reklama

Vyrobte si originální dřevěné hodiny s dominem

Stačí pár šikovných rukou, staré prkno a kostičky domina a vyrobíme si třeba … hodiny. Pojďte to zkusit s námi. Podle konečné povrchové úpravy budou dělat parádu na chalupě, na verandě nebo v dětském pokoji a díky hodinovému strojku budou samozřejmě plně funkční.

i (Zdroj: HobbyPRstudio)
Vyrobte si originální dřevěné hodiny s dominem (Zdroj: HobbyPRstudio)

Co budeme na výrobu dřevěných hodin s dominem potřebovat?

Na výrobu dřevěných hodin budeme potřebovat staré nezpuchřelé prkno (může být i nové, patinu lze vytvořit uměle, pokud chceme starý vzhled), tenká překližka nebo lišty na spojení, profilové lišty na ohraničení, hodinový strojek (lze koupit v hodinářství , kreativních potřebách nebo je možné použít z vyřazených hodin), dřevěné domino, malé hřebíčky nebo šroubky, pilka, akuvrtačka, bruska nebo smirkový papír, vrták na panty, dlátko a palička, lepidlo na dřevo, tavná pistole, lazura na povrchovou úpravu

0 DSCF3444
i (Zdroj: HobbyPRstudio)
Materiál a nářadí na výrobu hodin

Postup výroby:

Naměříme si délku a uřízneme dva díly prkna tak, aby po spojení tvořily čtverec. Rozměry desky hodin volíme podle velikosti hodinového strojku a délky ručiček a také podle velikosti kostek domina.

1 DSCF3491
i (Zdroj: HobbyPRstudio)
Z prkna uřízneme dva stejné díly

Náš tip: Scheppach CCS165-20Li je akumulátorová okružní pila vhodná na provádění dlouhých přímých řezů, vyřezávání dílů z dřevěných desek, krácení kuchyňských a pracovních desek, řezání podlahových krytin, příčné řezání trámů apod. Díky výkonnému motoru, vysokým otáčkám, pevné kovové základně ze slitiny hliníku a kvalitnímu řeznému kotouči 165 mm s 24 zuby z tvrdokovu, jsou řezy přesné a čisté. K nastavení hloubky a úhlu řezu nepotřebujete nářadí a obě operace indikují snadno čitelné stupnice integrované na stroji. Rukojeť má protiskluzové zóny, rychlost otáček je elektronicky regulovatelná a díky prachové přípojce můžete pilu připojit k odsavači a využít možnosti práce v bezprašném prostředí. Stroj lze používat s bateriemi Scheppach 1,5/2/4 Ah. Stroj se dodává bez baterie a nabíječky.

Zezadu oba díly spojíme pomocí tenké překližky a hřebíčků.

2 DSCF3522
i (Zdroj: HobbyPRstudio)
Oba díly zezadu spojíme překližkou

Vyměříme místo pro hodinový strojek a obkreslíme ho zezadu na tělo budoucích hodin.

3 DSCF3544
i (Zdroj: HobbyPRstudio)
Vyměříme a zakreslíme umístění hodinového strojku

Vyvrtáme zahloubení pro strojek vrtákem na panty. Pokud jej nemáme, pomůžeme si předvrtáním obyčejným  vrtákem s velkým průměrem, ale vrtáme mělce, jen abychom načnuli zahloubení.

4 DSCF3562
i (Zdroj: HobbyPRstudio)
Podle zakreslení vyvrtáme zahloubení

Otvor pro vložení hodinového strojku dočistíme dlátem. Uprostřed provrtáme otvor skrz pro nasazení hodinových ručiček.

5 DSCF3580
i (Zdroj: HobbyPRstudio)
Vyvrtaný otvor dočistíme a uprostřed provrtáme otvor skrz

Náš tip: Scheppach BID60-20Li je robustní, výkonná a skvěle vybavená aku příklepová vrtačka s kompaktní délkou, vhodná i pro nejtěžší vrtací a šroubovací práce v dílně nebo domácnosti. Bezuhlíkový motor bez tření zajišťuje větší výkon a delší výdrž a životnost stroje. Vrtačka má dvě rychlosti, elektronicky nastavitelnou rychlost otáček a velmi silný příklep. Pracovní plocha je osvětlená jasným LED osvětlením. Rukojeť má protiskluzové zóny. Vrtačka je vybavena i přídavnou boční rukojetí. Na tělo stroje je možno přidělat ocelový klip na opasek. Výměna nástrojů je rychlá díky modernímu kovovému rychloupínacímu sklíčidlu. Utahovací moment se dá nastavit v mnoha stupních, podle druhu materiálu, se kterým pracujete. Samozřejmostí je možnost přepnutí na pravý a levý směr otáčení. O pohon se stará silný akumulátor 20 V. Ten lze s rychlonabíječkou nabít za pouhých 30 min. Indikace stavu jeho nabití je integrovaná přímo na baterii. Stroj lze používat s bateriemi Scheppach 1,5/2/4 Ah.

Strojek vložíme na připravené místo, vyzkoušíme, zda je dostatečně hluboko a trn pro ručičky vyčnívá tak, aby se ručičky mohly pohybovat lehce. Strojek pak zlehka zafixujeme ve vyhloubeném otvoru, můžeme použít tavnou lepicí pistoli.

6 DSCF3607
i (Zdroj: HobbyPRstudio)
Vložíme hodinový strojek a zafixujeme ho pomocí tavné pistole

Naměříme a nařežeme profilové lišty na rám hodin. Lišty nařežeme v pokosnici, rohové spojení uděláme pro úhlem 45 stupňů.

7 DSCF3627
i (Zdroj: HobbyPRstudio)
Naměříme a nařežeme profilové lišty na rám hodin

Lišty přilepíme lepidlem na dřevo a přiklepneme hřebíčky s malou hlavou.

8 DSCF3633
i (Zdroj: HobbyPRstudio)
Lišty přilepíme a přiklepneme hřebíčky

Místo číslic jsme zvolili kostičky domina, využijeme jejich číslování od jedné do dvanácti. Abychom je rozložili přesně, pomůžeme si kulatou šablonou, v našem případě pokličkou. Nejprve položíme trojku, šestku, devítku a dvanáctku a ostatní pak rozložíme v pravidelných rozestupech mezi ně.

9 DSCF3653
i (Zdroj: HobbyPRstudio)
Podle kulaté šablony rozložíme kostičky domina a přilepíme je

Kostičky domina přilepíme na místo pomocí lepidla na dřevo nebo tavné pistole, do hodinového strojku vložíme baterii a zbývá jen najít hodinám to pravé místo.

hotovo DSCF3670
i (Zdroj: HobbyPRstudio)
Do hodinového strojku vložíme baterii a hodiny máme hotové

Náš tip I.: 

Povrchovou úpravu zvolíme podle libosti, použijeme barevnou nebo bezbarvou lazuru, která nechá vyniknout kresbě dřeva. Pokud máme nová prkna, kterým chceme dodat vzhled starého dřeva, můžeme je před výrobou odrásat, nebo zestařit opálením.

Náš tip II.: 

Řada elektrického nářadí Scheppach byla vyvinuta s velkou pečlivostí k požadavkům jeho uživatelů. Takže ať už jste běžný hobby uživatel nebo náročný řemeslník, vždy si budete jist, že koupí nářadí Scheppach volíte ideální mix příznivé ceny, kvalitních komponentů, vyspělé technologie a dlouhé životnosti. Navíc dostanete 4-letou záruku a kvalitní záruční i pozáruční servis. Pomocníky do dílny značky Scheppach získáte na www.garland.cz.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 28. 10. 2020, Autor: Pavel "Kutil" Zeman (text a foto), Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman