reklama

Kdo by nechtěl mít multifunkční i estetickou lavici v jednom provedení?

Mnoho lidí v poslední době propadlo kouzlu cyklistiky. Podzimní slunečné dny přímo vybízejí k projížďkám na čerstvém vzduchu. Ať už jezdíme ve městě, abychom se levně přemístili na potřebné místo, nebo provozujeme cyklistiku v přírodě, vždy je potřeba tento dopravní prostředek po jízdě bezpečně odstavit. A k tomu můžeme využít lavičku, která slouží zároveň jako stojan na kolo.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Kdo by nechtěl mít multifunkční i estetickou lavici v jednom provedení? (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Naše vlast se může pochlubit překrásnou přírodou, která je prošpikovaná velkým množstvím cyklostezek, jež nabízí nejrůznější zážitky. Pro někoho představuje cyklistika aktivní odpočinek, pro jiné je životním stylem a jízda na tomto dopravním prostředku se stala každodenní součástí jejich životů.Pojďme si vyrobit lavičku, která bude sloužit nejen k příjemnému posezení, ale zároveň jako šikovný pomocník pro odstavení našeho bicyklu. Navíc si lavičku můžeme zkrášlit stromkem v květináči.

Výroba sedáku lavice

Na začátku si připravíme sedák naší budoucí lavice. Budeme potřebovat čtyři coulová prkna o šíři 150 mm, délku si upravíme dle potřeby. Konstrukce lavice bude mít rozměry 1700 mm na 600 mm. Jestliže hovoříme o coulových prknech, počítáme s tloušťkou prkna 25 mm, což je přepočet jednoho coulu na milimetry. Máme tedy celkem čtyři prkna, každé má po úpravě na příslušnou délku rozměry 1300 mm na 150 mm. Jednotlivá prkna za pomoci horní frézky zahraníme. Vzhledem k tomu, že chceme docílit vintage stylu, je zapotřebí, abychom pomocí nylonového brusného kotouče příslušná prkna obrousili, tím získají kýžený vzhled. 

Staření dřeva
Broušení prken nylonovým kotoučem pro zastaření povrchu (Zdroj: Prima DOMA)
Měření
Měření potřebné délky svinovacím metrem (Zdroj: Prima DOMA)

Mezi vintage a retro stylem je velmi tenká linie. Zatímco do retro stylu zahrnujeme prakticky cokoliv staršího data, jako např. dobové nepopulární papírové tapety v panelácích, vintage styl je pojmem pro kvalitu. Jedná se o vše, co obstojí tu nejtěžší zkoušku, zkoušku časem.

Řezání
Řezání délky desky pokosovou pilou (Zdroj: Prima DOMA)
Přímočará pila
Řezání desky podélně přímočarou pilou (Zdroj: Prima DOMA)

Po obroušení prkna zbavíme prachu a vyleštíme. Položíme je jedno vedle druhého přesně tak, jak budou posléze tvořit naší lavici. Zakreslíme místo, kam nakonec umístíme květináč s živým stromkem. Náš květináč má rozměry 390 mm na 390 mm. Od okraje položených prken odměříme 100 mm. Jedná se přesně o šíři jeklů, které budou tvořit konstrukci lavice. Vznikne nám tedy čtverec o rozměrech 400 mm a ten opatrně vyřízneme. Vzhledem k tomu, že lavice bude stát venku a musí odolávat povětrnostním podmínkám, natřeme jednotlivá prkna lazurou s UV filtrem a necháme zaschnout. Příslušný nátěr je nutné provést dvakrát.

Lazura
Natírání dřevěného prkna ochrannou lazurou (Zdroj: Prima DOMA)
Leštění
Leštění dřevěné desky elektrickým kotoučem (Zdroj: Prima DOMA)

Výroba základny

Pro výrobu konstrukce použijeme kovové jekly. Jsou to vlastně hranoly o rozměrech 100 mm na 100 mm, které si nařežeme na délku 1700 mm. Zbylé jekly použijeme pro nohy naší konstrukce. Dlouhé kovové jekly seřízneme na hranách pod úhlem 45 ° od vrchní hrany ke spodní tak, abychom mohli navařit boční nohy konstrukce seříznuté pod stejným úhlem. Delší strana nohy disponuje délkou 300 mm. První boční nohu přiložíme k dlouhému jeklu seříznutými stranami k sobě. Pro získání pravého úhlu si pomůžeme magnetem, vyrobeným tak, aby zajistil u příslušné konstrukce správný úhel. Vezmeme si k ruce sváření inventor a oba díly k sobě navaříme. Konečný svar musíme samozřejmě zbrousit. Stejným způsobem navaříme boční nohu u druhého dlouhého jeklu. Svařujeme pomalu a pečlivě, aby byl svar pevný a lavička se pod naší tíhou nerozpadla.

Svařování
Svařování kovových hranolů do pravého uhlu (Zdroj: Prima DOMA)
Pokosová pila
Řezání kovového hranolu na potřebnou délku pokosovou pilou (Zdroj: Prima DOMA)

V tuto chvíli máme hotové obě základní části konstrukce, které mají podobu písmene L. Každou takto vzniklou část základny je nutné opatřit i druhou nohou, aby námi vyrobená lavice byla stabilní a bezpečná. Od boční strany konstrukce odměříme 500 mm. Právě v tomto místě navaříme druhou nohu. Prostor mezi boční stranou lavice a přídavnou nohou bude sloužit jako místo pro vložení květináče. Vznikly nám tedy dvě naprosto shodné části základny, které propojíme vzpěrami.

Začištění
i (Zdroj: Prima DOMA)
Začištění svařovaného místa elektrickou bruskou

Svaření nohou

Vznikající konstrukci si položíme na rovnou desku a mezi obě části dvě vložíme vzpěry o délce 400 mm. Pečlivě zkontrolujeme, zda máme potřebné pravé úhly a pustíme se do měření. Od boku budoucí lavice, kde jsou navařené boční nohy, odměříme 300 mm a uděláme rysku. Právě k této rysce přiložíme první vzpěru. Další vzpěra bude v místech, kde začíná svar druhé nohy. Obě tyto vzpěry přivaříme ke stávající konstrukci. Poslední a velice důležitá vzpěra musí být mezi bočními nohami konstrukce, v místech, které se dotýkají země. Zajišťuje se tím stabilita celé lavice.

Magnet
i (Zdroj: Prima DOMA)
Rohový magnet pomůže při dodržení pravého úhlu

Kolostav a natírání

V tuto chvíli máme hotovou kompletní konstrukci, veškerá svařovaná místa jsou očištěna a zabroušena. Zbývá už jen jediné. Místo, které bude sloužit pro umístění bicyklu, musíme osadit pásovinou. Připravíme si celkem tři kusy pásoviny o rozměrech 30 mm na 500 mm. Odměříme si 200 mm od okraje a v tomto místě ji usadíme do svěráku. Pečlivě utaženou pásovinu se snažíme ohnout. Stejným způsobem se zachováme ke všem třem pásům, které posléze vložíme na místo určené pro odstavení jízdního kola. Pásovinu stejnoměrně rozložíme, pečlivě rozměříme a přivaříme ke stávající konstrukci.

Kovové lišty
i (Zdroj: Prima DOMA)
Přivaření kovových lišt pro umístění kol

Veškeré nově vzniklé svary opět zbrousíme a kompletní konstrukci připravíme pro barvu. Aby barva na konstrukci dobře držela, je důležité základnu nejprve pečlivě odmastit acetonem. Nyní už si jen vezmeme k ruce vodě ředitelnou barvu a celou konstrukci pečlivě natřeme.

Natírání
i (Zdroj: Prima DOMA)
Natírání kovových části lavičky šedivou barvou pomocí malého válečku

Osazení květináče

Kompletní základna pro náš kolostav je hotová. V tuto chvíli máme trochu času, než zaschne barva na konstrukci. Pustíme se tedy do přípravy zelené okrasy naší budoucí lavice. Pro stromek použijeme betonový květináč, na dno nasypeme vrstvu keramzitu a na něj přijde substrát pro jehličnany. Do připraveného květináče zasadíme túji. Navrch nasypeme zbylý keramzit. Květináč očistíme a nově zasazenou zeleň zalijeme.

Květináč
i (Zdroj: Prima DOMA)
Vložení květináče s tújí do otvoru v lavičce

Kompletace lavičky

Vše potřebné máme již předpřipraveno a pustíme se kompletace celého našeho díla. Na natřenou základnu položíme dřevěná prkna a pečlivě je rozložíme. Pro jejich uchycení použijeme vruty, které mají zároveň i vrtáček do kovu. Předvrtáme si jednotlivá prkna a připravíme osazení pro vruty. Na konci lavičky, kam patří usadit dva malé kousky prkének, musíme vsadit úzký kousek dřeva, abychom tyto kousky měli k čemu přivrtat. Dále pak vložíme ucpávky do nohou a konců jeklů, které tvoří konstrukci lavice. V poslední řadě vložíme do vyřezaného otvoru květináč s tújí a do prostoru s pásovinou zaparkujeme kolo.

Uzávěra
Zatloukání uzávěry na konec kovových hranolů (Zdroj: Prima DOMA)
Kompletace
Umístění připravených desek na základnu a ukotvení od sebe (Zdroj: Prima DOMA)

Celé dílo je hotové. Příjemné posezení na zahradě nám umocňuje vědomí, že i náš milovaný dopravní prostředek je bezpečně usazen a zároveň připraven pro každodenní použití.

Lavice
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Hotová lavice je víceúčelová a hezká

Bezpečnost práce a použité nářadí

Při projektu je velice důležité používat ochranné pomůcky a samozřejmě dodržovat bezpečnost při práci. Jako obvykle nám bylo nápomocno nářadí značky ASIST. ASIST je ryze česká firma, která nabízí nejširší sortiment náhradních dílů. Díky tomu jsou možné opravy nářadí i dlouho po skončení záruční lhůty. Tato firma se stala jedničkou v prodeji nářadí na českém trhu, kterou využívají převážně domácí kutilové. Příznivé ceny a obrovský důraz na kvalitu i bezpečnost zaručily vzestup firmy a její usídlení na přední pozici v prodeji nářadí.

Při tomto projektu byl největším pomocníkem svářecí inventor, díky kterému je možné vytvářet dobré svařované spoje. Svařovat s ním můžeme antikorovou, legovanou i uhlíkovou ocel, měď, hliník i další barevné kovy. Pomocníkem nám byla také ponorná pila s deskou z litého hliníku i přímočará pila, která disponuje regulovaným čtyřstupňovým předkmitem. Dále jsme používali horní frézku, která nám velice usnadňuje práci při horizontálním frézování dřeva, a také aku vrtačku s plynulou regulací mezi dvěma stupni otáček a možností nastavení utahovacího momentu.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 15. 11. 2020, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová