reklama

Vyrobte si paraván, který bude sloužit nejen jako předěl místnosti

Paravány vždy sloužily v bytech nejen jako zástěny či optický předěl, ale i jako zajímavé bytové doplňky. V dětském nebo studentském pokoji se dá využít na předěl dvou pracovních míst a zároveň jako nástěnka na důležité úkoly a poznámky. Praktický paraván bude skládací ze tří dílů, dva boční s látkovou výplní, prostřední s nástěnkou a praktickými úložnými košíčky, které je v případě potřeby možno sundat a paraván složit.

Vyrobte si paraván, který bude sloužit nejen jako předěl místnosti (Zdroj: HobbyPRstudio)

Co budete na výrobu paravánu potřebovat?

Na paraván budeme potřebovat kus dřevěné spárovky, profilový plech na nástěnku (lze nahradit i pevným pletivem s malými oky), silnější latě 4x2 cm o délce 150 cm, kulatinu o průměru 2,5 cm, látku na výplně bočních křídel, plastové závěsné košíčky, háčky, dřevěné týble 10–12 mm, suché zipy, barevnou pevnou šňůrku. Dále pilku, stojanovou vrtačku s vrtákem na panty, pokosnici, akuvrtačku a šroubovák, svěrky,  kotoučovou brusku, kleště na plech, lepidlo na dřevo.

0 DSCF3997
Materiál a nářadí na výrobu paravánu (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Postup výroby:

Nejprve si nachystáme stojky a příčky rámu. Na jeden rám budeme potřebovat dvě stojky z hranolků, ty si zakrátíme na 150 cm, a 4 příčky z kulatiny o délce 45 cm. Délky hranolků i příček zakrátíme v pokosnici. Rozměry si samozřejmě můžeme upravit dle vlastních potřeb.

Nařežeme si stojky a příčky rámu (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Do stojek si vyvrtáme otvory pro příčky. Začneme 4 cm odshora a pak pokračujeme ještě třikrát po 45 cm. Na vrtáku si nastavíme doraz tak, aby hloubka vrtání byla cca 4 mm. Na konci nám zbude vzdálenost tak akorát na nožičky.

2 DSCF4060
Do stojek si vyvrtáme otvory pro příčky (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Před spojením hranolky obrousíme dohladka, aby nám v místě vrtání nekoukaly třísky. K broušení jsme použili brusku Scheppach CFS135-20Li. Je to moderní, lehká a kompaktní akumulátorová vibrační bruska, která se ideálně hodí na broušení různých povrchů, jemné dokončovací práce nebo odstraňování starých nátěrů. Díky velkému orbitálnímu rozsahu je materiál odstraněn rychle a efektivně. Trojúhelníkový tvar brusné plochy brusky umožňuje broušení hran i rovin a rovněž broušení v rozích a stísněných nebo úzkých prostorech. Komfortu při práci pomáhá i systém pomalého startu Soft Start. Brusný papír lze pomocí systému suchého zipu připevnit nebo vyměnit velmi rychle. Díky odsávání prachu do nádobky nemusíte řešit nepořádek na pracovišti.

3 DSCF4075
Připravené hranolky obrousíme dohladka (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Boky a příčky spojíme pouze pomocí lepidla, naneseme ho do otvorů, vložíme příčky, sklepneme a stáhneme svěrkami.

4 DSCF4089
Boky a příčky slepíme (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Lepidlo necháme důkladně zaschnout a mezitím si připravíme komponenty na prostřední rám.

5 DSCF4094
Lepené spoje stáhneme svěrkami a necháme zaschnout (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Po zaschnutí lepidla navlékneme na rámy látku. Látku spojíme pomocí suchých zipů. Je to praktické, protože se dá jednoduše sejmout a vyprat. Provlékáme na střídačku příčkami, tak můžeme zavěsit něco na rám z obou stran.

5a paravan látka
Na rám natáhneme látku, kterou spojíme suchými zipy (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Prostřední rám připravíme stejným způsobem jako boční, kromě příček z kulatin si nachystáme ještě příčky z týblů - kulatinek o průměru 12 mm. Ty budou sloužit na zavěšení košíčků.

6 DSCF4136
Poté připravíme prostřední rám (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Do spodní části prostředního dílu vložíme pevnou dřevěnou výplň ze spárovky. Naměříme a uřízneme si spárovku na potřebný rozměr.

7 DSCF4142
Do spodní části vložíme dřevěnou výplň ze spárovky (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Na horním a spodním okraji dílu ze spárovky si vyvrtáme otvory, začistíme je pomocí záhlubníku.

8 DSCF4169
Na horním a spodním okraji spárovky vyvrtáme otvory (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Z pletiva s malými oky nebo z profilového plechu si uřízneme nebo pomocí kleští či nůžek na plech ustřihneme výplň horní části prostředního dílu. Otřepy zahladíme bruskou.

9 DSCF4154
Otřepy po odříznutí pletiva nebo profilovaného plechu zbrousíme (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Plechový i dřevěný díl připevníme pomocí barevné pletené šňůry. Provlékáme oky pletiva/plechu, nebo otvory vrtanými v desce.

10 DSCF4195
Plechový díl přivážeme k rámu (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Díly spojíme dohromady pomocí pantů. Jednotlivé díly si položíme na stůl, naměříme umístění pantů a ty připevníme malými vruty se zápustnou hlavou na dvou nebo třech místech dle výšky paravanu. Díly jsou spojeny do písmene „Z“ tak, aby šly složit jako harmonika.

11 DSCF4235
Díly paravánu spojíme dohromady pomocí pantů (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Na dřevěné kulatinky – týble zavěsíme košíčky na ukládání výtvarných potřeb. Přidáme háček třeba na zavěšení oblíbeného plyšáka.

12 IMG_20201007_164401
Na dřevěné kulatinky zavěsíme košíčky (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Na kulatinky v rámech bočních dílů si dle potřeby zavěsíme háčky a na ně cokoliv, co potřebujeme mít po ruce.

13 hotovo IMG_20201007_164347
Na kulatinky v rámech bočních dílů zavěsíme háčky (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Náš tip: Akumulátorové ruční nářadí Scheppach

Řada elektrického nářadí Scheppach byla vyvinuta s velkou pečlivostí k požadavkům jeho uživatelů. Takže ať už jste běžný hobby uživatel nebo náročný řemeslník, vždy si budete jist, že koupí nářadí Scheppach volíte ideální mix příznivé ceny, kvalitních komponentů, vyspělé technologie a dlouhé životnosti. Navíc dostanete 4-letou záruku a kvalitní záruční i pozáruční servis garantovaný jedním z největších evropských výrobců dílenského nářadí – německou společností Scheppach.

HDSC technology – nejnovější profesionální technologie pro elektronickou regulaci výkonu a ochranu při nabíjení u lithiových akumulátorů. Výsledkem je nejenom precizní průběh nabíjení, kdy je neustále monitorován každý jednotlivý článek v baterii a dle aktuálních potřeb dobíjen, ale i unikátní řízení výkonu, kdy se baterie dokáže optimálně přizpůsobit různým typům strojů a poskytnout vždy maximální výkon a využít maximálně svou kapacitu. Dalším pozitivním dopadem technologie HDSC je zvýšení životnosti akumulátoru, maximální prodloužení doby chodu stroje na jedno nabití a ochrana samotné baterie před přetížením nebo přehřátím.

Ukazatel stavu nabití – jednoduchá indikace stavu nabití baterie pomocí integrovaných LED diod. Indikátor není součástí stroje, ale baterie, takže můžete zjistit okamžitou kapacitu baterie, aniž ji musíte vkládat do stroje.

Výkonné články baterie – kvalitní lithium-iontové články spolu s chytrou elektronikou umožňují okamžitý přísun potřebné energie i ve chvíli skokového zvýšení potřebného výkonu.

Více na www.garland.cz.

Publikováno: 14. 11. 2020, Autor: Pavel "Kutil" Zeman (text a foto) , Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman