reklama

5 tipů, jak ušetřit za vytápění

Také přemýšlíte, kolik vás bude letošní zima stát? Vliv na to, kolik protopíte má nejen dodavatel energií, nebo zdroj tepla, který během topné sezony už jen těžko změníte, ale také údržba topného systému, způsob větrání a samozřejmě i teplota, kterou si nastavíte. Následujících 5 tipů vám poradí, jak zaplatit co nejméně a přitom neztratit nic na domácím pohodlí.

5 tipů, jak ušetřit za vytápění (Zdroj: Korado)

Zanedbanou údržbu topení rychle dožeňte

Pokud vám přijde, že například topení v obývacím pokoji hřeje méně, než to v dětském, zkuste si vzpomenout, zda už jste letos odvzdušňovali. Neodvzdušněný radiátor bude nejen, že méně topit, ale při jeho spuštění lze slyšet i bublání nebo dokonce šplouchání. Vzduchové bubliny je v takovém případě potřeba vypustit odvzdušňovacím kohoutem. Za pár minut péče o radiátor tak možná jeho výkon i podstatně zvýšíte.

Odvzdušnění
Radiátory odvzdušněte (Zdroj: Depositphotos)

Nepřetápějte

Rada snadná, ale ne každému platná. Češi jsou známí tím, že jsou i v zimě schopní doma chodit v kraťasech a nátělníku, tedy alespoň ti, kteří žijí v domech s ústředním vytápěním. I v paneláku je ale nejlepší začít u sebe a zamyslet se nad tím, zda doma náhodou nemáte tropy. V obývacím pokoji je ideální teplota asi 21 °C, v ložnici stačí 18 °C a bude se vám spát lépe, než v horku. Pokud vaříte, jistě víte, že spoustu práce za topení v kuchyni odvede trouba a pokud se nechcete péct také, hodí se teplotu vytápění během vaření snížit. Méně někdy znamená více, v tomto případě více energie pro vás, díky kvalitnějšímu spánku, a peněz pro vaše konto. Nárůst teploty o 1 °C zvyšuje spotřebu energie za vytápění až o 6 %.

Teplota
Natavte si v bytě optimální teplotu (Zdroj: Depositphotos)

Větrejte efektivně

Ventilace a mikroventilace moderních plastových oken dělá mnoha domácnostem neplechu v tom, co pojem „vyvětrat“ představuje. Pokud chcete ušetřit, větrejte dvakrát až čtyřikrát denně a byť jen na pět minut, nechte okna dokořán. „Nízká kvalita vnitřního prostředí budov se objevuje především v rekonstruovaných budovách, které jsou nově zatepleny a kde byla provedena výměna starých oken za nová. Starší budovy totiž větraly přirozeně netěsnostmi a uzavřením vnější obálky došlo k zamezení přísunu vzduchu infiltrací,“ vysvětluje produktový specialista Martin Preclík z KORADO.

Pokud se nebráníte investici, zvažte pořízení rekuperace. Vzduch současně odvádějí i přivádějí a díky zabudovanému výměníku jsou schopny předávat teplo zpět do interiéru. Účinnost rekuperace těchto zařízení se pohybuje v rozmezí 60 až 90 %.

Větrání
Vyvětrejte dvakrát až čtyřikrát denně na krátkou chvíli (Zdroj: Depositphotos)

Ujistěte se, zda váš byt těsní

Větrat je potřeba pravidelně, efektivně, ale nikoliv pořád a to platí nejen o mikroventilaci. Zkontrolujte, zda vám teplo z bytu neutíká především okny nebo dveřmi. Vadné těsnění může potřebovat vaši pomoc v podobě přelepení nebo utěsnění spár, například silikonem. Na noc zatáhněte žaluzie nebo rolety, i ty vám pomohou.

Těsnění
Zkontrolujte těsnost oken a dveří (Zdroj: Depositphotos)

Nechte teplo proudit (správným směrem)

 I teplo potřebuje prostor. V proudění by mu neměl chybět nábytek, mokré prádlo ani závěsy. Naopak pomoci může upevnění hliníkové fólie na zeď za radiátorem. Ta bude teplo naopak odrážet.

