Zima se blíží je potřeba myslet i na létající obyvatele našich zahrad a připravit jim krmítka. Většina krmítek má velmi nízkou životnost a za dva nebo tři roky se rozpadnou. Věnujete-li ale jeho výrobě jen o něco málo více času a místo hřebíků, které se pohybem dřeva uvolní a začnou se vytahovat, použijete vruty a na stříšku odolnější materiál, prodloužíte životnost krmítka a potěšení z něj bude několikanásobně delší.
Co budete na výrobu krmítka pro ptáčky potřebovat:
Na výrobu budeme potřebovat kus spárovky nebo širší prkénko, překližku, dřevěné lišty a kousek rohové lišty, vruty, malé hřebíčky, kus pevnějšího drátěného pletiva, voděodolnou lazuru vhodnou do exteriéru (nejlépe určenou pro styk s potravinami nebo hračkami). Dále budeme potřebovat pilku, akuvrtačku a šroubovák, kladívko, svěrky.

Zastihli jsme při výrobě ještě hezké počasí, tak jsme krmítko vyráběli přímo v zahradě, jako pracovní stůl nám dobře posloužila skládací hoblice.

Postup výroby:
Začneme tím, že si čtverec spárovky rozřízneme na dva trojúhelníky, které budou tvořit štíty stříšky. K nim si připravíme dva díly z překližky na stříšku. Z jedné strany bude mít stříška větší přesah přes štít, aby kryla i „verandu“ krmítka. Stříšku spojíme vruty se zápustnou hlavou.

Krmítko uděláme dostatečně prostorné, aby mohlo být otevřené ze všech stran, vejde se tak na něj více strávníků. Z tenkého hranolku si nařežeme čtyři díly na nožky, tak vysoké, aby stříšku podepřely a umožnily pohodlný vlet do krmítka. Podle sklonu stříšky jim seřízneme jednu hranu.

Zešikmené odřezky nožek nevyhazujeme, použijeme je při připevnění nožek ve správném úhlu – vložíme je obráceně mezi okraj stříšky a hranolek a připevníme opět vruty. Tak zajistíme, že se stříška nebude na nožkách viklat

Zespoda pak přišroubujeme dno – podlahu krmítka, opět s přesahem z jedné strany nožek – vznikne tak jakási „veranda“

Naměříme ploché širší lišty na okraje podlahy krmítka a přitlučeme je hřebíčky se širší hlavou. Přesah lišty směrem nahoru nad podlahu zabraňuje tomu, aby krmení z krmítka vypadávalo.

Stříšku ještě doplníme o „střešní krytinu“, aby krmítko hezky vypadalo. Nejprve si na hřeben stříšky naměříme rohovou lištu, ale ještě ji nepřipevňujeme.

Na stříšku přitlučeme nejprve díly z plochých lišt, postupujeme odspoda nahoru tak, aby vždy vrchnější lišta částečně překrývala tu spodní.

Teprve na konec připevníme horní rohovou lištu jako hřeben stříšky.

Krmítko je skoro hotové, stačí seshora připevnit háček na zavěšení, ale ještě uděláme zásobárnu pro sýkorky.

Nachystáme si pletivo, víčko od plechovky, malé drátky nebo lépe plastové spojovací pásky a kokosový ořech. Ustřihneme si obdélník z drátěného pletiva. Jeho délku zvolíme tak, aby se dal omotat kolem víčka s malým přesahem.

Pletivo stočíme např podle plastové lahve do ruličky tak, abychom jej mohli obtočit kolem víčka plechovky jako dna.

Připevníme pletivo pomocí drátku nebo plastové „drcpásky“ k plechovému dnu a spojíme i ze strany tak aby tunel pevně držel, přesahy pásek ucvakneme kleštičkami.

Kokosový ořech rozpůlíme pomocí pilky tak, aby skořápka zůstala zachovaná jako čepička, pevně si ji upneme do stojanu nebo svěráku (my máme šikovný svěrák na hoblici) a po okrajích navrtáme 4 otvory křížem proti sobě. Těmi pak provlékneme provázky a zavěsíme tunel pod krmítko.

Kokosové víčko se na provázcích volně pohybuje nad tunelem, takže je možné pohodlně doplňovat lojové koule se semínky. Tuto pochoutku nikdy nenecháváme v plastových síťkách, protože ptáčkům se často do síťky zachytávají drápky a nemohou se pak vyprostit.

Naplníme tunel koulemi, zavěsíme pod krmítko, nasypeme zásobu krmení a pak už jen čekáme, až přiletí první opeření strávníci.


Publikováno: 10. 11. 2020, Autor: Pavel "Kutil" Zeman (text a foto)
, Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman