Babí léto, teplé a slunečné dny přímo vybízí k zasloužené siestě a posezení před chalupou. Právě v tuto dobu, kdy už nás nepřekvapí nesnesitelná vedra oceníme odpočinek v náručí krásné přírody. V tomto příspěvku si ukážeme, jak jednoduše vyrobit stylovou dřevěnou lavici, která bude sloužit nejen k sezení či zdřímnutí po namáhavém dni. Náš výtvor bude také disponovat místem pro uskladnění různých drobností. Naučíme se vyrobit lavici, která bude plnit funkci praktickou, ale i estetickou. Rozzáří prostor před chalupou a podtrhne vesnický styl našeho víkendového obydlí.
Výroba sedáku
Úplně na začátku si musíme připravit prkénka, která budou sloužit jako otevíratelný sedák lavice. Vzhledem k tomu, že naše lavice bude dlouhá 2 m, vezmeme si prkna o rozměrech 8 cm na 1,5 cm a nařežeme si celkem 22 prkének o délce 54 cm. Veškeré hrany takto připraveného materiálu začistíme horní frézkou. Navíc si ještě vezmeme 4 kusy metrových prokladů, které budou sloužit jako podklad pro prkénka. Jednotlivá prkna přijdou na tento proklad našroubovat. Tyto podklady opět začistíme horní frézkou. Veškerý takto připravený materiál, prkénka i podklady natřeme lazurou na dřevo. Lavice bude stát na zahradě, proto použijeme lazuru s UV filtrem. Nátěr necháme pořádně zaschnout a provedeme opakované natření a opět necháme zaschnout.

Příprava materiálu
V tuto chvíli nastal čas pro výrobu stojných nohou lavice. U takového výrobku vždy musíme dopředu přemýšlet nad tím, k čemu je taková lavice určená. Primární funkcí je, aby se na ní dalo sedět. To znamená, že sedák bývá ve výšce 45 cm a opěradlo zad ve výšce 90 cm. My však budeme mít na okraji lavice ještě opěrky rukou, což znamená, že hranoly o rozměru 8 cm na 8 cm nařežeme na dvě různé délky. Nejprve si tyto hranoly nařežeme dvakrát na délku 64 cm pro přední nohy a dvakrát na délku 90 cm pro nohy zadní. Stojné nohy je nutné opět začistit za pomoci frézky.

Nyní potřebujeme nohy lavice něčím spojit. Vzhledem k tomu, že náš výtvor bude 2 m dlouhý, použijeme čtyři hranoly o této délce. Použít můžeme např. hoblované střešní latě. Takto spojíme nohy po délce lavice. Pro spojení předních a zadních stojných nohou použijeme opět hranoly, nyní o rozměru 10 cm na 4 cm. Šířka tohoto hranolu nám přesně vyhovuje pro područky. Uřízneme si dva hranoly o délce 52 cm a rovnou si je zahraníme. K vnitřnímu spojení nohou budeme potřebovat čtyři hranoly o délce 42 cm. U těchto hranolů nebudeme srážet hranu, aby šlo krásně dřevo na dřevo. Jediný problém je v šíři našeho materiálu, která je 10 cm. Aby nám vše krásně lícovalo, potřebujeme tuto šíři upravit na 8 cm. Vezmeme si tedy protahovačku a postupně po malé třísce upravíme hranol na naši potřebnou šíři. Navíc ještě seřízneme hrany frézkou a můžeme se pustit do montování.

Montáž bočnic
Materiál máme připravený a pustíme se do kompletace bočních nohou. Na rovnou plochu si položíme jednu přední a jednu zadní nohu naší budoucí lavice. K ruce si vezmeme obě spojnice bočnic. První spojku položíme mezi stojny a odměříme si vzdálenost 6,5 cm odspodu a zde spojnici přišroubujeme. Druhá přijde do výšky 43 cm odspodu a opět spojíme konstrukčními šrouby. Vzhledem k tomu, že jsou tyto hranoly poněkud široké, je lepší použít místo AKU vrtačky spíše vrtačku klasickou. Společně s použitým bitem bude tento pomocník fungovat jako utahovák. Stejným způsobem si zkompletujeme i druhou boční nohu.

Kompletace lavičky
Nyní se pustíme do smontování našich dvou hotových bočnic k sobě. První dvě dvoumetrové hoblované střešní latě vložíme mezi boční nohy budoucí lavice a podložíme prkénky, abychom je vyrovnali. Zaměříme si pozici, aby latě lícovaly s bočními spojnicemi, a přišroubujeme je. V tuto chvíli si na vznikající lavici můžeme připevnit spárovku, která bude tvořit takový box. První deska patří na zadní část lavice. Změříme si rozteč mezi horní a spodní latí tak, aby spárovka těsně rýsovala jejich pozici. Délka zadní spárovky je samozřejmě 2 m. Desku přiložíme na latě a přišroubujeme. Nyní si uřízneme další dvě spárovky o délce 43 cm. Její šíře se samozřejmě shoduje s šíří dvoumetrové zadní desky. Tyto dvě plošky přišroubujeme k vnitřním bokům lavice. Naposledy přiložíme spárovku o naprosto shodných rozměrech, jako má zadní deska. Ve chvíli, kdy tuto poslední desku přišroubujeme, vidíme vznikající úložný prostor sestavované lavice. V polovině tohoto prostoru vložíme vzpěru z hranolu o délce 43 cm. Dno osadíme palubkami a pořádně přišroubujeme. Nyní ještě přišroubujeme druhé dvě hoblované střešní latě a lavice již získává svou prvotní podobu. Všechny vzniklé hrany opět seřízneme frézkou a pustíme se do zad nové lavice.

Nyní se můžeme pustit do jedné z posledních částí stavby našeho projektu. Mezi zadní stojny, v prostoru pro opření zad vložíme dva dvoumetrové hranoly. Tato opěra musí být mírně nakloněna, aby záda nebyla úplně kolmo. Takové sezení by nebylo nijak příjemné. Máme tedy vloženy oba hranoly, kdy spodnější z obou latí přišroubujeme. Použijeme pouze jeden šroub, abychom posléze mohli pracovat s potřebným náklonem. Změříme si rozteč mezi těmito hranoly, jenž činí 26,5 cm. Uřízneme tedy čtyři malé hranolky o této délce a vložíme je mezi tyto dva dlouhé hranoly. První dvě malé latě vložíme na okraje, zhruba 5 cm od hrany obou dlouhých hranolů. Dva další malé hranolky vložíme do prostřední části a mezi nimi bude opět rozteč 5 cm. V tuto chvíli vše dobře přišroubujeme, až na vrchní dlouhou laťku. Vzhledem k tomu, že jsme s jejím upevněním do boků lavice zatím počkali, můžeme si jednoduše pohrát s náklonem zad. Ve chvíli, kdy už máme v tomto jasno, přišroubujeme i poslední hranol k bočnicím.

V prostoru zad mezi malými hranolky vznikly dva obdélníkové prostory, které využijeme pro umístění výplní ve tvaru kříže. Uřízneme si tedy čtyři prkénka, kde každé jednotlivě přiložíme k vytvořenému prostoru a jednoduše tužkou zakreslíme, jak mají být prkénka uříznuta, aby perfektně kopírovala vnitřní prostor pro výplň. Prkénka seřízneme a vložíme do vzniklého prostoru, abychom zjistili, zda pasují. Laťky tedy opět vyjmeme z prostoru, natřeme lazurou a necháme pořádně zaschnout.
Lavice je skoro hotová. Chybí nám ještě připevnit madla na bočnice nově vzniklé lavice. A pustíme se do natírání. Abychom ochránili náš výtvor před povětrnostními podmínkami, použijeme voděodolnou akrylátovou barvu.

Montáž sedáku a opěradla
Blížíme se do finále. Vezmeme si našich 22 prkének o délce 54 cm, které jsme si na samém začátku připravili a ošetřili lazurou. Opatrně si je položíme rovnou na lavičku a pečlivě vyrovnáme. Důležité je, aby námi vyrobené podklady pod prkénka měly správnou délku a vešly se do uzavíratelného prostoru vyrobeného díla. Uzpůsobíme tedy jejich délku podle vnitřního prostoru, který nám udávají spárovky tvořící vnitřní box lavice, a pečlivě přišroubujeme. Lavici budeme otevírat na dvě části. Otočíme tedy vyrobenou sedací plochu a položíme na lavici. Našroubujeme panty k prkénkům a lavici samotné. V tuto chvíli už jen stačí vložit do prostoru za zády námi vytvořené a lazurované diagonály. Vložíme je do obdélníkové díry a přišroubujeme k sobě. Poté je vyjmeme a na jejich hrany naneseme lepidlo. Společně s naneseným lepidlem je opětovně vložíme do prostoru a máme hotovo. Krásná a stylová venkovská lavička je kompletně hotová.



Bezpečnost práce a použité nářadí
Při našem projektu samozřejmě dodržujeme bezpečnost při práci a používáme ochranné pomůcky. Opět jsme při práci využili nářadí značky ASIST. Jedná se o ryze českou firmu, která se stala jedničkou na našem trhu. Využívá jí převážná část českých kutilů. Příznivé ceny a nejširší nabídka náhradních dílů má za následek raketový vzestup prodeje tohoto nářadí. Tato firma klade obrovský důraz na kvalitu bezpečnost i ergonomii svého produktu.
Při tomto projektu byla obrovským pomocníkem ruční okružní pila s plynule nastavitelným úhlem úkosu v rozmezí od 0 °až do 45 °. Dále jsme používali horní frézku, která nám velice usnadňuje práci při horizontálním frézování dřeva, nebo např. Aku vrtačku s plynulou regulací mezi dvěma stupni otáček a možností nastavení utahovacího momentu či příklepovou vrtačku s elektronickou regulací otáček. Navíc jsme dnes použili i protahovací hoblovačku, která je obrovským pomocníkem při hoblování dřeva. Můžeme nastavit různou výšku i šířku hoblování.
Publikováno: 2. 11. 2020, Autor: Beáta Boháčová (text), Prima DOMA (foto)
, Profil autora: Beata Boháčová