reklama

Malebný kout s jezírkem podtrhne stylové zahradní sofa ve tvaru loďky

Někteří z nás si již na své zahradě vybudovali jezírko. Krásný malebný kout zahrady, který přímo vybízí k příjemnému posezení či malému pikniku na čerstvém vzduchu. Jak však zařídit, aby se takové kouzelné zákoutí neproměnilo v obyčejné místo s lacinou plastovou židlí z hobby marketu? Máme pro vás výborný typ, jak takové zákoutí proměnit v ještě stylovější a romantičtější prostor, kde budeme chtít trávit své volné chvíle. Místo, kde ševelí vítr a drobné vlnky brázdí vodní hladinu, může podtrhnout krásné a stylové zahradní sofa připomínající svým vzhledem lodičku. Design, který nás bude bavit a zároveň se báječně hodí k zákoutí s jezírkem. Výjimečné místo si žádá výjimečné prostor pro odpočinek. Chvilky, které již nebudete chtít trávit nikde jinde.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Malebný kout s jezírkem podtrhne stylové sofa ve tvaru loďky (Zdroj: Prima DOMA)

Přípravu materiálu na zahradní sofa

Úplně na začátku je velice důležité nachystat potřebný materiál. Vzhledem k tomu, že potřebujeme připravit kostru lodi, začínáme s tím, co je pro takovou kostru nejdůležitější. Jedná se samozřejmě o její žebra. Ideální je použít dřevěné proklady. K ruce si vezmeme protahovací hoblovačku a materiál si upravíme na rozměr 50 mm na 45 mm. Když už jsme se pustili do hoblování dřeva, protáhneme si hoblovačkou také dřevěná prkna, která potřebujeme stáhnout na tloušťku 14 mm, aby se daly posléze lépe ohnout.

Měření
Trámky si rozměříme (Zdroj: Prima DOMA)
Hoblovačka
Trámky si ohoblujeme na potřebnou tloušťku (Zdroj: Prima DOMA)

Formátování žeber

Vyrábíme lavičku ve tvaru lodi, proto máme na paměti, že uprostřed musí být náš projekt nejširší a k oběma koncům se postupně zužuje. Vezmeme si tedy k ruce dalšího pomocníka.  Díky pokosové pile seřízneme dřevěné proklady, a to jedenkrát v délce 500 mm, dvakrát v délce 400 mm a dvakrát 300 mm. Pokosovou pilu použijeme, protože obě hrany všech uříznutých hranolků seřízneme pod úhlem 10°. V tuto chvíli nám ještě chybí bočnice žeber lodi. Za pomoci pokosové pily si uřízneme devět kusů z dřevěných prokladů o délce 500 mm a jeden v délce 400 mm. Obě strany dřevěného materiálu seřízneme opět pod úhlem 10°. Všechny části konstrukce nám tak budou pěkně vázat k sobě.

Nařezané trámky
Ohoblované trámky nařežeme na patřičnou délku (Zdroj: Prima DOMA)
Pokosová pila
Pokosovou pilu použijeme na řezání trámků (Zdroj: Prima DOMA)

Tvarování oblouku

Všechna připravená žebra nyní musíme zaoblit. Bok lodi by měl být samozřejmě ve tvaru písmene V, avšak každá loď má své boky jemně oblé, a to od spodu směrem vzhůru. K vytvoření oblouku použijeme obyčejnou plastovou lištu, kterou si přiložíme k jednomu žebru a potřebný oblouk si zakreslíme tužkou. Za pomoci úhlové brusky s lamelovým kotoučem přebytečný materiál odbrousíme. Hotové žebro pak postupně přiložíme ke všem předpřipraveným dřevěným dílům a obkreslíme tužkou část, které se potřebujeme zbavit. Přebytečný materiál odbrousíme kónicky, aby nám vznikl zaoblený efekt. 

Žebra
Sestavíme žebra loďky (Zdroj: Prima DOMA)
Trámky stavba
Připravené trámky použijeme pro žebra loďky (Zdroj: Prima DOMA)

Montáž žeber

Vznikající dílo v tuto chvíli začneme kompletovat. Připravíme si pevnou desku, na kterou si položíme díly potřebné pro sestavení prvního žebra. Jedná se o část dřevěného prokladu, který jsme již dříve uřízli v délce 400 mm. K tomu přiložíme obě boční části žeber a pečlivě k sobě přišroubujeme konstrukčními vruty. Vzhledem k tomu, že v těchto místech bude nakonec sedací plocha, uřízneme si z našich prokladů ještě prkno o délce 510 mm, na obou stranách seříznuté pod úhlem 10 °, které vsuneme mezi bočnice a opět přišroubujeme. Naprosto shodný postup použijeme i při druhém žebru. V tuto chvíli přichází na řadu proklady o délce 300 mm. Přiložíme k nim nařezané boční strany a opět spojíme po obou stranách konstrukčními vruty.

1. díl
i (Zdroj: Prima DOMA)
Ukázka žebra pro sestavení dřevěné loďky

Máme tedy čtyři základní žebra lodi, která si položíme na naši desku. Žebra si rozložíme na pozice, na kterých by měla v konečném stádiu výroby již zůstat. Vzhledem k tomu, že jako opěradlo lavice použijeme kovový sud, jenž bude zabírat rozteč 600 mm, ponecháme si na každé straně nějakou vůli a prostřední žebra položíme 700 mm od sebe. Druhá kratší žebra položíme 350 mm od těch širších a připravíme si 2000 mm dlouhou kontralať, kterou vložíme přes sešroubovaná žebra a nastavíme ji na střed budoucí loďky. Oba konce této střední kontralatě seřízneme pod úhlem 15 °. Všechny námi vyrobené části pečlivě sešroubujeme konstrukčními vruty.  Jediné, co v tomto okamžiku ještě chybí, jsou dřevěné latě z prokladů na příď a záď. Použijeme materiál, který nám zbyl po odříznutí středové kontralatě, kterou jsme uřízli pod úhlem 15 °. To je přesně ten úhel, jež potřebujeme i u této latě. Přiložíme ji na příď tak, aby seděla na středové laťce a samozřejmě také na podkladové desce, kde celé žebrování montujeme. Boční žebra máme 500 mm dlouhá. Přiložíme tedy na ně pomocnou laťku a získáme tak délku dřevěného prokladu na přídi. K tomuto rozměru ještě připočteme 100 mm, aby naše atrapa lodičky byla stylová. Tuto laťku uřízneme na zakresleném místě pod úhlem 20 °. Naprosto stejný postup použijeme i na zádi našeho projektu a obě laťky musíme samozřejmě pečlivě přišroubovat.

Broušení
Kotoučovou bruskou obrousíme žebra (Zdroj: Prima DOMA)
4 díly
Rozložíme si základní kostru a žebra loďky (Zdroj: Prima DOMA)

Obkládání lodi prkny

Přišel čas kostru našeho projektu opláštit. Použijeme prkna, která jsme si na protahovací hoblovačce upravili na tloušťku 14 mm. Po jejich připevnění k žebrům loďky se celý korpus spojí a zároveň nám báječně vykreslí dno odpočívadla. Začínat budeme samozřejmě s prknem na spodní části. Zakreslíme si na něm střed a pečlivě přiložíme ke středu námi vyrobené konstrukce. Konstrukčním vrutem si jej pečlivě připevníme k prvnímu žebru. Před přivrtáním k žebrům ostatním musíme prkno nahřát horkovzdušnou pistolí, aby nám při montování neprasklo a bylo poddajnější. Posléze prkno pomalu šroubujeme ke všem žebrům lodi. Na přídi i zádi prkno uchytíme dlouhým konstrukčním vrutem a přitáhneme co nejvíce k laťce. Stejným způsobem připevníme další tři prkna na zádi a dvě prkna na přídi našeho sofa. Posledním krokem opláštění jsou dvě kratší prkna, která se připevní vždy od vnitřního žebrování k přídi či zádi nově vznikající lavičky. Vytvoříme tím volný prostor přímo mezi vnitřními žebry konstrukce. V těchto místech posléze vytvoříme místo pro sezení.

Boky lodi
i (Zdroj: Prima DOMA)
Na boky lodi použijeme dlouhá ohoblovaná prkna

Dokončení opláštění lodi

V tuto chvíli nám příď i záď naší lodičky hyzdí kovové vruty. Jsou to místa, kam vložíme čela, na která nám postačí obyčejná spárovka. Potřebný tvar si zakreslíme, materiál seřízneme a přizpůsobíme tak, aby krásně zapadl a seděl na spodních hranolcích. Obě čela pečlivě přišroubujeme k bočním prknům i k pomocné lati na přídi i zádi vznikajícího posezení. Na stranách pak obkreslíme sklon a přebytečný materiál bočních prken odstraníme za pomoci přímočaré pily. Nyní už jen maličkost. Abychom mohli lodičku opatřit sedací plochou, potřebujeme dát doprostřed lodi ještě jedno žebro. Na začátku jsme si uřízli z prokladu 500 mm dlouhý hranol. K němu připevníme boční žebra, která jsme si taktéž připravili již při přípravě materiálu. Na zadní stranu boku lodi přijde boční žebro o délce 500 mm. V přední části pak bude žebro kratší. Je to z důvodu, abychom se pohodlně dostali k místu určenému k sezení. Vše pečlivě přišroubujeme ke vznikajícímu korpusu. Navíc si změříme rozteč v horní části loďky, přímo mezi nově zasazenými žebry. Uřízneme si ještě jedno prkénko v délce 540 mm a přišroubujeme jej. Vznikla nám tak stabilní podesta pro položení desek určených pro sedák.

Bok lodi
i (Zdroj: Prima DOMA)
Deska vyřezaná podle tvaru boku lodě

Výroba sedačky

Ve vnitřní části lodi, v místech, kde máme vložená čela, připevníme na každou stranu po jednom prkénku opět seříznutým pod úhlem 10°. Získáme tím místo, ve kterém pak budeme moci přichytit vzniklou sedačku. Vnitřek loďky si pečlivě proměříme a jednotlivá prkna upravíme na potřebnou délku. Navíc v místech, kde vyčnívá žebrování, zakreslíme potřebný výhřez. Taktéž je důležité počítat se zaoblením opláštění našeho díla. Veškerého přebytečného materiálu se zbavíme pomocí přímočaré pily. Celou sedačku postupně pečlivě přišroubujeme.

Montáž
Přivrtáme dno lodě (Zdroj: Prima DOMA)
Zaříznutí prken
Konce prken na obou stranách zařízneme podle přídě i kýlu (Zdroj: Prima DOMA)
Paluba
i (Zdroj: Prima DOMA)
Dlouhá prkna budou představovat palubu a zároveň poslouží jako sedák

Kompletace

Nyní se ocitáme v konečné fázi našeho projektu. Řekli jsme si, že jako opěradlo naší sedačky může bezvadně posloužit obyčejný sud. Jeden jsme si tedy připravili. Po jeho důkladném vymytí a odmaštění je nutné vyříznout po celé jeho délce takovou kapsu, díky které se sud posadí na boční stranu lodičky. Vytvoříme tím stylové opěradlo. Sud natřeme barvou dle vlastního výběru. Celé naše nově vzniklé sofa samozřejmě natřeme také. Fantazii se meze nekladou a barevné kombinace, které použijeme, jsou pouze na nás. Na zaschlou lodičku položíme polštářky, které báječně podtrhnou stylový a romantický vzhled odpočívadla.

Řezání kovu
Na rozříznutí kovového sudu použijeme kotoučovou brusku (Zdroj: Prima DOMA)
Nástřik
Sud nastříkáme vhodnou barvou na kov (Zdroj: Prima DOMA)
Nátěr
i (Zdroj: Prima DOMA)
Celou loď pak natřeme barvou

Bezpečnost práce a použité nářadí

Při našem dalším projektu je naprostou samozřejmostí, že bezpečnost a ochrana zdraví při práci hrají primární roli. Během celé stavby našeho ojedinělého výtvoru bylo používáno nářadí značky ASIST. Jedná se o ryze českou firmu, která se stala nejznámější a nejoblíbenější značkou naprosté většiny českých kutilů. Nářadí tohoto českého velikánu se vyznačuje nejširším sortimentem prodávaných náhradních dílů. Díky tomu může být hravě opraveno i starší nářadí, kterému již skončila záruční lhůta. Nářadí firmy ASIST se vyznačuje příznivou cenou a při jeho výrobě je kladem obrovský důraz na bezpečnost a ergonomii a vysokou kvalitu svých výrobků. Nářadí je navrhováno tak, aby perfektně padlo do ruky.

Sofa
i (Zdroj: Prima DOMA)
Loďku vysteleme polštáři a můžeme si užít chvíle pohody

Při našem projektu byla jedním z největších pomocníků protahovací hoblovačka, která je určená pro spolehlivé a přesné hoblování dřevěného materiálu. Disponuje volitelným nastavením výšky a šířky hoblování. Největší výhodou tohoto stroje je bezesporu rychlé a kvalitní opracování dřeva a získání hladkého povrchu souběžně s protilehlou stranou. Dalším obrovským pomocníkem je pokosová pila. Pro přesné řezání využívá laserového měřítka a je určena k řezání různě tvrdých dřev, dřevěných profilů, ale i plastů. Tato pila disponuje přesným nastavením úhlů řezání a prodlužujícími podpěrami, díky kterým je možné řezat i delší předměty. Dále jsme použili přímočarou pilu s regulovaným čtyřstupňovým předkmitem. Tuto pilu lze použít k řezání dřeva, plastů i oceli. Pro šroubování jsme použili příklepovou vrtačku s elektronickou regulací otáček a pro odbroušení přebytečného materiálu jsme použili úhlovou brusku, která se perfektně hodí pro každého domácího kutila.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 3. 12. 2020, Autor: Beáta Boháčová (text), Prima DOMA (foto), Profil autora: Beata Boháčová