reklama

Jak rychle vyměnit radiátor v pěti krocích a proč se k tomu rozhodnout

Nová desková otopná tělesa nevyžadují vysokou investici a jsou efektivnější než starší článkové radiátory. Tato moderní tělesa obsahují díky své konstrukci menší množství vody a dokáží tak pružněji reagovat na změny teplot v místnosti. Nedochází tak k jejímu zbytečnému přetápění a ve výsledku ani k plýtvání drahocennou energií. Moderní radiátory mají navíc elegantní design a volitelné barevné provedení, takže esteticky doladí vzhled celé místnost.

Jak rychle vyměnit radiátor v pěti krocích a proč se k tomu rozhodnout (Zdroj: Korado)

Kdy je vhodné radiátor vyměnit?

Pokud radiátory používáte desítky let a nyní zjistíte, že je na nich rez, nebo nacházíte provlhlá místa na zemi, nastal čas na jejich výměnu. Jestliže se závada projeví u jednoho radiátoru, je pravděpodobné, že končí životnost všech. Vzhledem k tomu, že realizační práce jsou snadné a nezaberou mnoho času, můžete přistoupit k výměně radiátoru v kterémkoli ročním období.

výměna 2
Pokud uvažujete o výměně radiátoru svépomocí, není se čeho obávat. Na trhu najdete i tělesa přímo určená k rekonstrukcím, se kterými je výměna ještě snazší (Zdroj: Korado)

Jak dlouho trvá výměna radiátorů

Zkušená firma zvládne vyměnit čtyři klasické radiátory typu RADIK zhruba za 5 hodin a celá výměna se obejde bez složitého bourání, řezání a svařování. Výhodou je, že nové radiátory vhodné k rekonstrukcím mají stejnou připojovací rozteč jako původní článkové, tedy 50 centimetrů, můžeme tedy použít stávající rozvody. Moderní radiátory je navíc možné bez problému kombinovat se všemi zdroji tepla, včetně tepelných čerpadel a plynových kondenzačních kotlů.

Jak se na výměnu připravit

V případě pouhé výměny starého typu za nový je výběr radiátoru velmi jednoduchý. Potřebujete znát rozměry, připojovací rozteč a následně počet žeber radiátoru, který bude nahrazen. Pokud si nejste jisti, není nic jednoduššího, než se obrátit na specialistu. Jestliže měníte topná tělesa v celém bytě a bydlíte v paneláku, nemělo by to mít žádný vliv na celkovou otopnou soustavu v domě. Tedy za předpokladu, že nová tělesa budou mít stejný výkon jako ta původní. Vždy je však dobré a někdy i nutné konzultovat výměnu radiátorů se Společenstvím vlastníků jednotek, družstvem či provozovatelem kotelny. V každém případě se nejedná o nic komplikovaného. Některá tělesa, jako je například RADIK KLASIK - R, jsou pro rekonstrukce přímo určená, jejich instalace je tedy velmi jednoduchá.

výměna 1
Montáž i upevnění otopných těles RADIK jsou přizpůsobeny potřebám snadné a rychlé instalace při výměně článkového radiátoru za moderní deskové těleso. Šest spolehlivých úchytů je jistotou bezpečnosti (Zdroj: Korado)

Výměna starého radiátoru v pěti krocích. Jak na ni?

1. Nejdříve je třeba vypustit vodu, a to buď z celé otopné soustavy, nebo jen ze stoupačky, což bude jednodušší zejména v panelových domech. Pokud vám tento krok soused nepovolí, existuje pro tyto případy speciální zamrazovací soustava. Ta vám umožní výměnu radiátoru bez nutnosti vypouštět vodu z otopného systému. Stačí jen nasadit zamrazovací objímky na trubky radiátoru a poté vodu zamrazit.

Snímek 013
Nejdříve je třeba vypustit vodu (Zdroj: Korado)

2. Jakmile máte vodu vypuštěnou nebo zamraženou, můžete přistoupit k demontáži starého radiátoru, která nepředstavuje nijak složitý úkon. Začnete tím, že odšroubujete boční připojení na rozvod otopné soustavy, které je na levé nebo pravé straně. Poté radiátor sejmete ze zdi a dáte stranou. V dalším kroku odstraníte původní ocelové závěsy, na kterých byl připevněný starý radiátor. Pro odříznutí kovu je možné použít například vibrační nebo mečovou pilu. Jejich výhodou oproti kotoučovým bruskám je výrazně čistější pracovní prostor.

Snímek 016
Následně můžete přistoupit k demontáži starého radiátoru (Zdroj: Korado)

3. Odkrytou stěnu je vhodné zatmelit či zasádrovat do roviny a  zároveň vymalovat. Přece jen jste ve fázi, kdy máte ideální podmínky, jak se dostat pohodlně za radiátor, tak je praktické toho využít.

Snímek 023
Odkrytou stěnu je vhodné zatmelit či zasádrovat (Zdroj: Korado)

4. Pak následuje samotná montáž nového radiátoru, která spočívá v umístění nosných prvků (konzol) radiátoru na zeď a následně jeho opětovné připojení k otopnému systému prostřednictvím původních rozvodů.

Montáž i upevnění otopných těles RADIK jsou přizpůsobeny potřebám snadné a rychlé instalace při výměně článkového radiátoru za moderní deskové těleso. Šest spolehlivých úchytů je jistotou bezpečnosti.

Snímek 024
Pak následuje samotná montáž nového radiátoru (Zdroj: Korado)

5. Na závěr nový radiátor napustíme vodou a řádně odvzdušníme.

Montáž těles RADIK KLASIK R je snadná a rychlá, pokud si ale svojí zručností nejste jistí, obraťte se na odborníka. Výměna radiátoru je výborným způsobem, jak dodat interiéru moderní vzhled a v budoucnu ušetřit na energiích.

Publikováno: 18. 10. 2020, Autor: Korado (text a foto)