reklama

Vyrobte si originální zahradní lavici s odkládacími stolky

Velkou zahradní lavici s bočními stolky, na kterou si můžeme sednout nebo lehnout a strávit příjemnou chvíli s knihou, si můžeme vyrobit z dřevěných hranolků.

i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Vyrobte si originální zahradní lavici s odkládacími stolky (Zdroj: HobbyPRstudio)

Co budete na výrobu zahradní lavice potřebovat?

Na výrobu lavice budeme potřebovat dřevěné hranolky o profilu 4x10 cm a délce 4 m. Z nářadí využijeme pilu, vrtačku, úhlovou brusku, svěrky a úhelník.

1 DSCF3017
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Materiál a nářadí na výrobu lavice

Postup výroby

Délka sedáku je 4 m, hranolky, které nám budou tvořit nohy, si zakrátíme na délku 85 cm. Z odřezku si uděláme délkovou šablonku s bočním dorazem. Stojku pak přilepíme k sedáku a zajistíme třemi hřebíky, tlučenými v ose úhlopříčky spoje.

2 DSCF3096
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Stojku přilepíme k sedáku a zajistíme hřebíky

Pak postupně začneme kompletovat první segment lavice. Noha se s dílem tvořícím sedák kříží tak, aby pod lavicí bylo 40 cm místa. Boční přesah pak vytvoří stolek o velikosti 35 cm. Tomu odpovídají i horní hranolky tvořící horní část stolku. Ty budou mít délku 45 cm, deset cm z jejich délky vezme spoj.

3 DSCF3129
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Postupně začneme kompletovat 1 díl lavice

Takto si vytvoříme 7 dílů. Při lepení kontrolujeme kolmost vzájemného křížení a spojení jednotlivých hranolků. Jako lepidlo použijeme disperzní lepidlo určené pro exteriér. Všechny díly si poskládáme na sebe a zkontrolujeme jejich přesnost.

4 DSCF3156
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Lavici bude tvořit 7 totožných dílů

Pro přesné rozmalování všech dílu kvůli provlečení závitových tyčí si vytvoříme jednoduchou šablonku. Pomoci ní přeneseme značení na všechny potřebné spoje.

5 DSCF3192
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Pro přesné vyznačení otvorů pro provlečení závitových tyčí si vytvoříme šablonu

 Značení provedeme v opačné uhlopříčce, než jsme zatloukali hřebíky, které nám nahradily svěrky a podržely lepený spoj.

6 DSCF3228
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Značení provedeme v opačné uhlopříčce, než jsme zatloukali hřebíky

Pro vložení závitových tyčí potřebujeme, aby vrtání bylo přesné a kolmé. Použít můžeme stojanovou vrtačku nebo mobilní vrtací stojan.

7 DSCF3217
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Pro přesné a kolmé vyvrtání otvorů použijeme stojanovou vrtačku nebo mobilní vrtací stojan

Náš tip: Stojanová vrtačka Scheppach DP 16 VL je výborně vybavený model malé stojanové vrtačky vhodný hlavně pro náročné domácí kutily, do malých dílen ap. Zásadní odlišností od běžných strojů v této třídě je křížový laser, který umožní velmi snadnou orientaci při vrtání a urychlí práci při vrtání větších sérií obrobků. Stroj má robustní ocelovou konstrukci, sklíčidlo 16 mm ve standardu, pět stupňů rychlosti pro práci s tvrdým a měkkým dřevem, kovy i plasty, svěrák pro přidržení obrobku na pracovním stole a silný motor 500 W, který si poradí s jakýmkoliv materiálem. Stroj samozřejmě splňuje poslední požadavky evropské unie na bezpečnost, jako je např. hlavní vypínač umístěný na čele stroje, průhledný kryt sklíčidla ap. Stroj je umístěn na stabilním podstavci s možností pevného uchycení šrouby k pracovní desce nebo podlaze. 

Po vyvrtání otvorů navlékneme postupně jednotlivé segmenty na závitové tyče. Je na nás, jestli se rozhodneme díly před navléknutím natřít nebo celou lavici po kompletaci nastříkáme. Přesahy závitových tyčí o průměru 16 mm zakrátíme pomocí úhlové brusky.

8 DSCF3360
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Na závitové tyče postupně nasadíme segmenty a přesahy tyčí zakrátíme

Náš tip: Scheppach CAD115-20Li je výkonná akumulátorová úhlová bruska, vhodná pro všechny běžné typy řezání a broušení s maximálním pohodlím bez otravného kabelu. Je vybavena kvalitní kovovou převodovkou, rukojetí, kterou lze nastavit do třech různých poloh podle způsobu práce a která má integrovaný vnitřní držák na klíč, dále snadno nastavitelným krytem kotouče bez použití nářadí, aretací vřetene pro snadnou výměnu kotouče a multifunkčním bezpečnostním spínačem s možností uzamčení pro pohodlnou práci. Rukojeť má komfortní protiskluzové zóny. Stroj lze používat s bateriemi Scheppach 1,5/2/4 Ah. Stroj se dodává bez baterie a nabíječky. Ve standardní výbavě pak naleznete 1x brusný kotouč, postranní rukojeť, ochranný kryt a klíč.

Nakonec nasadíme velkoplošné podložky a ozdobnou zapouzdřenou matku, kterou pořádně stáhneme.

9 DSCF3385
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Nasadíme velkoplošné podložky a ozdobné zapouzdřené matky a pořádně utáhneme

Mezi příčky tvořící konstrukci a stolek můžeme zaparkovat kolo nebo koloběžku.

10 DSCF3428
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Mezi příčky tvořící konstrukci a stolek můžeme "zaparkovat" kolo

Stolek nám zase poslouží na tác s občerstvením nebo květiny. Do lavice snadno zakomponujeme i slunečník.

11 DSCF3429
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Stolek poslouží jako odkládací plocha

Více o Scheppach: 

Řada elektrického nářadí Scheppach byla vyvinuta s velkou pečlivostí k požadavkům jeho uživatelů. Takže ať už jste běžný hobby uživatel nebo náročný řemeslník, vždy si budete jist, že koupí nářadí Scheppach volíte ideální mix příznivé ceny, kvalitních komponentů, vyspělé technologie a dlouhé životnosti. Navíc dostanete 4-letou záruku a kvalitní záruční i pozáruční servis.

Elektrické nářadí Scheppach zakoupíte na www.garland.cz.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 31. 10. 2020, Autor: Pavel "Kutil" Zeman (text a foto), Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.