplně na konec tohoto kroku použijeme dvě kratší polínka o délce zhruba 200 mm. Každé z nich přišroubujeme k poslednímu polenu u sedáku 50 mm od okraje polena. Vzniknou nám tak efektní opěrky pro kotníky a zároveň toto místo využijeme k upevnění výztuhy celé naší lenošky.

Spojení
Nyní dokončíme spojování všech polen v sedací části (Zdroj: Prima DOMA)

 V tuto chvíli si začínající dřevěné lehátko položíme do vodorovné polohy a pustíme se do připevnění materiálu, který bude v zádové části. Postupně přišroubujeme všechna polena. Lehátko se nám sice přestalo kolíbat do stran, avšak její stabilita stále vyžaduje určité kroky.

Nohy
Závitovou tyč použijeme i pro spojení lenošky a nohou (Zdroj: Prima DOMA)

Montáž výztuhy

Vznikající dílo již vypadá jako lenoška, ale používat bychom jí zatím nemohli. Houpala by se s námi a posezení by nebylo nijak pohodlné. Kompletně celou spodní část lenošky si tedy vyztužíme, a tím ji celou zpevníme. K tomuto účelu velice dobře poslouží závitová tyč. Vyznačíme si místa, kudy tato tyč bude procházet. Za pomoci sukovníku si připravíme prostor pro zapuštění matky a posléze vrtákem č. 12 provrtáme předem označená místa. Závitovou tyč protáhneme vytvořenými otvory. V místě, kde nám vznikly apartní opěrky pro kotníky, vložíme na závitovou tyč podložku a posléze i matku. Naprosto shodný postup provedeme i na opačné straně lenošky. Oba konce pečlivě utáhneme a přesahující závitovou tyč odřízneme.

Výztuha
Spodní část lenošky vyztužíme (Zdroj: Prima DOMA)
Tyče
Závitovou tyč protáhneme vytvořenými otvory (Zdroj: Prima DOMA)

Finální řez

Lenoška je již hotová a nyní si provedeme poslední kosmetické úpravy. Prostor opěradla si sešikmíme směrem od přechodu sedáku do opěradla až k vrchní části pro záda. Na obou stranách se samozřejmě snažíme o shodný sklon. Dostaneme tak jemně elegantní styl námi vyrobeného lehátka.

Broušení
Na závěr musí zabrousit opěrky rukou (Zdroj: Prima DOMA)

K odříznutí přebytečného materiálu použijeme opět motorovou pilu. Veškeré řezy začistíme lamelovým kotoučem. Jako poslední krok si vyrobíme opěrku hlavy. Zjistili jsme, že nám zbylo jedno kratší polínko, které se bude báječně vyjímat v horní části zádového prostoru. Vytvoříme si tím efektní opěrku pro hlavu a zároveň naše lenoška dostane kýženou třešničku na dortu.

Zářez
Boční strany lenošky seřízneme do roviny (Zdroj: Prima DOMA)

Bezpečnost práce a použité nářadí

Během celého našeho projektu jsme dbali na bezpečnost a zdraví při práci. Je velice důležité používat ochranné pomůcky a se svěřeným nářadím pracovat pečlivě a zodpovědně tak, aby nedocházelo k újmám na zdraví. Při výrobě lenošky jsme použili nářadí firmy ASIST. Jedná se o firmu, která se stala jedničkou mezi českými kutily. Toto nářadí je velice odolné, každý kus prochází složitým certifikačním procesem a navíc firma nabízí tříletou záruku na veškery svůj sortiment. Zároveň se nemusíme bát ani v případě, kdy se náš stroj pokazí po skončení záruční lhůty. Firma ASIST disponuje nejširším sortimentem náhradních dílů, což zabezpečí snadnou opravu. Příznivé ceny a obrovský důraz na kvalitu i bezpečnost zaručily vzestup firmy a její usídlení na přední pozici v prodeji nářadí.

Při tomto projektu byla naším velkým pomocníkem elektrická řetězová pila. Jedná se o pomocníka, se kterým můžete zvládnout veškerou práci na zahradě či kdekoliv jinde. Pila disponuje funkcí automatického mazání řetězu, což velice usnadní práci s ní, a navíc obsahuje i bezpečnostní prvky. Při řezání dřeva se obrovským pomocníkem stala kovová koza, která je vybavena zuby proti protáčení polen. Dále jsme používali elektrickou příklepovou vrtačku s přepínáním levého a pravého chodu a elektronickou regulací otáček. Velkou výhodou této vrtačky je její spolehlivost a dobrý výkon. Neocenitelnou předností je také možnost multifunkčního využití. Můžeme s ní pracovat v režimu vrtání, vrtání s příklepem nebo šroubování. Dále jsme při našem projektu použili úhlovou brusku. Jedná se o výborného pomocníka s nízkou hmotností a dobrým výkonem. Její výhodou je velice snadná výměna brusných kotoučů a je vhodná pro praváky i leváky.

Polena
Nejprve si na zemi naznačíme tvar lenošky (Zdroj: Prima DOMA)

Publikováno: 14. 12. 2020, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA (foto) , Profil autora: Beata Boháčová