reklama

Jak si vyrobit šikovné nosítko na často používané nářadí

Asi to známe všichni – máme pár kousků často používaného nářadí nebo malířských potřeb, které na nás padají ze čtyř (i více) různých poliček, místo aby byly pěkně pohromadě a pořád po ruce. Pojďme si na své nejoblíbenější nářadí vyrobit jednoduché nosítko, kam se všechno pohodlně vejde. A problém máme navždy vyřešen.

Nosítko na nářadí je praktické (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)

Co budeme potřebovat:

  • smrkovou spárovku nebo překližku
  • kulatinku na madlo
  • přímočarou pilku
  • vruty do dřeva 5×55 mm
  • vrtačku
  • záhlubník
  • posuvné měřítko
  • pokosnici

Jak budeme postupovat

1. krok

Dno má velikost 50×30 cm, boky 50×20 cm. Dvě čela bedničky tvoří desky o rozměrech 30×30 cm. Jejich rohy seřízneme pomocí přímočaré pilky. Vršek necháme rovný, abychom ho mohli používat na odložení materiálu, nebo jako podpěru pro řezání. Korpus nosítka sešroubujeme pomocí vrutů do dřeva 5×55 mm. Otvory pro ně předvrtáme. Stejně tak připravíme záhlubníkem zapuštění pro hlavy šroubů.

Základ dřevěného nosítka
Základ dřevěného nosítka (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)

2. krok

V připravených čelech je zapotřebí vyvrtat otvory pro rukojeť. Pomocí úhelníku si přesně označíme osu procházející středem čela. Asi 4–5 cm od kraje označíme špičkou místo pro vrtání. Aby byl otvor pro rukojeť přesný, změříme si vrták i kulatinku, ze které bude rukojeť vyrobena, pomocí posuvného měřítka. Otvor si můžeme zkusit na zkoušku vyvrtat do odřezku.

Na jedné straně je kulatinka, která tvoři rukojeť, zapuštěna pouze do půlky materiálu, na druhé straně prochází skrz a o kousek bude přečnívat. Dbáme tedy na správnou hloubku vrtání. Tak budeme moci kulatinku podle potřeby vysunout a navléci na ni různé pracovní lepicí a krycí pásky.

Důležitá je správná tloušťka vrtání
Důležitá je správná tloušťka vrtání (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)

3. krok

Po vyvrtání otvorů do čel nosítka připevníme ze spodní strany dno celého nosítka. Používáme shodné vruty jako na korpus. Také je pečlivě zapustíme, abychom při manipulaci s nosítkem nepoškrábali podlahu nebo stůl.

Přidělání dna
Přidělání dna (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)

4. krok

Kulatinku na madlo můžeme koupit, nebo použít například násadu od smetáku. Její nejběžnější průměr je cca 25 mm. Vhodnější je kvůli pevnosti tvrdé dřevo. Na potřebnou délku ji zakrátíme v pokosnici.

Rukojeť s rozšířenou funkcí
Rukojeť s rozšířenou funkcí (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)

5. krok

Kulatinku na straně, kde je otvor pro ni průchozí, zajistíme malým dřevěným kolíčkem, který do ní přes hranu čela zapustíme. Můžeme využít i tenčí kulatinku od zmrzliny.

Zajišťovací dřevěný kolíček
Zajišťovací dřevěný kolíček (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)

Prima tip: Příčník pro šroubováky nebo klíče

Abychom zvýšili praktičnost nosítka a zlepšili organizaci uloženého nářadí, uděláme si ze dvou odřezků příčník na šroubováky. Jeho kratší část je o dva mm menší než vnitřní šířka, delší část je stejná jako vnější rozměr. Oba odřezky slepíme a vyvrtáme do nich otvory pro vložení šroubováků nebo klíčů.

Držák na ruční nářadí
Držák na ruční nářadí (Zdroj: Pavel Kutil Zeman)

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 11. 5. 2023, Autor: Pavel "Kutil" Zeman , Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman