Hluk je to, od čeho si občas potřebujeme odpočinout a těšíme se na klid doma za zavřenými dveřmi. Co když ale i tam na nás čeká zvýšená hladina hluku v podobě hlasitého souseda za zdí, nebo našeho vlastního teenagera, který miluje hlasitou hudbu nebo sám na něco hraje? Poradíme vám, jak pomocí sádrokartonu odhlučnit pokoj.
Zvuk je vlastně vlnění, které se šíří všemi směry a to my v takovém případě potřebujeme zastavit, absorbovat a rozbít. Doba plat od vajíček už je za námi, i když materiál to prý byl výborný. K tomu jsou určené pohltivé a odrazné materiály.
Jak při odhlučnění pomocí sádrokartonu postupovat
1. krok: materiál na akustickou stěnu
Pořádně silná stěna z cihel nenahradí vícevrstvou stěnu nebo příčku a je také zbytečně těžká. V zásadě platí to, že čím více vrstev, tím lépe, izolant je i vzduchová kapsa. Optimální na stavbu akustické příčky je například sádrokarton. Výstavba je suchá a rychlá a akustická stěna z něj je několikrát rychlejší a až 6 x lehčí.
2. krok: profily na zem a strop
Základem sádrokartonové akustické příčky je stejně jako u běžné příčky profil, který se připevní k podlaze a stropu. Profily příčky jsou podloženy měkkou izolační vrstvou na oboustranné pásce, aby se minimalizoval přenos zvuku do stěn a stropů a zvýšila se tak odolnost celé akustické stěny.
3. krok: do profilů zasuneme stojny – příčky
Do profilů na zemi a stropě zasuneme stojny-příčky tvořené svislými profily. Nastavíme je na šířku desky a jeden profil necháme v půlce. Profily krátíme pomocí ručních nůžek na plech.
4. krok: dvojité zaklopení na vazbu
Pro akustickou příčku jsou vhodné např. desky Knauf Diamant. Jsou pevnější, mají vyšší hustotu i váhu a velmi dobře tlumí zvuk. Odolnost příčky také zvýší dvojité zaklopení desek z jedné strany. To provádíme na vazbu, aby se druhá vrstva s první překrývala o polovinu šířky.
5. krok: výběr síly izolace
Do příčky použijeme izolační vatu. Ta může být v rolích nebo deskách. Izolaci zbytečně nestlačujeme. Izolantem je i vzduch a volný prostor. V odhlučnění a pro zvýšení účinnosti je možné použít silnější profil 100 mm a dvouplášťový záklop. Takže se s kvalitní akustickou příčkou dostaneme na sílu max. 15 cm. Nejslabším místem pak není zeď, ale prostupy, tedy dveře.
6. krok: formátování izolace
Izolaci rozložíme nebo rozvineme a pomocí ostrého řezáku naformátujeme. Pro rovné řezy můžeme použít delší lať nebo vodováhu.
7. krok: vložení izolace
Rastr z ocelových profilů zaklopíme z jedné strany sádrokartonovými deskami. Pak jej vyplníme izolací a zaklopíme jej i z druhé strany. Je to další izolační materiál, který utlumí zvuk.
8. krok: akustické desky na stěnu i na strop
Sádrokartonovou akustickou příčku ale nemusíme použít jen k předělení větší místnosti. Jestliže máme hlasitého souseda nebo nedostatečně zvukově izolující stěny, můžeme stejným způsobem jako příčku postavit předstěnu, která nám zvuk pomůže výrazně utlumit. Pro velký útlum nebo stavbu náročnějšího studia můžeme použít speciální desky s pravidelnými otvory, které zvuk rozbijí a pohltí. Desky jdou použít jak na stěnu, tak i na strop.
9. krok: příprava tmelu
Desky se k profilům a rastru šroubují pomocí sádrokartonářských samořezných vrutů. Jejich hlavy se zapustí a přetmelí. Pro tmelení používáme ocelovou špachtli.
10. krok: tmelení
Spoje desek se ještě zpevní výztužnou páskou. Tmel si rozmícháme a pak ve třech postupných vrstvách spoje a vruty přetmelíme. Jednotlivé vrstvy po zaschnutí přebrušujeme.
Jak vybrat sádrokarton pro stavbu akustické příčky
Lidé už si zvykli se v sádrokartonových deskách orientovat podle barev, víme, že zelené jsou proti vodě, červené proti ohni, ale jsou i jiné barvy, které nám pomáhají s orientací. Tyto desky zaručují vyšší odolnost, pevnost a hustotu materiálu. Odhlučnit je ale možné i strop. Řešením je snížit jej, izolovat vatou a použít speciální akustické desky s otvory. Nejde jen o estetiku. Zvuk se šíří všemi směry a otvory je rozbijí a utlumují, takže je to i estetické i účinné.
Základní práce se sádrokartonem zvládne i zručný kutil. Stačí dodržet technologické pokyny výrobce a použít systémové materiály. Zeptat se ale můžeme i u kamarádů nebo si najít podrobný návod na stránkách výrobce. Do sádrokartonové akustické příčky je možné vložit i okno a postavit si tak opravdové studio.
Publikováno: 3. 8. 2024, Autor: Pavel "Kutil" Zeman, Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman