reklama

Víte, jak ekologicky zateplovat a jaké materiály na to použít?

Ekologie se dotýká už snad všech oblastí našeho života, a tak se není čemu divit, že ekologicky se dá už i zateplovat - a to nejen chaloupky v lesích, ale i novostavby - rychle, jednoduše, efektivně, a hlavně udržitelně od výroby až po likvidaci.

Ekologická izolace
i (Zdroj: Depositphotos)
Víte, jak ekologicky zateplovat a jaké materiály na to použít? (Zdroj: Depositphotos)

Izolace z přírodních materiálů

Klasické izolace používané k zateplování mohou obsahovat nebezpečné látky, navíc jejich energeticky náročný výrobní proces ani jejich zbytky při aplikaci či pozdější likvidace nemusí být zcela ekologicky přívětivé. A tak můžete sáhnout po přírodních materiálech. Jsou jimi například:

  • dřevovláknité desky či foukaná dřevovláknitá izolace,
  • desky z konopí,
  • celulózové desky či foukaná celulózová izolace,
  • izolace z ovčí vlny,
  • sláma,
  • juta.

Ekologické izolace jsou vždy vhodné zejména do difúzně otevřených konstrukcí - nahromaděná vlhkost rychle vyschne nebo se odpaří, protože použitý materiál dýchá - tím udržují i příjemné vnitřní klima. Hodí se tedy i do pasivních či energeticky pozitivních staveb. Další výhodou přírodních materiálů je to, že odpuzují hlodavce i další škůdce - např. konopí a juta jsou bez bílkovin, takže není nutné je ošetřovat proti hmyzu, bujet v nich nebudou ani plísně a hniloba. Navíc jsou čisté i bezprašné, takže nebudou při instalaci vadit alergikům. Tím ale výčet výhod nekončí - materiály jsou tvarově stálé, mají velmi dlouhou životnost a neobsahují škodlivé látky. Při manipulaci s nimi není potřeba používat ochranné pomůcky. Vidíte tedy důvod po nich nesáhnout?

f11b49b3e1ad3cce57055e0cf9e97f7d
i (Zdroj: Prima DOMA)
Podkroví před aplikací ekologické foukané izolace (Zdroj: Prima DOMA)

Izolace z konopí a juty

Technické konopí proniká do mnoha oblastí a stavebnictví není výjimkou. Rychlerostoucí rostlina (doroste do 3 až 4 metrů za sezónu, sklízet lze i dvakrát do roka) nevyžaduje ošetřování pesticidy a ničí plevel kolem sebe, takže nejsou třeba ani herbicidy. Na jednom hektaru vyprodukuje až 4 více celulózy než les. Stejně tak juta má podobné vlastnosti, navíc se k výrobě izolace dají použít jutové pytle, které by se jinak likvidovaly bez dalšího využití - takhle se z nich vytvoří cupanina, která se slisuje do izolačních desek či rolí. Jejich tepelně izolační vlastnosti jsou výtečné a cenově se už přibližují deskám ze skelné či kamenné vaty. Jsou vhodné také do plovoucích podlah díky svým akustickým vlastnostem a dynamické tuhosti (dynamicky měkký materiál).

Konopí má také vysokou teplotní kapacitu - to znamená, že v létě do sebe teplo naakumuluje a vypustí ho do domu až ve chvíli, kdy se večer ochladí. Nevýhodou může být hořlavost, pokud jsou desky nechráněné (tomu lze ovšem předejít správnou instalací do konstrukce) a také to, že se desky hůře řežou.

990bbaddc4a7a84407d0b6d225bd26a1
i (Zdroj: Prima DOMA)
Detail celulózové izolace (Zdroj: Prima DOMA)

Celulózová izolace

Z novinového papíru se vyrábí ekologická akustická a tepelná izolace. Většinou se setkáme s aplikací foukáním - pomocí technologie se vlákna přivádí do připravených prostor, případně je lze pouze volně nasypávat (zejména do podlah). Aplikace je tedy velmi snadná, vlákna se dostanou i do špatně přístupných míst, nevznikají při ní spáry, a tedy ani tepelné mosty, je to metoda snadná a oproti ostatním málo pracná. Někdy se celulóza míchá se solemi hořčíku a boru - ty při možném vzplanutí uvolňují krystalicky vázanou vodu, díky čemuž zpomalují proces hoření. Navíc chrání izolaci i před škůdci a plísněmi.

7ab0f17acd199a4541f88b41fc0449b8
i (Zdroj: Prima DOMA)
K zateplení je možné použít desky či vláknitou izolaci (Zdroj: Prima DOMA)

Izolace z ovčí vlny

I zpracovaná ovčí vlna se dá použít jako tepelná izolace - koneckonců některé národy je používají už od pradávna. Vlna má tu výhodu, že má dlouhou životnost, je stabilní a málo hořlavá a ve vlhku nedochází k jejímu tlení - s narůstající vlhkostí dokonce izolační schopnost roste. Používá se i pro svou vlastnost neutralizovat formaldehyd i další škodlivé látky různého původu. Bohužel ale její ekologičnost klesá tím, že certifikované výrobky se většinou dovážejí z Rakouska nebo dokonce Austrálie či Nového Zélandu. Z vlny se vyrábí rohože, které se vyčistí od lanolinu a přidají se  látky chránící před moly a zabraňující hoření.  Proto není vhodné používat doma zpracované vlny, kterou můžou moli napadnout, má horší vlastnosti a také může být cítit.

4c391059037ec555c24c8bcb105801fd
i (Zdroj: Prima DOMA)
Každé zateplení musí mít danou tloušťku (Zdroj: Prima DOMA)

Dřevovláknitá izolace

Stejně jako izolace z novinového papíru se používají vlákna vzniklá při výrobě dřevovláknitých desek nebo samotným rozvlákněním dřeva a pomocí strojů se foukají do konstrukce. Vyplní se tak celý prostor, aplikace je rychlá a snadná. Deskami lze potom snadno nahradit desky polystyrenové, i práce s nimi je totožná. Jen jsou samozřejmě ekologičtější, protože vlákna jsou spojována za pomoci přírodní pryskyřice a žádné další přísady není třeba používat. Protože jsou také paropropustné, jsou vhodným materiálem pro difúzně otevřené stavby. Naproti tomu mají desky vysokou hmotnost a hůře se s nimi pracuje. 

eec3ba7c76e12c8dfc0d52226af9713a
i (Zdroj: Prima DOMA)
Rozdíl mezi deskami a foukanou izolací (Zdroj: Prima DOMA)

Sláma

Také izolace ze slámy se používá už dlouhá staletí a najde své využití i v dnešní době - nejenže je ekologická, ale má také vysokou hodnotu tepelné kapacity. Ani hořlavosti tohoto materiálu se bát nemusíte, protože ve slisovaném balíku není dostatek kyslíku, aby mohlo k hoření docházet. Stejně tak je sláma bezpečná z hlediska výskytu hlodavců. Pokud balíky neobsahují zrno, nebudou ho vyhledávat jako potravu a jako úkryt jim poslouží úplně stejně jako kterákoli jiná izolace. Naproti tomu je potřeba u tohoto přírodního materiálu hlídat obsah vlhkosti - v balíku by neměla překročit 20 % a relativní vlhkost vzduchu nemá být dlouhodobě vyšší než 70 %. Zachovat balíky suché je nutné nejenom po jejich instalaci, ale také při jejich skladování, kdy nesmí dojít k vlhnutí ve středech balíků ani k zapaření, takže by neměly být uskladněny neprodyšně, například plachtou. Další problém je celková náročnost stavby při použití slaměných balíků - balíky slisované slámy jsou velmi těžké a manipulace s nimi náročná. 

f95d120130ce49a7d70a4c730dfd62fe
i (Zdroj: Prima DOMA)
Ekologicky zateplený dům (Zdroj: Prima DOMA)

Deskovou nebo foukanou?

Pro ekologickou izolaci jste se již rozhodli, zbývá se tedy rozhodnout, zda zvolit desky nebo izolaci foukanou. 

Foukaná izolace:

  • snadná a rychlá aplikace,
  • nízké náklady,
  • použití i v místech se špatným přístupem, členitými místy,
  • bez tepelných mostů,
  • žádný odpad,
  • půdu není nutné vyklízet.

Izolační desky:

  • materiálové náročnější – počítejte s prořezem až 15 %,
  • náročnější na prostor i práci a čas,
  • možný vznik tepelných mostů,
  • nemožnost použití na některá špatně přístupná místa.
08a9784f19ab24e2021f1e79a2b3f559
i (Zdroj: Prima DOMA)
Aplikace foukané izolace (Zdroj: Prima DOMA)

Z výše uvedeného vyplývá, že foukaná ekologická izolace z celulózy může být tím nejvhodnějším řešením. Jistotou v tomto ohledu je pak společnost CIUR a.s., které byla jako první udělena značka Ekologicky šetrný výrobek. Její produkty mají minimální nebo téměř nulovou ekologickou stopu. Foukaná celulózová izolace Climatizer Plus umí udržet teplo po zhruba 7 hodin, nebudete se tedy v létě pod střechou přehřívat. V zimě to funguje zase naopak. A použít se dá samozřejmě i do podlahových a svislých konstrukcí. Jejím použitím se vyhnete alergiím a plísním, protože snižuje vlhkost v objektu. Zateplením foukanou celulózovou izolací ušetříte svůj čas, peníze a chráníte také své zdraví.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 26.10.2020, Autor: Lenka Tajbrová (text), Prima DOMA (foto), Depositphotos (foto), Profil autora: Lenka Tajbrová