reklama

Vhodně zvoleným typem izolace snížíte výskyt kun a hlodavců pod střechou

Také vám běhají po střeše kuny nebo malí hlodavci? Hledají bydlení na zimu a chtějí si užít vaší izolace? Vhodně zvoleným typem izolace výrazně snížíte jejich chuť na zabydlení se pod vaší střechou.

Vhodně zvoleným typem izolace snížíte výskyt kun a hlodavců pod střechou (Zdroj: Depositphotos)

Kuna pod střechou štěstí nenosí

Snadno se nastěhuje, těžko se jí zbavuje. Šedohnědá noční šelmička je noční můrou majitelů rodinných domu.   

Kdo zažil řádění kuny skalní na pozemku, potvrdí, že se jedná o velmi obávaného a chytrého návštěvníka. Nejhorším scénářem je případ, kdy si kuna skalní k pobytu a vyvedení mladých vybere váš dům.

Depositphotos_198767802_l-2015
Kuny se často zabydlují v podkroví (Zdroj: Depositphotos)

Jako mezi skalami

Kuny skalní jsou u nás přemnožené. Čím dál častěji se proto stěhují blíže k lidským obydlím, kde nachází snadné a pohodlné ubytování, dostatek potravy, a navíc jim zástavby rodinných domů připomínají přirozené skalnaté prostředí. Nepomáhá ani to, že ze zákona je povolené kuny skalní lovit v období od listopadu do konce února. Mít ovšem musíte myslivecké zkoušky a povolení k lovu v dané honitbě, což zástavbě rodinných domů či prostředí chatařských kolonií rozhodně uskutečnit nelze.

Kuna ve střeše

Tito štíhlí a velmi chytří lasicovití tvorové se dokáží protáhnout neuvěřitelně malými otvory a není divu, že se dobře adaptovali i na nové či kvalitně zrekonstruované zateplené střechy. Snadno se dostanou pod krytinu a bez problému se prokoušou či proškrábou paropropustnou folii. Následně si v běžných izolacích vykoušou nebo vyšlapou pelech s jasně daným rozdělením prostoru. Do něj pak tahají mršiny, zbytky jídel apod.

Vhodně zvoleným typem izolace snížíte výskyt kun a hlodavců pod střechou (Zdroj: Depositphotos)
Ve střeše se často usazují i malí hlodavci (Zdroj: Depositphotos)

Pod střechou

V doupěti, které si kuny v izolaci vytvoří, panuje pevné uspořádání. Například exkrementy vykonávají všude, kde si chtějí označit své působiště. Zvlhlá místa jsou úrodnou půdou pro růst plísní a neskutečný smrad. Pokud se kuna skalní usídlí například nad podkrovní ložnici, pak se její obyvatelé mohou těšit na neustálé škrábání nad hlavou, a pokud vyvede mladé v mezistropí, pak se rámus z kousání, trhání, rozdírání izolace a rozkousávání kabelů násobí o to více. Kuny navíc v izolaci cítí svůj pach, takže se do svých pelechů rádi a přes překážky vracejí.

Účinné řešení existuje

A našlo se tam, kde by jej kuna, ale i mnozí majitelé rodinných a bytových domů nejméně čekali – v typu tepelné izolace střechy. Jedná se o zdravou foukanou izolaci Climatizer Plus, která je jedinou tepelnou izolací, se kterou si kuna skalní většinou nijak neumí poradit.  

a_MG_0581
Foukaná izolace Climatizer Plus (Zdroj: CIUR)

Izolace je zdravotně a ekologicky nezávadná. Přísady zajišťují odolnost proti požáru, hnilobě, hlodavcům a hmyzu. Hořká sůl kunám skalním opravdu nechutná. Ostatně odpuzuje i ostatní hlodavce, takže se do půdního zateplení střechy v podkroví neschová ani váš oblíbený domácí mazlík křeček. Foukaná celulóza je navíc sypký materiál, který zajistí, že by se kuně doupě neustále bortilo – byla by zavalená vločkami foukané izolace Climatizer Plus.

CIUR_zateplená půda uspoří až 35 procent na vytápění
Půdní zateplení střechy v podkroví foukanou izolací Climatizer kuny vypudí (Zdroj: CIUR)

Climatizer Plus dokáže zabránit i hromadění a průniku vlhkosti do stavební konstrukce tím, že ji jako piják roztáhne do plochy, kde může lépe vyschnout. Odvede ji od nosných prvků, které tak zůstanou suché a to je pro dům to nejdůležitější. Menší množství vlhkosti se i snáze a rychleji odpaří.

Tepelná izolace Climatizer Plus nabízí jediný skutečně účinný a dlouhodobý způsob ochrany střešní konstrukce. Díky technologii zafoukávání je průměrná délka zateplení střechy rodinného domu 3,5 hodiny a celý proces se obejde bez stavebních zásahů.   

Publikováno: 18. 12. 2020, Autor: CIUR (text a foto) , Profil autora: Redakce