Vůně dřeva již neodmyslitelně patří mezi základní prvky venkovského stylu, který přináší do našich domovů útulnost a příjemný pocit. Styl, jehož hlavním cílem je návrat k původním hodnotám propojený s maximální funkčností. Jednoduchost a láska k přírodě i tradicím jsou hlavními ideály tohoto stále oblíbenějšího stylu. V následujícím článku si ukážeme, že není nic jednoduššího než výroba luxusního stylového držáku na televizi v rustikálním stylu, který se tak báječně snoubí se stylem venkovským. Náš držák na televizi bude vyroben z masivních trámů a posléze jej zavěsíme na pojízdnou kolejnici.
Výroba rámu
Na úplném začátku je důležité přesně změřit televizi, pro kterou bude držák sloužit. V našem případě jsou tyto míry 964 mm na 565 mm. Pro výrobu použijeme masivní dřevěné hranoly o šíři 134 mm. Tento materiál báječně podtrhne kýžený rustikální styl.
Dřevěné hranoly si připravíme a pustíme se do měření. Spodní i vrchní část dřevěného držáku na televizi budou naprosto totožné, stejně tak i boční strany. Vezmeme si tedy jeden z delších hranolů a začneme měřit. Od hrany odměříme 50 mm, které pak odřízneme.

Dále si naměříme tloušťku trámu, který bude navazovat, což je 134 mm. Musíme však počítat s tím, že televize bude do rámu zapuštěná, proto tento rozměr zmenšíme o 10 mm a zakreslíme délku 124 mm. Dalším rozměrem je samotná délka televize, opět zmenšená o 10 mm kvůli jejímu zapuštění do rámu. Přidáme však 3 mm, z důvodu, aby televize perfektně do námi vyrobeného rámu zapadla. Zakreslíme tedy rozměr o délce 957 mm a opět tloušťku rámu, který bude navazovat 134 mm.
Naměřené délky propojíme v polovině tloušťky rámu linkou a protáhneme k okraji. Vznikne nám obdélník, který musí přijít pryč, a to do hloubky 10 mm. Naprosto shodným způsobem zakreslíme rozměry i na druhém delším hranolu vyráběného rámu na televizi. V tuto chvíli si vezmeme kratší hranoly, které přijdou na boční strany. Tyto hranoly budou mít délku 430 mm a opět si zakreslíme, jakou část z hranolů odstraníme. Bude se opět jednat o obdélník, který bude po celé délce hranolu a hloubce 10 mm.

Za pomoci ruční okružní pily odstraníme veškerý přebytečný materiál, který jsme si vyznačili na dřevěných trámech. U krajů výřezu použijeme multifunkční brusku a zbytek odsekáme a začistíme dlátem. Vzniklé drážky přebrousíme pomocí vibrační brusky. Stejnou brusku použijeme také pro přebroušení a začištění stran i pro sražení hran všech použitých trámů. Je důležité, abychom měli materiál čistý, hladký, a aby se nám netřepily hrany trámů.




Montáž rámu
Všechny čtyři díly potřebné pro výrobu luxusního držáku pro televizi máme připravené pro smontování. Položíme je na rovnou desku vyřezanými drážkami nahoru přesně tak, jak je budeme chtít následně spojit. Pro jejich sešroubování použijeme konstrukční vruty. Do dřeva si předvrtáme díry a pro spojení jednotlivých trámů použijeme vždy dva vruty pro každý spoj. Rám máme hotový a v tuto chvíli vyzkoušíme, zda se televize do námi vyrobeného výtvoru vejde.




Natírání
Vznikající dílo v tuto chvíli vypadá jako malé okénko, které je připraveno pro nanesení nátěru. Pro tuto povrchovou úpravu použijeme lazuru a nátěr provedeme samozřejmě dvakrát. Každý z těchto nátěrů necháme pořádně zaschnout.

Výroba závěsu
Pro výrobu závěsu použijeme starý hranol, který díky hoblovačce dostane zcela nový kabát. Potřebujeme, aby námi vybraný kus dřeva byl hladký, čistý a vypadal jako nový. Protáhneme jej tedy několikrát hoblovačkou. Dále pak srazíme hrany horní frézkou a natřeme shodnou lazurou, jako jsme použili pro nově vzniklý rám televize.


Montáž závěsu
V tuto chvíli je velice důležité určit správnou výšku pro trám závěsu. Sami si musíme určit, kde chceme televizi mít. Samozřejmě nesmíme zapomenout na tloušťku trámu, který naší televizi obepíná a připočítat tento rozměr. 40 mm nad tímto rámem bude kolejnice pro zavěšení televizoru. Příslušný trám, na kterém bude připevněná kolejnice pro pojezd televize, si rozměříme. Vytyčíme si čtyři body a provrtáme díry skrz tento trám. Takto připravený závěs přiložíme ke stěně a vodováhou srovnáme do roviny. Provrtané díry použijeme jako vodítko. Tužkou příslušné otvory zakreslíme na zeď, vyvrtáme díry a připevníme závěs držáku televize. Šrouby, které jsme použili pro uchycení závěsu, si nyní oblepíme páskou a opatrně přestříkáme černou barvou, aby byl rustikální vzhled dokonalý.


V tomto okamžiku si připravíme konzoli pro posuvné dveře, která se skládá ze dvou částí. Tu první připevníme na závěs na zdi a druhá část patří připevnit na vyrobený držák pro televizi. Je potřeba si místo na držáku pečlivě odměřit tak, aby celý držák správně jezdil po kolejnici přidělané na závěsu. Ve chvíli, kdy máme obě části správně připevněné, vyzkoušíme, zda držák perfektně sedí na závěsu pro něj určený.

Kompletace
Dostáváme se do finální části našeho projektu. Vzhledem k tomu, že jsme nevěděli, v kterých místech je těžiště rámu, zjistili jsme, že po jeho zavěšení se celý rám odklání od zdi. Musíme tedy stávající pojezdy z držáku televize odstranit. Nejprve si je však obkreslíme tužkou, odstraníme je a vyznačené místo si do poloviny hloubky trámu vydlabeme. Vzniklý prostor si zbrousíme malou multifunkční bruskou. Dále tento prostor natřeme lazurou, necháme zaschnout a námi odmontovaný pojezd opět připevníme k držáku. Vložíme televizi a zajistíme po stranách dvěma laťkami. Takto zabráníme jejímu vypadnutí z rámu. Celý náš výtvor vezmeme a zavěšíme na pojezdovou kolejnici.


Bezpečnost práce a použité nářadí
Při našem projektu i při jakékoliv jiné práci je nezbytně důležité dbát na ochranu zdraví při práci i samotnou bezpečnost. Proto používejte ochranné pomůcky a s používaným nářadím pracujte pečlivě a svědomitě. Jako obvykle nám bylo nápomocno nářadí značky ASIST. Firma ASIST je ryze česká firma, která nabízí nejširší sortiment náhradních dílů. Díky tomu jsou možné opravy nářadí i dlouho po skončení záruční lhůty. Tato firma se stala jedničkou v prodeji nářadí na českém trhu, kterou využívají převážně domácí kutilové. Příznivé ceny a obrovský důraz na kvalitu i bezpečnost zaručily vzestup firmy a její usídlení na přední pozici v prodeji nářadí.

Při tomto projektu byla naším velkým pomocníkem ruční okružní pila s plynule nastavitelným úhlem úkosu v rozmezí od 0 ° až do 45 °. Vzhledem k tomu, že je vybavena ergonomickým držákem a softgrip rukojetí, práce s ní se stává radostí. Umožní nám řezat či zkracovat dřevěný materiál na přesný rozměr. Dále jsme použili vibrační brusku s příkonem 150 W a otáčkami 10000/ min. Tento pomocník se báječně hodí pro běžné domácí práce. Má ergonomickou rukojeť a odsávání brusného prachu. Snadná výměna brusných papírů je samozřejmostí. Dalšími pomocníky byly aku vrtačka s plynulou regulací mezi dvěma stupni otáček a možností nastavení utahovacího momentu a příklepová vrtačka s elektronickou regulací otáček. Dále jsme použili horní frézku vybavenou dvěma kleštinami a paralelním vodícím dorazem, díky kterému docílíte pevného vedení frézky podél hran a přesné obrobení podél celé opracované délce. Tato frézka disponuje jemným nastavením hloubky řezu, které se skvěle hodí pro vytváření drážek. Navíc nám velice pomohla i protahovací hoblovačka, která je výborným pomocníkem při rychlém opracování výrobků. Vytváří hladký povrch souběžně s protilehlou stranou desky.


Publikováno: 20. 11. 2020, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA (foto)
, Profil autora: Beata Boháčová