reklama

dTest se zaměřil na vysavače. S prachem na koberci si většinou poradily, domácí mazlíčky ale raději pořádně vyčesávejte

S podzimními plískanicemi je úklid podlah ještě o něco náročnější, a šikovný pomocník se tak vždycky hodí. Nezávislá spotřebitelská organizace dTest otestovala 31 klasických, tzv. cylindrických, vysavačů, aby zjistila, v čem jsou jejich přednosti a kde mají mezery. Skutečné škvíry v podlaze tak velký problém nepředstavovaly. Mnohem horší to bylo s psí a kočičí chlupy simulujícím syntetickým vláknem v koberci, které bylo nad síly celé poloviny testovaných sáčkových modelů.

i (Zdroj: Depositphotos)
dTest se zaměřil na vysavače. S prachem na koberci si většinou poradily, domácí mazlíčky ale raději pořádně vyčesávejte (Zdroj: Depositphotos)

Ač v posledních letech roste obliba tyčových a robotických vysavačů, nejvyšší podíl na prodeji, a to 44 %, si stále drží klasické podlahové, do nichž jsou zahrnuté jak modely sáčkové (27 %), tak bezsáčkové (17 %)*. Právě ty prošly zkouškami nezávislé spotřebitelské organizace dTest, která se zaměřila jak na kvalitu vysávání různých nečistot z odlišných typů podlah, tak na filtraci prachových částic i samotnou obsluhu. Stejně jako v oblibě zákazníků v testu početně převažovaly sáčkové modely s 20 zástupci nad 11 bezsáčkovými.

Tyčový vysavač
i (Zdroj: Depositphotos)
Kategorie tyčových vysavačů výrazně posiluje a jen za poslední rok vykázala navýšení nákupu

Rohy ano, chlupy ne

Těžko zastupitelnou roli má v domácnostech vysavač při úklidu koberce. Dobrou zprávou je, že výsledky většiny modelů při vysávání prachu z tohoto povrchu hodnotí odborníci z dTestu vcelku pozitivně. Zklamáním byl jen výkon bezsáčkového vysavače Bissell 2228N Smartclean. „Zatímco nejlepší modely po jednom pohybu vpřed a vzad z koberce vysály více než 50 % prachu, Bissell sebral jen 32 %,“ upřesňuje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka dTestu. Jde však zároveň o jeden ze tří modelů, který si odnesl nejvyšší hodnocení ve zkoušce vysávání syntetických vláken, které pro účely testu simulovaly psí a kočičí chlupy. V poli v této dílčí zkoušce nejúspěšnějších ho doplnily sáčkové modely Miele Compact C2 Parquet Powerline SDRF4 a Bosch BGB8PET1 In´genius Pro Animal. Celá polovina sáčkových modelů v této zkoušce propadla, u bezsáčkových modelů byly propadlíci jen dva, ale dalších pět modelů převedlo poměrně slabý výkon.

Jakkoliv se zdá být na první pohled údržba pevných podlah snazší, testy i při ní odhalily 4 bezsáčkové
a 3 sáčkové propadlíky. O něco lepší to bylo v případě vysátí nečistot ze škvír, téměř bezproblémový byl úklid v rozích a u stěn, kde byly modely s nejnižším hodnocením spíše výjimkou.

Mazlíček
i (Zdroj: Depositphotos)
Vysávání zvířecích chlupů může být zapeklitá záležitost

Zajímavým faktorem při výběru vysavače je i šířka záběru hubice, u níž platí čím větší, tím lepší. Právě tato oblast se ale ukázala být slabinou tří čtvrtin sáčkových a téměř poloviny bezsáčkových vysavačů.

Tip nejen pro alergiky

Stejně důležitá jako kvalita vysávání je i schopnost zachycený prach udržet. Rozvířený prach je totiž nejen obtěžující, ale také škodlivý pro plíce. Naprostá většina vysavačů prošla zkouškou se ctí a domácnosti alergiků mohou vybírat hned z řady modelů blížících se výkonem 100 %. Doslova přeborníkem v zachytávání prachu se stal už zmiňovaný Bosch BGB8PET1 In’genius ProAnimal, který pohltil a už nepustil 99,99999289 % prachu. Bohužel i tato zkouška odhalila nevyhovující model, a to bezsáčkový Taurus Exeo Compact. Celkově zachytil pouze 93 % veškerého prachu, částeček mezi třemi a čtyřmi mikrometry dokonce jen 88 %. „Jen si představte, že položíte na stůl nádobku plnou prachu a desetinu z ní vysypete a rozfoukáte. To vše v případě Taurusu dýcháte,“ vysvětluje za dTest Hana Hoffmannová.

Vysávání
i (Zdroj: Depositphotos)
Vysavače by měly zvládnout jemné i hrubší nečistoty

Zajímavosti z testu tyčových vysavačů

Kategorie tyčových vysavačů výrazně posiluje a jen za poslední rok vykázala navýšení prodejů o několik desítek procent. Co do prodaných kusů vzrostl podíl tyčových akumulátorových vysavačů na 24 %.* Není tedy divu, že po zkouškách klasických cylindrických vysavačů zaměřila nezávislá spotřebitelská organizace dTest pozornost i na tento segment.

Na chlup lepší vysavače

Některé dílčí zkoušky probíhaly podle prakticky totožného scénáře jako u klasických vysavačů a byť nejde vzhledem k technickým odlišnostem oba typy přímo srovnávat, některé celkové závěry si pozornost zaslouží. Jde například o výkony při vysávání psí a kočičí srst simulujících syntetických vláken. „Jestliže jsme u klasických sáčkových vysavačů mluvili o polovině propadlíků, pak u tyčových modelů je situace zcela opačná. Téměř polovina z nich totiž v této zkoušce získala nejlepší hodnocení. Propadlíci se však našly i v tomto segmentu a málo jich nebylo, šlo o třetinu testovaných tyčových vysavačů,“ upřesňuje za dTest Hana Hoffmannová.

2020_09_dTest_Tycove vysavace_FOTO 1
i (Zdroj: dTest)
Kvůli drobkům pod stolem se řadě spotřebitelů nevyplácí vytahovat klasický vysavač

Naopak slabší výkony předvedly tyčové vysavače při vysávání rohů, při nichž neuspěla třetina testovaných modelů. Ještě horší to bylo v případě úklidu škvír, s nimiž si neporadilo 16 z 28 tyčových vysavačů. U klasických sáčkových i bezsáčkových vysavačů byl přitom počet propadlíků v těchto dílčích zkouškách spíše zanedbatelný.

Extra zkoušky pro tyčové modely

Kvůli drobkům pod stolem se řadě spotřebitelů nevyplácí vytahovat klasický vysavač. Tyčové modely se však pro tyto účely zdají být jako stvořené, a tak se pro ně v dTestu navíc připravili zkoušky prověřující, jak z dlažby vysají kukuřičné lupínky a drobky. Zatímco cereálie pro většinu testovaných modelů nepředstavovaly problém, s drobky to bylo horší. Hned šest modelů ve zkoušce neobstálo
a výkony dalších čtyř byly také spíše slabé.

O výdrži i dobíjení

Výhodou tyčových modelů je, že při úklidu s nimi nepřekáží kabel. Limitující však je výdrž baterie. „Pro její měření necháváme vysavač zapnutý na plný výkon, přičemž se hubicí nedotýkáme podlahy,“ vysvětluje šéfredaktorka dTestu. Nejdéle vydržela Rowenta RH9174WO Air Force Serenity, která se vybila zhruba po půlhodině. Naopak Dyson V11 Absolute Extra Pro, Xiaomi Mi Handheld Vacuum Cleaner a Hoover HF522NPW H-Free 500 vydržely na maximální výkon pouhých 8 minut. Z celkem 28 testovaných vysavačů jich 18 zvládlo fungovat na maximální výkon déle než 15 minut, nad 20 minut se dostalo jen 8 vytrvalců.

2020_09_dTest_Tycove vysavace_FOTO 2
i (Zdroj: dTest)
Výhodou tyčových modelů je, že při úklidu s nimi nepřekáží kabel

Dobíjení je při velkém úklidu příležitostí pro dlouhou přestávku. Pouze jedinému modelu stačily méně než dvě hodiny, byl jím Verwerk Kobold VB100. Nejvíce času potřeboval již zmiňovaný model Hoover, šlo přesně o 5 hodin a 43 minut.

Výsledky i podrobný postup testu klasických vysavačů najdete na www.dtest.cz/vysavace, pokud vás zajímají podrobnosti k testu tyčových vysavačů, pak navštivte www.dtest.cz/tycove-vysavace.

*Podíl jednotlivých typů vysavačů na celkovém prodeji v kusech v ČR ve sledovaných odbytových cestách za leden – květen 2020, zdroj: GfK.

Publikováno: 6. 10. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce