reklama

Měď účinně zabíjí bakterie a viry, využívejte ji na klikách

Nastal čas vrátit měď do lidských obydlí a zejména do zdravotnických budov! Tento pozapomenutý materiál účinně likviduje bakterie a viry zachycené na svém povrchu, a to několikanásobně rychleji, než materiály obsahující stříbro.

i (Zdroj: M&T)
Měď účinně zabíjí bakterie a viry, využívejte ji na klikách (Zdroj: M&T)

I když si možná myslíte, že účinným prostředkem v boji proti bakteriím a virům je pouze dezinfekce, ve skutečnosti existuje kov, který je likviduje rovnou při přímém kontaktu, a to bez nutnosti dezinfekčních přípravků.

Jde o měď a její antimikrobiální vlastnosti. Na většině tvrdých povrchů mohou žít viry, včetně covid-19, čtyři až pět dnů. Pokud se však uchytí na mědi a jejích slitinách, jako je například mosaz, samy zaniknou během několika minut až hodin. Ze zbrusu nového výzkumu publikovaného v New England Journal of Medicine vyplývá, že měď je účinná proti SARS-CoV-2, tedy viru zodpovědnému za pandemii koronaviru. Studie prokázala, že po 4 hodinách už nebyl virus na povrchu mědi infekční. Naproti tomu na plastových površích byl koronavirus stále infekční i po uplynutí 72 hodin. Pokud je mosaz vyrobena jako slitina mědi v zastoupení alespoň 60 % a zinku, naprosto efektivně ničí bakterie a viry, zatímco nerezová ocel složená z 88 % železa a 12 % chromu brání růstu bakterií jen velmi málo.

klika_Rocksor_povrch_mosaz_natural_foto_zdroj_MT
Studie prokázala, že po 4 hodinách už nebyl virus na povrchu mědi a mosazi infekční (Zdroj: M&T)
klika_Rocksor_povrch_natural_mosaz_na_dverich_foto_zdroj_M&T
Obrovský boom zažívají zejména kliky z masivní mosazi (Zdroj: M&T)

Nyní je proto určitě ten správný čas přivést tento zčásti vymizelý materiál zpět. Obrovský boom zažívají zejména kliky z masivní mosazi. Přední společnosti vyrábí dveřní i okenní kování ze slitiny mědi C 28000 s průměrným deklarovaným obsahem mědi 60 % již víc než dvacet let. V posledních měsících stoupl zájem o mosazné kliky, a to především v zahraničí, kdy počet exportních objednávek vzrostl zhruba o třetinu.

klika_Rocksor_povrch_natural_mosaz_foto_zdroj_M&T
i (Zdroj: M&T)
Pokud je mosaz vyrobena jako slitina mědi v zastoupení alespoň 60 % a zinku, naprosto efektivně ničí bakterie a viry

Slitina mědi = mosaz, ušlechtilý materiál se 100% udržitelností

O prospěšnosti mědi byly přesvědčeny již starověké civilizace. V Číně byla nazývána „qi“, symbol zdraví, Egypťané jí říkali „akhn“, symbol věčného života. Postupně však byla vytlačena vlnou nových materiálů 20. století – plasty, sklem, hliníkem a nerezovou ocelí. Ty se dnes používají prakticky všude, od mobilních telefonů až po mrakodrapy. S viry si však samy o sobě neporadí. To zůstává doménou mědi a jejích slitin.

kolekce_kovani_MINIMAL_povrch_mosaz_antik_foto_zdroj_M&T_Slovensko
Ukázka kolekce ve stylu antik s mosazným povrchem (Zdroj: M&T)
kovani_MY_mosaz_lesteno_foto_zdroj_M&T
Pokud se viry a bakterie uchytí na mědi a jejích slitinách, jako je například mosaz, zaniknou během několika minut až hodin (Zdroj: M&T)

Na zastavení šíření koronaviru mědí je pozdě, ale pokud nás čeká nevyhnutelná budoucnost plná globálních pandemií, měli bychom začít opět používat měď v co největší míře ve zdravotnictví, veřejné dopravě, a samozřejmě i doma.

kovani_ANDY__mosaz_foto_zdroj_M&T
i (Zdroj: M&T)
Účinným prostředkem v boji proti bakteriím a virům není jen dezinfekce

Publikováno: 22. 11. 2020, Autor: DENDRIT s.r.o. (text a foto), Profil autora: Redakce