reklama

Na co myslet, když plánujete zimní zahradu

Při plánování zimní zahrady je v první řadě nutné si řádně promyslet několik základních a zásadních náležitostí. Jedině tak bude výsledek odpovídat vašim představám.

i (Zdroj: ham.cz )
Na co myslet, když plánujete zimní zahradu (Zdroj: ham.cz)

Zimní zahrada totiž může plnit mnoho funkcí, záleží však na tom, co od ní očekáváte. Může rozšířit obytný prostor o další plnohodnotnou místnost a proměnit váš dům v oázu světla a pohody a využijete ji i pro relaxaci či čas s rodinou.

Vysoce kvalitní zimní zahrady jsou vyráběny z hliníku, ten je totiž tvarově stálý, a přesto umožňuje vyrobit štíhlé konstrukce, které dají vyniknout sklu. Při správné povrchové úpravě je také absolutně odolný vůči povětrnostním vlivům a především nenáročný na údržbu, na rozdíl třeba od dřevěných konstrukcí.

Zimní zahrada
i (Zdroj: ham.cz)
Vnitřní látkové zastínění

To nejjednodušší už máte za sebou – rozhodli jste se pro stavbu zimní zahrady

Aby splňovala vše podle vašich představ, je nejlepší poradit se s odborníky. Ti profesionálně posoudí vaše nápady a komplexně zaštítí realizaci zimní zahrady. Před samotným plánováním byste si měli zodpovědět alespoň část následujících otázek.

Posuvné dveře
i (Zdroj: ham.cz)
Posuvné hliníkové dveře s bezprahovým řešením

K jakému účelu chcete zimní zahradu využívat?

Popusťte uzdu své fantazii – zimní zahrada se brzy stane oblíbeným místem všech členů domácnosti. Ať už ji budete využívat jako jídelní kout, hernu pro děti, odpočinkovou zónu pro relaxaci nebo místo k setkávání s rodinou a přáteli. Stejně tak najde uplatnění jako pracovna, wellness s vířivkou nebo místo k pěstování exotických rostlin.

Skládací dveře
i (Zdroj: ham.cz)
Skládací dveře - možnost skládání křídel dovnitř nebo ven

Jaké existují typy zimních zahrad?

Pro celoroční užívání slouží izolovaná zimní zahrada, která vytvoří plnohodnotnou obytnou místnost. Předpokladem je však její vytápění v zimních měsících. Je proto nutné myslet na odizolování i podlahové části.

Sezónní, neizolovaná zahrada se využívá především od jara do podzimu (jako zastřešení, přístřešek pro ochranu před rozmary počasí, prodloužení pobytu venku, bez nutnosti vytápění).

zateplená zz (1)
i (Zdroj: ham.cz )
Izolovaná zimní zahrada

Na co myslet před stavbou?

Stavební povolení

Požadavek na stavební povolení se odvíjí od příslušného stavebního úřadu, zpravidla postačí pouze ohlášení stavby.

Připravenost stavby

Dle zvolené varianty zimní zahrady (izolovaná nebo neizolovaná) je nutné připravit základovou desku nebo základové pásy, popř. patky.

Ser16-18
i (Zdroj: ham.cz )
Neizolovaná zimní zahrada

Na jakou světovou stranu by měla být zahrada orientovaná?

V zásadě vždy záleží na dispozici domu a plánovaném využití zimní zahrady. Nejsou žádná omezení týkající se světových stran.

Jaké jsou možnosti a typy otvorových výplní stěn a jejich zasklení?

Možností výplní je celá řada. Je možné zakomponovat fixní nebo otevírací prvky, celoprosklené posuvné nebo skládací stěny s různým typem zasklení. Lze také zabudovat střešní okna.

Z důvodu bezpečnosti je na střeše vždy použito lepené bezpečnostní sklo. Ve stěnách lze použít veškeré dostupné typy zasklení – jednoduché sklo, dvoj i trojsklo, eventuálně s protihlukovou či protisluneční úpravou.

Obrázek2
i (Zdroj: ham.cz )
Střešní okno výklopné – okna na mechanický nebo motorický pohon odvádějí zahřátý vzduch ze zimní zahrady

Jaké jsou možnosti zastínění?

K dispozici je mnoho možností a materiálů pro zastínění – markýzy, žaluzie, rolety, horizontální žaluzie atd. Možné je zvolit vnitřní anebo vnější zastínění, s motorickým nebo manuálním pohonem.     

Obrázek3
i (Zdroj: ham.cz )
Venkovní zastínění zimní zahrady markýzou

Přejete si ještě zvýšit komfort užívání zimní zahrady?

Lze ji doplnit například o integrované osvětlení, zvolit elegantní LED bodová světla nebo LED pásky, které je možné zabudovat přímo do profilů ve střeše zimní zahrady. Můžete zvolit systémy pro udržování stálé teploty, řízení výměny vzduchu, automatické ovládání stínících prvků a mnoho dalších funkcí.

Zimní zahrada je zkrátka téměř komplexní stavba a naplánovat ji nemusí být z laického hlediska jednoduché. Nevynechte proto možnost poradit se s profesionály, kteří realizaci vaší zimní zahrady uskuteční.

Obrázek1
i (Zdroj: ham.cz )
Prosklené posuvné stěny

Publikováno: 5. 11. 2020, Autor: HaM.cz, Profil autora: Redakce