Proudění
Nezakrývejte radiátory, aby teplo mohlo proudit (Zdroj: Depositphotos)

Rada od odborníků

Jak účinně odvzdušnit radiátory v paneláku? Zvládnete to sami, lépe však se sousedy

Od horké přívodní trubky k ledovému konci radiátoru. Cestu tepla od zdroje do vašeho bytu může ukončit vzduch v otopném systému. Předejít této situaci pomocí odvzdušňování není složitý úkon, je však dobré dodržet několik zásad, které zvýší jeho účinnost. Zvláště zpozornět by měli obyvatelé panelových domů, kteří se mohou setkat s radiátory bez odvzdušňovacího ventilu, případně s dalšími potížemi. Někdy pomůže proces odstranění vzduchu zopakovat, pokud však z ventilů teče voda a těleso je stále studené, je potřeba povolat odborníky.

Copy of RADIK_KLASIK-R_mentolová
Topné těleso RADIK_KLASIK-R_mentolová (Zdroj: Korado)

Poznat, že topení potřebuje odvzdušnit, není vůbec těžké. Neodvzdušněný radiátor nejen méně topí, ale při jeho spuštění lze slyšet i bublání nebo dokonce šplouchání. Vzduchové bubliny je v takovém případě potřeba vypustit odvzdušňovacím kohoutem. „Odvzdušnění samotné není nic složitého, provádět byste jej ale měli nejen před začátkem topné sezóny, ale i v jejím průběhu. Doporučuje se začít od nejníže umístěných radiátorů a skončit u těch nejvýše instalovaných. Vzduch z topných těles vypusťte otočením odvzdušňovacího ventilu doleva. Ventil uzavřete, jakmile přestane syčet unikající vzduch a z ventilu začne téct voda. Tento postup po nějakém čase zopakujte, v případě potřeby i několikrát. Nezapomeňte posléze upravit tlak v systému,“ říká Ondřej Číž, produktový specialista společnosti KORADO.

V bytových domech záleží na systému

Odvzdušňování topení v panelovém domě je většinou komplikovanější než v rodinném domku. V ideálním případě nejsou odvzdušňovací ventily jen v posledním patře. Vzhledem k tomu, že průměrný bytový dům je podle údajů Českého statistického úřadu přes padesát let starý, se totiž může stát, že těleso nabere za dobu své služby opačný sklon než jaký je potřeba, nebo bylo špatně usazeno. Pak z něj vzduch nebude odcházet do vyšších pater. Pokud má vlastní ventil, není problém jím vzduch vypustit.

Copy of RADIK_KLASIK-R
Topné těleso RADIK KLASIK-R (Zdroj: Korado)

Odvzdušňování je často týmová snaha

U panelových domů je však ventil často pouze v nejvyšším patře. V takovém případě leží odpovědnost za odvzdušnění na obyvatelích nejvyššího patra. Běžně se v domech domlouvají „odvzdušňovací dny“, kdy se celý dům otevřením ventilů na nejvyšší možnou hodnotu u radiátorů na dané stoupačce účastní odvzdušňování. Vzduchové bubliny se z radiátorů přemístí do nejvyššího patra, kde pak probíhá vypouštění vzduchu z oběhu. Je proto dobré, aby proces začal v nejnižším patře a skončil v patře nejvyšším. „Pokud je radiátor stále z části studený, zopakujte proces a znovu jej zkontrolujte druhý den. Nezapomínejte kontrolovat tlak v oběhu,“ uzavírá Číž.

Jak často je třeba odvzdušňovat

Univerzální návod na častost tohoto úkonu není. Některé údaje říkají jednou za tři měsíce, jiné tvrdí každý měsíc. Nejčastějším doporučením je odvzdušnit důkladně na začátku topné sezóny a zkontrolovat tlak v oběhu. V zimním období se nedá nic zkazit kontrolou teploty topení jednou za dva měsíce. Když bude některý z radiátorů v bytě z části chladný, odvzdušnění by mělo být prvním krokem k nápravě.

Kdy oslovit servis

Pokud ani po opakovaných pokusech o odvzdušnění topení systém řádně nefunguje, například v panelovém domě je vrchní topení horké, zatímco o dvě patra níže sotva hřeje, je vhodné situaci svěřit specialistům. Zanedbaný servis za životnost soustavy, i drobné stavební změny a rekonstrukce mohou znamenat potřebu zásahu odborníka. Většinou je třeba se obrátit na členy výboru SVJ, kteří servisní techniky osloví, aby váš topný systém zkontrolovali a případně uvedli do správného stavu.

Publikováno: 5. 10. 2020, Autor: Korado (text a foto)