reklama

Návod na výrobu jednoduché kuchyňské poličky

Ono se řekne polička, ale pokud jste kutil začátečník, není to taková legrace, jak by se mohlo zdát. Připravili jsme pro vás tedy jednoduchý návod na výrobu poličky pro kuchyňské potřeby.

Návod na výrobu jednoduché kuchyňské poličky (Zdroj: Depositphotos)

Návod na výrobu kuchyňské poličky

Výroba poličky, která by byla od začátku až do konce naše ruční výroba a udržela by kuchyňské nádobí i další náčiní se jeví jako neřešitelný problém. Obvykle, pokud nejste sami studnicí nápadů, vypomůže internet. Kouknete na prohlížeč, zadáte POLIČKA a nabízí se neviditelná polička, dětská polička, polička na knihy. Nic, co by alespoň trochu odpovídalo našim představám.

Polička
Polička do kuchyně (Zdroj: Depositphotos)

Ale protože v jednoduchosti je síla, nenecháme se odradit a načrtneme si návrh. Jednoduchá polička nevyžaduje složitý nákres, budeme vycházet z toho, že polici budou tvořit pouze opracovaná prkna, která připevníme na vhodné nosné prvky. 

Základem je mít na takovou výrobu nářadí. Vyzkoušíme tedy práci s nářadím ASIST, konkrétně s aku vrtačkou ASIST, vibrační bruskou ASIST, okružní elektrickou pilou a k tomu použijeme vrtáky, smirkový papír a vruty. Nezapomeneme ani na materiál. Polička bude samozřejmě dřevěná, budeme tedy potřebovat prkna. Můžeme použít například smrková nebo dubová prkna.

Police musí mít podpůrný systém, za který bude připevněna ke zdi. Při nákupu prken na police se tedy poohlédneme po vhodných konzolích. Protože tyto konzole budeme přivrtávat do zdi, připravíme si navíc  hmoždinky.

Prkna
Jednoduchou poličku budeme vyrábět z prken (Zdroj: Depositphotos)

Postup

Nejprve si změříme místo, kam budeme hotové police připevňovat. V našem případě máme k dispozici 150 cm. Protože takto dlouhé police by měly tendenci se časem prověsit, zvolíme kratší rozměr. Šířka by měla být alespoň 30 cm. Jedna police by velký prostor na zdi nezakryla, uděláme si dvě až tři patra.

Naměříme si a uřízneme tři metrové kusy prken se šířkou 30 cm. K řezání použijeme okružní pilu. Ruční okružní pila značky ASIST disponuje výkonem 1200 W. Má plynule nastavitelný úhel úkosu v rozmezí 0 až 45 °. Při volnoběhu dosahuje až 4500 otáček za minutu, takže máme jistotu, že uříznuté okraje nebudou roztřepené a uštípané. Velmi dobře se s ní pracuje, protože je vybavena ergonomickým držadlem a softgrip rukojetí. Díky bezpečnostnímu krytu je práce s ní i bezpečná.

Okružní pila
Ruční okružní pila značky ASIST má plynule nastavitelný úhel úkosu v rozmezí 0 až 45° (Zdroj: Asist)

Okraje začistíme a zahladíme, aby nevznikly ostré hrany, které by mohly vést k poranění. Na to se nejlépe hodí vibrační bruska Asist s příkonem 200 W s elektrickou regulací otáček 7000-12000/min. Vibrační bruska velmi snadno obrousí požadovaný materiál podle hrubosti zrna brusných papírů. Díky rukojeti soft grip je držení vibrační brusky stále pohodlné i při delším broušení.

Bruska
Vibrační bruska Asist (Zdroj: Asist)

Do těla police vyvrtáme otvory. Vždy dva na každém konci. Zde budeme připevňovat podpůrné konzole. Pomocí AKU vrtačky značky ASIST předvrtáme otvory přesně. V porovnání s klasickým motorem se bezuhlíkový motor vyznačuje vysokým výkonem až o 50 % vyšším, a maximální efektivitou (nižší pracovní teplotou a delší dobou provozu). Přepínač chodu doprava-doleva je vybaven pojistkou proti nechtěnému zapnutí a praktická funkce rychlého zastavení brzdí motor okamžitě po uvolnění spínače, což zabraňuje dobíhání sklíčidla a urychluje tak pracovní proces a zároveň zvyšuje bezpečnost při práci. Můžete si nastavit utahovací moment. Vrtačka má příklep pro vrtání do zdi a betonu, proto jí použijeme i na vyvrtání otvorů do zdi, na kterou budeme poličky připevňovat. Do otvorů ve zdi připravíme hmoždinky.

Aku vrtačka
Aku vrtačka Asist je ideální nástroj pro vrtání a šroubování (Zdroj: Asist)

Podpůrné konzole přišroubujeme zespodu police, ale je možné je přišroubovat i ze shora. V obou případech dbáme na použití dostatečně silného a dlouhého vrutu, aby se police postupně vahou předmětů položených na ní nevylomila a nespadla.

Police
Při výběru konzole/držáku poličky záleží jen na vašem vkusu (Zdroj: Depositphotos)

Hotové police pak už jen připevníme ke zdi a můžeme vyzkoušet jejich praktičnost. Police bychom neměli nikdy přetěžovat. 

Police
Takto jednoduchých polic můžeme vyrobit i několik (Zdroj: Depositphotos)
Kompletace
Pokud stavíme několikapatrovou polici, sestavíme jednotlivé díly k sobě a sešroubujeme (Zdroj: Depositphotos)

Publikováno: 22. 10. 2020, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto), Asist (foto) , Profil autora: Redakce