reklama

Světlovody VELUX přivedou denní světlo i do místností bez oken

Místnosti uvnitř budov, jako jsou chodby, šatny či toalety, nemusejí být odkázány pouze na umělé osvětlení. Do tmavých prostor v útrobách domu, tedy míst bez možnosti tradičních oken, dokáže přirozené denní světlo přivést světlovod. Je to velmi elegantní a zároveň cenově dostupný způsob, jak dostat denní světlo až doprostřed domu. Jeho funkci oceníte zejména s příchodem pošmourného podzimního počasí, kdy vám světlovody dokáží prodloužit dny a nahradit umělé osvětlení. Pokud zrovna dokončujete (před zimou) hrubou stavbu a dům budete zaklápět střechou, je ideální čas nechat se osvítit dobrým nápadem v podobě světlovodu VELUX.

Světlovody VELUX přivedou denní světlo i do místností bez oken (Zdroj: Velux)

Dostatek  přirozeného světla je spolu s dostatečným množstvím čerstvého vzduchu hlavním předpokladem pro zdravé vnitřní prostředí. "Denní světlo má významný vliv na lidskou psychiku, ovlivňuje naši produktivitu, náladu a pocit pohody. Žádný zdroj umělého osvětlení totiž nemá stejné spektrum a nemění barvu a intenzitu v průběhu dne. Se světlovodem můžete i ten nejméně útulný prostor proměnit v plnohodnotnou součást domu a zvýšit tak kvalitu svého bydlení," vysvětluje fenomén denního světla Klára Bukolská, hlavní architektka společnosti VELUX Česká republika.

svtlovod-velux_29163650814_o (kopie)
Se světlovodem můžete i ten nejméně útulný prostor proměnit v plnohodnotnou součást domu (Zdroj: Velux)
svtlovod-velux_29165814333_o (kopie)
Denní světlo má významný vliv na lidskou psychiku (Zdroj: Velux)

Cesta světla nemusí být přímá

Světlovod je schopen přenášet sluneční i měsíční svit do místnosti na vzdálenost až šesti metrů pomocí odrazu světla od vysokoreflexního vnitřního povrchu tubusu. Ten propojuje horní čtvercový prosklený osazovací rám umístěný ve střeše a kruhový difuzér, jímž tubus vyúsťuje do místnosti. Minimální délka reflexního tubusu je metr, světlovod však dokáže přivést světlo až na vzdálenost šesti metrů a díky flexibilním kolenům si cestu do interiéru opravdu najde.   

svtlovod-velux_29498840610_o (kopie)
Světlovod je schopen přenášet sluneční i měsíční svit do místnosti (Zdroj: Velux)
svtlovod-velux_29708674851_o (kopie)
Světlovody umožňují maximálně využít denní světlo přicházející střechou (Zdroj: Velux)

Samočisticí úprava skla v rámu ve střeše udržuje sklo čisté, takže nedochází ke snížení účinnosti světlovodu. Do interiéru je pak světlo rovnoměrně rozptýleno kruhovým difuzérem (rozptylovačem světla) s akrylátovým zasklením, instalovaným ve vodorovném podhledu. Difuzér je osazený do plastového rámu a má na boční straně čirý pás akrylátového skla. Vytváří tak prostor pro nový rozptyl světla odrazem od lesklé bílé hrany rámečku a do interiéru přivádí kombinaci rozptýleného a přímého denního světla.

mont-svtlovodu-velux_29571057531_o (kopie)
Dostatek přirozeného světla je spolu s dostatečným množstvím čerstvého vzduchu hlavním předpokladem pro zdravé vnitřní prostředí (Zdroj: Velux)

Světlovod VELUX může být vybaven i diodovým osvětlením

Světlovody VELUX mají až 98% odrazivost, což zajišťuje vynikající prostup slunečního světla do interiéru. Díky vysoce odrazivému tubusu je proto možné i během zamračeného počasí prosvětlit vnitřní místnosti stejně intenzivně, jako prostřednictvím tradiční 60 W žárovky. Ušetřit tak můžete až 400 hodin svícení žárovkou ročně. Do jakéhokoli typu světlovodu VELUX lze navíc snadno přidat nosič LED diodového osvětlení. Světlovod tak ve dne svítí díky dennímu světlu a v noci jej použijete jako zdroj umělého osvětlení. Nosič je dodáván se 4 W LED žárovkou (odpovídá běžné 40 W žárovce). Doplněk je možné namontovat i dodatečně. LED technologie má nízkou energetickou spotřebu, zato dlouhou životnost (asi 18 let), přičemž její štíhlá konstrukce nezastiňuje difuzér.

svtlovod-velux_29708760181_o (kopie)
Vytváří prostor pro nový rozptyl světla odrazem od lesklé bílé hrany rámečku (Zdroj: Velux)
svtlovod-velux_29755402606_o (kopie)
Do interiéru je pak světlo rovnoměrně rozptýleno kruhovým difuzérem (Zdroj: Velux)

Světlovod lze namontovat do šikmé i ploché střechy

Světlovody se vyrábějí ve variantě pro montáž do profilované střešní krytiny s max. výškou profilu 120 mm a do ploché krytiny s max. výškou do 16 mm. Na horní rám s tvrzeným sklem se samočisticí povrchovou úpravou a integrovaným polyuretanovým lemováním v černé barvě (světlovod TWR/TLR do pro šikmé střechy se sklonem 15°-65°) nebo na rám s integrovaným plechovým lemováním v šedé barvě a překrytý akrylátovou kupolí (světlovod TCR pro ploché  střechy se sklonem 0°-15°) navazuje tubus o průměru 250 mm nebo 350 mm. Celková délka vysoce reflexního tubusu je v základním balení 1 až 1,8 m, s prodlužujícími díly až 6 m,  a dodáván je se dvěma flexibilními koleny.

svtlovod-velux-005_29542171412_o (kopie)
Tyto produkty pomáhají zajistit zdravé a udržitelné klima v interiéru (Zdroj: Velux)
svtlovod-velux-011_29541885432_o (kopie)
Do jakéhokoli typu světlovodu VELUX lze navíc snadno přidat nosič LED diodového osvětlení (Zdroj: Velux)

„Sestavení tubusu světlovodu z jednotlivých dílů je velmi snadné díky inovativnímu systému spojování  Flexi-klik. Ale je důležité všechny vzniklé spoje hermeticky uzavřít, a to pomocí k tomu určené hliníkové lepicí pásky. Součástí dodávky je také manžeta z parotěsné fólie tvarově přizpůsobená kruhovému tvaru tubusu, která zajistí bezpečné a dokonalé napojení na parotěsnou rovinu objektu. Světlovod VELUX se dodává se dvěma flexibilními koleny, díky kterým se přizpůsobí unikátnímu sklonu a tvaru každé střechy,“ vysvětluje technické aspekty Martin Masár, technický školitel společnosti VELUX.

svtlovod-velux-012_29652888775_o (kopie)
Světlovody VELUX mají až 98% odrazivost (Zdroj: Velux)
svtlovod-velux-016_29026365614_o (kopie)
Světlovody se vyrábějí ve variantě pro montáž do profilované střešní krytiny viz obrázek, ale i pro ploché střechy (Zdroj: Velux)
svtlovod-velux-002_29652185195_o (kopie)
Namontovat světlovod lze kdykoli později, když se rozhodnete dodatečně prosvětlit svůj domov (Zdroj: Velux)
svtlovod-velux-001_29361586180_o (kopie)
Do interiéru je světlo rovnoměrně rozptýleno kruhovým difuzérem (rozptylovačem světla) s akrylátovým zasklením (Zdroj: Velux)

Publikováno: 21. 10. 2020, Autor: Velux (text a foto) , Profil autora: Redakce