reklama

Oděvy se speciální úpravou

Pracovní oděvy využijete nejen v zaměstnání, praktické jsou i na zahradě, v dílně nebo také při pracích na domě. Kvalitní pracovní oblečení vás totiž dokáže ochránit před případným úrazem. Staré oblečení vám bohužel bezpečnost při práci nezajistí. Pila jím projede jako máslem a v zimě v něm navíc ještě pěkně promrznete. Pokud si ale pořídíte pracovní oděvy se speciální úpravou, zahřejí vás, ochrání vás třeba před případným pořezáním, a ještě vám v nich bude ohromně slušet.

Oděvy se speciální úpravou (Zdroj: Depositphotos)

Historie pracovních oděvů

Je zajímavé, že o vývoji pracovního oděvu toho u nás příliš mnoho nenajdete. Je však jasné, že jej lidé i v minulosti používali. Původně však šlo hlavně o přešité staré oblečení. Prvním oficiálním pracovním oděvem byly až rifle. Stalo se tomu před více než před 100 lety. Dlouho si s nimi také lidé vystačili, ale pokrok zastavit nejde a s rozvojem technologií, stačit nakonec přestaly. Lidé tedy hledali jiné praktické a účelné pracovní oblečení, které by je dokázalo ochránit i před pořezáním, ostrými hroty, teplem, zimou, větrem i deštěm a nehodami. Mimo jiné, mělo být moderní pracovní oblečení rovněž pohodlné, a to i po dlouhodobém nošení. Tyto neskromné požadavky se podařilo naplnit díky moderním technologiím. Těm vděčíme za to, že tu máme nové moderní materiály, které jsou nehořlavé, voděodolné, antistatické, schopné odolat kyselinám, a dokonce nás zvládnou ochránit i před pořezáním. Seznamte se spolu s námi blíže s oděvy se speciální úpravou.

Oděvy
Pracovní oděvy některých řemeslníků i kutilů opravdu nejsou ani podle módy, ani podle bezpečnostních předpisů (Zdroj: Depositphotos)

Oděvy se speciální úpravou

Zapomeňte proto jednou pro vždy na staré seprané rifle nebo montérky s farmářkami a starou bundu. Nic dobrého vám toto staré oblečení na zahradě, ba ani v dílně nepřinese. Je nepraktické i nepohodlné. Neustále vám z nich při práci leze triko ven, táhne vám v nich na záda, což vás zase nutí, abyste se neustále upravovali. V konečném výsledku vás to zdržuje od práce a zvyšuje riziko úrazu. Oděvy se speciální úpravou jsou komfortním oděvem, které vás ochrání před nachlazením i úrazem.

Zimní oděv se speciální úpravou

Tak třeba zimní pracovní oděv musí mít nejen dobře padnoucí střih, ale také musí být dobře prodyšný, hřejivý, odolný, nepromokavý a větru odolný. Bez obav v něm strávíte klidně celý den i v mrazivých teplotách. To v běžném oblečení není možné. Kvalitní pracovní oděvy se speciální úpravou vás před zimou ochrání i když je venku -10 °C. Vyzkoušejte třeba zateplené kombinézy, které chrání celé tělo.

010034-SECR
Zimní kombinéza s multifunkční výbavou a reflexními prvky (Zdroj: Brudra)

Zimní pracovní rukavice

Takové zateplené ochranné rukavice byste měli nosit již od 4 °C. Nepodceňujte jejich důležitost, protože jsou to právě ruce, které v zimě při práci nejvíce trpí.  Pokud je nikterak nechráníte, jsou ohrožené jak úrazy, tak i omrzlinami. Je proto nezbytné, abyste používali kvalitní pracovní rukavice, jež dokážou riziko úrazu eliminovat na minimum. Nemusíte se bát, tyto rukavice i přes své dokonalé zateplení vás neomezí na hybnosti. 

5132-YY
Pánské rukavice do chladu (Zdroj: Brudra)

Oděv se speciální úpravou

Při svařování zase jistě oceníte, když budete mít na sobě nehořlavý oděv, který vás ochrání před možným popálením. Pozor, důležité je, aby šlo skutečně o certifikovaný oděv. Jen takový pak můžete používat při svařování. I přes veškeré schopnosti ochranného oděvu si však ke svařování vezměte i další ochranné pomůcky (tedy svářečské kukly nebo štít, kožené svářečské zástěry, svářečské rukavice, nárukávníky, kamaše a slévárenská pérka).

4144-SE
Pánská blůza pro svářeče s nehořlavou úpravou (Zdroj: Brudra)

V dílně oceníte zase něco jiného

Kutilové zase ocení, když budou mít ve své dílně na sobě pohodlné kalhoty do pasu nebo cargo kalhoty, protože nikde nepřekáží. Může za to speciální flexibilní pas, který umožňuje kalhoty upravit přesně tak, aby co nejlépe seděly. Vybrat si přitom můžete z nepřeberného množství střihů i barev. Kromě střihu dbejte na to, aby to byly kalhoty se speciální protipořezovou případně antistatickou úpravou. Oceníte je nejen v dílně, ale všude tam, kde se pracuje s ostrými nástroji a kde byste se mohli bodnout, pořezat, píchnout nebo seknout. Co se týče antistatické úpravy, tu oceníte zvláště potom, co se při práci setkáte s elektrickým výbojem, hořlavými kapalinami nebo plyny.

100038-CRCE
Pánské montérkové kalhoty, zateplené flanelem (Zdroj: Brudra)

Při výběru toho správného pracovního oblečení, nezapomeňte na boty

Jde totiž o základ. Ochranu nohou byste ve své dílně ani na své zahradě neměli podceňovat. Běžné boty nejsou v žádném případě schopny ochránit nohy před tím, když vám na nohu spadne něco těžkého nebo ostrého. U takových bot nejenže v zimě mrznete, ale může zde velmi snadno dojít k poranění prstů a kotníku. Speciální pracovní boty se však hned tak nezničí. Jsou vyrobeny z kvalitního pevného materiálu, mají vyztuženou špici kovovým plátem, protiskluzovou vyztuženou podrážku, jsou zateplené a nepromokavé. Máte tak jistotu, že boty odolají mechanickému poškození jak svrchu, tak i zespodu.

6978-HN
Tradiční kotníková obuv vhodná k univerzálnímu využití (Zdroj: Brudra)

Jak pečovat o oděvy se speciální úpravou

Správné nakládání s oděvy se speciální úpravou jim prodlouží životnost. Můžete je opakovaně prát, a to na program pro funkční oblečení. Nemusíte se obávat ani častého praní. Teplota praní ale nesmí přesáhnout 60 °C. Pozor ale, chemické čištění u oděvů se speciální úpravou nepřipadá v úvahu.

Publikováno: 13. 11. 2020, Autor: Adriana Dosedělová (text), Brudra (foto), Depositphotos (foto) , Profil autora: Adriana Dosedělová