Vyrobte si originální dřevěné hodiny s dominem

Stačí pár šikovných rukou, staré prkno a kostičky domina a vyrobíme si třeba … hodiny. Pojďte to zkusit s námi. Podle konečné povrchové úpravy budou dělat parádu na chalupě, na verandě nebo v dětském pokoji a díky hodinovému strojku budou samozřejmě plně funkční.

Vyrobte si originální dřevěné hodiny s dominem (Zdroj: HobbyPRstudio)

Co budeme na výrobu dřevěných hodin s dominem potřebovat?

Na výrobu dřevěných hodin budeme potřebovat staré nezpuchřelé prkno (může být i nové, patinu lze vytvořit uměle, pokud chceme starý vzhled), tenká překližka nebo lišty na spojení, profilové lišty na ohraničení, hodinový strojek (lze koupit v hodinářství , kreativních potřebách nebo je možné použít z vyřazených hodin), dřevěné domino, malé hřebíčky nebo šroubky, pilka, akuvrtačka, bruska nebo smirkový papír, vrták na panty, dlátko a palička, lepidlo na dřevo, tavná pistole, lazura na povrchovou úpravu

0 DSCF3444
Materiál a nářadí na výrobu hodin (Zdroj: HobbyPRstudio)

Postup výroby:

Naměříme si délku a uřízneme dva díly prkna tak, aby po spojení tvořily čtverec. Rozměry desky hodin volíme podle velikosti hodinového strojku a délky ručiček a také podle velikosti kostek domina.

1 DSCF3491
Z prkna uřízneme dva stejné díly (Zdroj: HobbyPRstudio)

Zezadu oba díly spojíme pomocí tenké překližky a hřebíčků.

2 DSCF3522
Oba díly zezadu spojíme překližkou (Zdroj: HobbyPRstudio)

Vyměříme místo pro hodinový strojek a obkreslíme ho zezadu na tělo budoucích hodin.

3 DSCF3544
Vyměříme a zakreslíme umístění hodinového strojku (Zdroj: HobbyPRstudio)

Vyvrtáme zahloubení pro strojek vrtákem na panty. Pokud jej nemáme, pomůžeme si předvrtáním obyčejným  vrtákem s velkým průměrem, ale vrtáme mělce, jen abychom načnuli zahloubení.

4 DSCF3562
Podle zakreslení vyvrtáme zahloubení (Zdroj: HobbyPRstudio)

Otvor pro vložení hodinového strojku dočistíme dlátem. Uprostřed provrtáme otvor skrz pro nasazení hodinových ručiček.

5 DSCF3580
Vyvrtaný otvor dočistíme a uprostřed provrtáme otvor skrz (Zdroj: HobbyPRstudio)

Strojek vložíme na připravené místo, vyzkoušíme, zda je dostatečně hluboko a trn pro ručičky vyčnívá tak, aby se ručičky mohly pohybovat lehce. Strojek pak zlehka zafixujeme ve vyhloubeném otvoru, můžeme použít tavnou lepicí pistoli.

6 DSCF3607
Vložíme hodinový strojek a zafixujeme ho pomocí tavné pistole (Zdroj: HobbyPRstudio)

Naměříme a nařežeme profilové lišty na rám hodin. Lišty nařežeme v pokosnici, rohové spojení uděláme pro úhlem 45 stupňů.

7 DSCF3627
Naměříme a nařežeme profilové lišty na rám hodin (Zdroj: HobbyPRstudio)

Lišty přilepíme lepidlem na dřevo a přiklepneme hřebíčky s malou hlavou.

8 DSCF3633
Lišty přilepíme a přiklepneme hřebíčky (Zdroj: HobbyPRstudio)

Místo číslic jsme zvolili kostičky domina, využijeme jejich číslování od jedné do dvanácti. Abychom je rozložili přesně, pomůžeme si kulatou šablonou, v našem případě pokličkou. Nejprve položíme trojku, šestku, devítku a dvanáctku a ostatní pak rozložíme v pravidelných rozestupech mezi ně.

9 DSCF3653
Podle kulaté šablony rozložíme kostičky domina a přilepíme je (Zdroj: HobbyPRstudio)

Kostičky domina přilepíme na místo pomocí lepidla na dřevo nebo tavné pistole, do hodinového strojku vložíme baterii a zbývá jen najít hodinám to pravé místo.

hotovo DSCF3670
Do hodinového strojku vložíme baterii a hodiny máme hotové (Zdroj: HobbyPRstudio)

Náš tip I.: 

Povrchovou úpravu zvolíme podle libosti, použijeme barevnou nebo bezbarvou lazuru, která nechá vyniknout kresbě dřeva. Pokud máme nová prkna, kterým chceme dodat vzhled starého dřeva, můžeme je před výrobou odrásat, nebo zestařit opálením.

Náš tip II.: 

Řada elektrického nářadí Scheppach byla vyvinuta s velkou pečlivostí k požadavkům jeho uživatelů. Takže ať už jste běžný hobby uživatel nebo náročný řemeslník, vždy si budete jist, že koupí nářadí Scheppach volíte ideální mix příznivé ceny, kvalitních komponentů, vyspělé technologie a dlouhé životnosti. Navíc dostanete 4-letou záruku a kvalitní záruční i pozáruční servis. Pomocníky do dílny značky Scheppach získáte na www.garland.cz.

Autor: HobbyPRstudio, Pavel

Související k tématu