reklama

Výměna kotle za kondenzační. Na co si dát pozor?

Kondenzační kotle se řadí mezi nejúčinnější a zároveň cenově nejdostupnější zařízení pro vytápění a ohřev teplé vody. Zatímco účinnost původních mnohdy dosluhujících kotlů se pohybuje často hluboko pod 90 %, kotle kondenzační díky své vyspělé technice dosahují účinnosti až 108 %. Zásluhou vyšší účinnosti tak kondenzační kotle spotřebují méně plynu.

Kondenzační kotel
i (Zdroj: Thermona)
Výměna kotle za kondenzační. Na co si dát pozor? (Zdroj: Thermona)

K úsporám za plyn musíme také přičíst úsporu za spotřebovanou elektrickou energii díky energeticky úspornému oběhovému čerpadlu, kterým kondenzační kotle disponují. V porovnání se starším plynovým kotlem se tak mohou provozní náklady snížit až o desítky procent. Zejména pro nízké provozní náklady jej instaluje stále více domácností s plynovou přípojkou.

Kondenzační kotle ale mají i svá úskalí. Jak se jim vyhnout, a na co dát pozor při jejich instalaci?

Stará kamna
i (Zdroj: Depositphotos)
Vyměňte starý kotel na tuhá paliva za moderní kondenzační kotel (Zdroj: Depositphotos)

Rodinné domy

Kondenzační kotle nahrazují v rodinných domech buď staré plynové kotle, nebo kotle na pevná paliva. V obou případech je potřeba počítat s nutností instalace odvodu kondenzátu. Toho při provozu vzniká velké množství a v praxi je tedy nutné kotel připojit k odpadu. To může být problém například ve sklepech nebo kotelnách, které jsou umístěny pod úrovní kanalizace. V těchto případech je řešením přečerpávací stanice kondenzátu, která je běžně dostupná jako příslušenství ke kondenzačním kotlům. Přečerpávací stanice je vybavena malou nádržkou, při jejímž zaplnění dojde k automatickému přečerpání zachyceného kondenzátu do kanalizace, která se nachází nad úrovní výstupu kondenzátu z kotle.

Precerpavaci_stanice_kondenzatu
i (Zdroj: Thermona)
Přečerpávací stanice kondenzátu (Zdroj: Thermona)

Druhou, často nečekanou investicí je nutnost rekonstrukce spalinové cesty. Spaliny kondenzačního kotle mají nízkou teplotu, jsou nasycené vlhkostí a mohou působit jako slabá kyselina, proto se k zajištění odvodu spalin používají materiály na bázi polypropylenu. Jejich výhodou je snadná instalace i nízká cena, která se pohybuje kolem 300 - 400 korun za běžný metr.

Kondenzační kotel v bytě

Pro byty je jedním ze zásadních požadavků na zdroj vytápění jeho velikost, protože pokud k bytu nenáleží technická místnost, instaluje se kotel do koupelny, chodby, nebo dokonce kuchyně. Na trhu je dostatek kondenzačních kotlů, jejichž rozměry nejsou větší než rozměry dosluhujícího plynového kotle. Stejně tak se dají zavěsit na zeď a rovněž mohou ohřívat teplou vodu.

Například závěsný kompaktní kondenzační kotel THERM 14 KDZN 5 lze zavěsit na zeď i s integrovaným zásobníkem teplé vody o objemu 55 litrů, který je ukryt pod opláštěním kotle.

24_KDZN5_01_right
i (Zdroj: Thermona)
Závěsný kompaktní kondenzační kotel s integrovaným zásobníkem teplé vody (Zdroj: Thermona)

Nový kotel je důvodem k revizi systému

Rekonstrukce topného systému se provádí většinou po deseti a více letech. Je tedy třeba zvážit, nakolik se od instalace původního kotle změnily parametry domu a jeho tepelná náročnost.

Kondenzační kotle dosahují nejvyšší účinnosti při nižší teplotě topné vody. Je tedy vhodné provést kompletní revizi topného systému včetně radiátorů, které jsou většinou dimenzovány na vyšší teplotu topné vody. Často se setkáváme s obavou, že při výměně kotle za kondenzační bude třeba také vyměnit radiátory. Je sice pravda, že u starších domů byla jejich plocha dimenzována na vyšší teplotu topné vody, zároveň však pokud došlo k výměně oken nebo zateplení, se naopak výrazně snížila energetická náročnost budovy.

Priklady provedeni spalinovych cest
i (Zdroj: Thermona)
Příklad provedení spalinových cest (Zdroj: Thermona)

Pozor na místo instalace

Protože moderní kotle vynikají i tichým provozem, konkrétní umístění kotle v bytě tak většinou určuje možnost napojení na odtah spalin a přívod vzduchu. Při umístění přímo v interiéru bytu je možné pro obojí využít komínovou šachtu a použít dvojité polypropylenové trubky, tzv. koaxiální potrubí, k odvodu spalin i přívodu spalovacího vzduchu. Spalinové cesty kondenzačního kotle je možné instalovat jak s prostupem střechou, tak i obvodovou zdí v závislosti na výhodnějším řešení v konkrétním místě instalace. I zde je samozřejmě třeba myslet na odvod kondenzátu.

Publikováno: 19.10.2020, Autor: Thermona (text a foto), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce