reklama

Potřebujete nová okna? Dbejte na jejich kvalitu

Rekonstruujete svůj byt či dům a nadešel čas na výměnu oken? Nevíte, jak se zorientovat v nabídce jednotlivých společností, které okna nabízí? Poradíme vám!

Potřebujete nová okna? Dbejte na jejich kvalitu (Zdroj: OTHERM)

Investice do nových oken není zrovna malá, na druhou stranu, okna si nekupujete každý rok. Je lepší připlatit si za kvalitu než pak plakat nad prohnutými okny, kterými táhne. Na kvalitě prostě záleží i v tomto případě.

Jak vybrat opravdu kvalitní okna?

Jak už to tak bývá, jen podle ceny je nepoznáte. Určitě nesahejte po těch nejlevnějších, nespoléhejte ale ani na to, že ta nejdražší okna jsou zároveň nejkvalitnější. Potíž je i v tom, že kvalitu oken nepoznáte na první pohled, leda byste profil oken rozřízli. Kvalita oken se totiž skrývá uvnitř. Na co se tedy při výběru oken zaměřit?

OTHERM PERFEKT EVO
Dnes již zdaleka nestačí volba mezi dvojsklem nebo trojsklem (Zdroj: OTHERM)

Rada číslo jedna: Vše začíná u materiálu

Právě volba materiálu je to, co lidé obvykle řeší. A to i přesto, že volba materiálu není nejdůležitější. Chcete plastová, dřevěná, hliníková nebo dřevohliníková okna? To záleží vysloveně na vás. Výběr materiálu je totiž hlavně o osobních preferencích a finančních možnostech. Každý materiál má své výhody i nevýhody, ale tepelně izolační vlastnosti moderních oken jsou zcela srovnatelné.

DŘEVĚNÁ OKNA, ZDROJ OTHERM
Mnohem důležitější je volba zasklení, které tvoří většinu plochy okna (Zdroj: OTHERM)

Víte, že v ČR jsou v současnosti stále nejoblíbenější   plastová okna, která nabízí skvělý poměr cena/výkon? Následují dřevěná okna, která jsou sice náročnější na údržbu, na druhou stranu ale pěkně vypadají a přinášejí do interiéru přírodní materiál. Pro zasklení větších ploch se zase hodí hliníková okna. Přírodní dřevo v interiéru a perfektní ochranu před povětrností zajistí dřevohliníková okna, u nich ale musíte počítat s vyšší cenou.

4 PLASTOVÁ OKNA, ZDROJ OTHERM
Chcete plastová, dřevěná, hliníková nebo dřevohliníková okna? (Zdroj: OTHERM)

I když lidé často vybírají okna podle materiálu, ve skutečnosti je mnohem důležitější volba zasklení, které tvoří většinu plochy okna. Pokud bydlíte v rušné lokalitě nebo potřebujete mít větší bezpečí před vloupáním i pro své děti, konzultujte výběr zasklení s odborníkem. Dnes již zdaleka nestačí volba mezi dvojsklem nebo trojsklem.

HLINÍKOVÁ OKNA, ZDROJ OTHERM
Určitě nesahejte po těch nejlevnějších, nespoléhejte ale ani na to, že ta nejdražší okna jsou zároveň nejkvalitnější (Zdroj: OTHERM)

Rada číslo dva: Výběr profilu nepodceňujte

A hlavně na něm nešetřete. Jeho kvalita se u všech typů oken skrývá pod slupkou a v konstrukčních detailech, pouhým pohledem ji opravdu neodhalíte.

  • U plastových oken si pohlídejte si třídu profilu. Nejkvalitnější jsou profily třídy A, které se pyšní nejsilnějšími pohledovými stěnami.
  • Padla vaše volba na okna ze dřeva? U nich záleží na konstrukci profilu, kterou má každý výrobce unikátní. Neměla by jim chybět rámová a křídlová hliníková okapnice, které je chrání před účinky povětrnosti na nejcitlivějších místech.
3 PLASTOVÁ OKNA, ZDROJ OTHERM
U plastových oken si pohlídejte si třídu profilu (Zdroj: OTHERM)

Na čem ještě při výběru okenních profilů záleží?

  • O tepelně-izolačních vlastnostech profilu rozhoduje stavební hloubka. Čím je větší, tím větší jsou i tepelně-izolační vlastnosti i útlum hluku z venku. Dnešním standardem jsou okna s větší stavební hloubkou osazená trojsklem.
  • Důležitá je i hloubka uložení zasklení v profilu. Pokud je alespoň 20 mm pak je podstatně eliminováno rosení oken.
  • Pozor si dejte i na těsnění, které stojí za izolací oken vůči průniku chladu, vzduchu a vlhkosti z exteriéru do interiéru. Těsnění musí být pružné, nepoškozené, ideálně ručně vkládané. Když je totiž svařované, v rohu může vzniknout pevná pecka, kolem které může táhnout.
  • O správné funkčnosti okna rozhoduje kování. Moderní okna dnes bývají osazena celoobvodovým kováním, můžete je ovládat jednou kličkou. Významné rozdíly jsou v detailech, velmi podstatný je např. počet uzamykacích bodů po obvodu oken.
  • Jak už bylo řečeno, velmi podstatné je zasklení. V nabídce je mnoho typů izolačního zasklení s různými vlastnostmi, zde je proto důležité konzultovat potřeby s konzultantem.
2 PLASTOVÁ OKNA, ZDROJ OTHERM
O tepelně-izolačních vlastnostech profilu rozhoduje stavební hloubka (Zdroj: OTHERM)

Sečteno a podtrženo: Jak se vyhnout zklamání ze špatně zvolených oken?

Okna vybírejte podle toho, co od nich očekáváte a kde budou instalována. Ideální je poradit se s odborníkem přímo na stavbě, u novostavby by měl parametry oken navrhnout projektant.. Kromě toho také chtějte vědět, kdo a kde vaše okna vyrobí, kdo vám je bude montovat a jakým způsobem. Montáž je totiž stejně důležitá jako kvalita samotných oken.

Publikováno: 6. 12. 2020, Autor: Otherm (text a foto) , Profil autora: Redakce