reklama

Zima u krbu je mnohem snesitelnější

Oheň zlepšuje lidem kvalitu života již po tisíce let. A ačkoliv stavebnictví urazilo do současnosti neuvěřitelný kus cesty a některé oblasti kompletně přetransformovalo, oheň s námi zůstává dodnes. Samozřejmě se změnila forma, obsah ale zůstává. Voňavé dřevo, hypnotizující plameny, příjemné sálavé teplo; to vše nám zpříjemňuje život i v nejmodernějších interiérech současnosti.

Zima u krbu je mnohem snesitelnější (Zdroj: Schiedel)

Ne nadarmo se říká, že tam kde je udržován oheň v rodinném krbu, bývá i pohoda. Pohled do plamenů dokáže člověka uvolnit, ať už zažil cokoliv a teplo dokonale prohřeje po náročném dni. Pomáhá zahnat špatnou náladu, během zimních měsíců, kdy se všichni musíme  vyrovnat s nedostatkem slunečního svitu, vstáváním do tmy a počasím, které svádí spíše k lenošení, než k dlouhým procházkám v přírodě.

impozantni krb a elegantni hladky komin Scheidel Pereter Smooth
Impozantní krb a elegantní hladký komín (Zdroj: Schiedel)
Kingfire Classico a prostorna nika na uskladneni dreva
Kingfire Classico a prostorná nika na uskladnění dřeva (Zdroj: Schiedel)

Krb jako centrum vašeho obytného prostoru

Krbová kamna jsou však nejen nosičem tepla a dobré nálady, ale i estetickým doplňkem, který upoutá na první pohled. Pokud chcete svůj obývací prostor pozvednout do vyšší dimenze, krbová kamna mohou být tím pravým ořechovým. V současnosti najdeme na trhu pár kvalitních krbových vložek, které vás okouzlí zajímavým designem a technickými “vychytávkami“.

Kingfire Grande S a prakticka nika
Kingfire Grande S a praktická nika (Zdroj: Schiedel)

Velmi impozantně působí krbová vložka Kingfire Grande S s trojstrannými dvířky, které zvyšují požitek z ohně v daném prostoru. Tento typ překvapivě ani nezabírá příliš podlahové plochy, neboť se jedná o krbovou vložku integrovanou do monolitického komínového tělesa. Je nutné podotknout, že monolit Kingfire se instaluje do novostaveb pomocí jeřábové techniky. Pokud hledáte variantu, kterou by bylo možné instalovat i do zabydleného objektu, je nutné sáhnout po jiném typu. Výběr je třeba přizpůsobit stávajícím podmínkám vašeho domu.

Kingfire Grande S
Posezení u krbu považuje za přímené většina z nás, je ale pravdou, že ne každý je ochoten věnovat energii k jejich obsluze (Zdroj: Schiedel)

Zásadním problémem bývá absence komínové vložky, na kterou by spotřebič na pevná paliva bylo možné připojit. Na dodatečnou výstavbu se volí zpravidla lehké nerezové komínové vložky, z důvodu snadné a rychlé instalace. Na trhu dnes najdeme variantu, která je dodávána v kompatibilním setu krbové vložky Sirius a nerezového komína  Schiedel Permeter Smooth Air. Na rozdíl od jiných nerezových komínových vložek nabízených na našem trhu zajišťují přísun vzduchu ke spotřebiči meziprostorem v komínovém tělese, a proto jsou kamna Sirius zcela nezávislá na vzduchu z místnosti, což výrazně přispívá ke kvalitě ovzduší v interiéru. Jsou stejně jako varianta Kingfire vhodná i do nízkoenergetických domů.

Schiedel Sirius
Výběr je třeba přizpůsobit stávajícím podmínkám vašeho domu (Zdroj: Schiedel)

Praktické detaily, na které je dobré myslet

Posezení u krbu považuje za přímené většina z nás, je ale pravdou, že ne každý je ochoten věnovat energii k jejich obsluze. Krbová kamna se bez našeho přičinění neobjedou. Primárně je třeba přikládat a abyste nemuseli běhat pro každé polínko před dům, je dobré naplánovat uskladnění dřeva přímo vedle krbových kamen. Samozřejmě, že postačí pěkný koš na dřevo, který postavíte do bezpečné vzdálenosti od kamen, nicméně tam, kde se s krbem počítá již v projetu domu, je možné uskladnění dřeva naplánovat sofistikovaněji. Ideální je přímo do stěny připravit niku, která nabídne elegantní a prostorné a nijak nerušivé místo pro úhledná polínka.

Publikováno: 10. 12. 2020, Autor: Schiedel (text a foto) , Profil autora: Redakce