reklama

I ptáci ve volné přírodě mohou bydlet v budkách jako multimilionáři

Pan Petr Seifert se kdysi rozhodl, že pro ptáčky, kteří hnízdí v budkách, nebude stavět obyčejné dřevěné domečky, ale že je povznese o něco výš. Svůj nápad postupně zdokonaloval natolik, že začala vznikat hotová malá umělecká díla a mnoho opeřenců si tak může připadat jako ve čtyřhvězdičkovém hotelu s plným komfortem. Ostatně, posuďte sami.

I ptáci ve volné přírodě mohou bydlet v budkách jako multimilionáři (Zdroj: Petr Seifert)

Ptačí budky ve stylu Beverly Hills 

Využití času, ale především radost, kterou člověk může sdílet a skrze ptačí budky předávat využil pan Petr Seifert. Pozorováním ptáků slétajících se kolem veřejných prostranství mnohdy nahradí několik hodin sledování televize. Zvlášť v dnešní době, kdy je každý kousek přírody vzácný a tolik potřebný.

Budky, které vyrábí pan Petr Seifert, jsou spíše přírodní chatky a svým ptačím návštěvníkům nabízí bazén, nebo švédský stůl. Budky již pár let vyrábí a neustále zdokonaluje. Podoba, jakou dnes mají, vydrží pár zim v každém počasí a jejich vzhled se snaží neustále měnit nebo přizpůsobovat místu, kde budou umístěny. Několik z nich již dělají radost na zahradách rodinných domů, balkónech ve městě, nebo v parku jedné fakultní nemocnice.  

Balkón
Balkónové zábradlí se dvěma originálními budkami (Zdroj: Petr Seifert)

Vyrobeny jsou ze dřeva, veškeré spoje jsou mimo slepení rovněž přišroubovány, kde to není možné, jsou spoje připevněny zakolíkováním. Lepidlo používá pan Seifert výhradně skupiny D4 (voděodolné, většinou značky  Pattex nebo Soudal). Pokud by byly spoje pouze plošně přilepeny, životnost stavby by byla nedostatečná. Díky "zakolíkování" je životnost podstatně prodloužena. Takto mají větší pevnost. Celá stavba je namořena a dvakrát natřená barvou do exteriéru. Barvy volí takové, aby byl zachován vzhled dřeva, jelikož opeřenci moc rádi pestré barvy nemají. A příroda nabízí celou paletu barev, kde by budka měla krásně zapadnout a nevyčnívat. 

Výroba
Základem je smrkové dřevo (Zdroj: Petr Seifert)

Na budce je také jeden malý detail, který udělá radost především v noci. Ve střeše je zabudováno světýlko na solární nabíjení a nad dveřmi je žárovka, která za tmy osvětluje tento prostor. V letních měsících dokáže svítit celou noc. Postupným zkracováním dne se baterie nabíjí méně a tedy i výkon žárovky slábne. 

Světlo
Design domečků doplňuje solární světlo (Zdroj: Petr Seifert)
Bazének
Ptáci se rádi koupou, tak proč jim nevytvořit u domečku bazének? (Zdroj: Petr Seifert)

Domeček je uvnitř rozdělen přepážkou a vznikají tak dvě samostatné komůrky, které jsou takových rozměrů, jaké doporučují stránky ornitologů, stejně jako velikost vletového otvoru, který je kulatý a z bočních stran. Ze zadní a přední strany chatičky jsou okna dekorační a z vnitřní strany chatičky jsou kryty tvrzenou folií.

Vystýlka
Domečky jsou rozděleny na poloviny a vystlány dřevitou vlnou (Zdroj: Petr Seifert)
Vletový otvor
Vletový otvor je přesně podle potřeb ptačích nájemníků (Zdroj: Petr Seifert)

Velikost celé stavby, včetně „pozemku“ je 60x40 cm, nebo 40x40 cm, tedy žádný drobek to opravdu není, i když jsou velikostně převážně pro vrabce, nebo sýkorky. Součástí jsou lavičky, dekorace a každý detail má své místo. Pro stavbu používá pak Seifert převážně smrkové dřevo. Střecha chatičky je demontovatelná. Celková stavba mu zabere zhruba 50 hodin dle velikosti budky, nebo náročnosti detailů.

Domeček
Celá budka je malé umělecké dílo (Zdroj: Petr Seifert)
Budka na stojanu
Budky jsou k vidění i v parcích (Zdroj: Petr Seifert)

Práci Petra Seiferta můžete sledovat na Facebooku nebo na www.lookwood.cz.

Kromě budek se také rád věnuje dřevěným dekoracím, netradičnímu osvětlení nebo jen přenese svou fantazii z papíru a vytvoří tak něco atypického. Je to zkrátka kutil, jak se patří.

Publikováno: 12. 12. 2020, Autor: Petr Seifert (text a foto) , Profil autora: Redakce