Vyrobte si ze starých dřevěných berlí originální lampu

Máte na půdě nebo v komoře staré dřevěné berle a nevíte co s nimi? Je škoda je vyhodit, zkuste si z nich vyrobit stojan lampy, která se k ušáku na čtení bude určitě hodit.

Vyrobte si ze starých dřevěných berlí originální lampu (Zdroj: HobbyPRstudio)

Materiál a nářadí pro výrobu lampy z berlí

Na výrobu originální lampy z berlí budeme potřebovat dvě dřevěné berle, kus dřevěné spárovky (širší prkénko), stínidlo z lustru, kabel s vypínačem k lampě (do elektroinstalace se nepouštíme bez odborné pomoci), objímku na okapy, dřevěná ramínka, retrožárovku, velké dřevěné korálky, vratové šrouby, závitovou tyč, matky a podložky. Z nářadí budeme potřebovat pilku, akuvrtačku a akušroubovák, vibrační brusku nebo smirkový papír, kleště, kladívko, paličku, svěrky.

00 DSCF2206
Materiál a nářadí na výrobu lampy z berlí (Zdroj: HobbyPRstudio)

Postup

Staré dřevěné berle jsou nepoškozené, pevné, takže bylo škoda je vyhodit, jejich konstrukce se dá využít na výrobu stojací lampy. Kromě páru berlí budeme potřebovat stínítko, kousek materiálu navíc a kabel s vypínačem a objímkou ze staré lampy nebo zakoupíme nové. Bez odborných znalostí se však raději do elektroinstalace nepouštíme a přenecháme to odborníkovi.

1 DSCF2264
Staré dřevěné berle musí být nepoškozené a pevné (Zdroj: HobbyPRstudio)

Berle musíme nejprve rozebrat – horní konce podpěr uřízneme, spodní s gumovým špuntem také. Všechny rozebrané části obrousíme smirkovým papírem, než je znovu použijeme – jednak sjednotíme povrch, jednak nám to umožní natřít stojan budoucí lampy lazurou nebo krycí barvou.

2 DSCF2262
Uřízneme horní konce podpěr i spodní konce s gumovým špuntem (Zdroj: HobbyPRstudio)

Uvolníme i spoj ve spodní části berle, kde je možnost posuvu na různé délky berle podle výšky postavy.

3 DSCF2280
Uvolníme spoj ve spodní části berle (Zdroj: HobbyPRstudio)

Vysuneme nohu na co největší délku, abychom měli stojan vyšší, a opět spojíme.

3a DSCF2293
Vysuneme nohu na co největší délku (Zdroj: HobbyPRstudio)

Madlo, které sloužilo k opření dlaní, vyšroubujeme, pokud je potřeba, zvětšíme otvor v madle i v lamele berlí a použijeme pak znovu jako rozpěru.

4 DSCF2275
Vyšroubujeme madlo (Zdroj: HobbyPRstudio)

Na upevnění použijeme závitovou tyč, kterou protáhneme madlem i lamelou berle, přidáme k madlu ještě dřevěné korále, aby rozepření bylo větší. – to provedeme u obou berlí.

4a DSCF2409
Na upevnění rozpěry z madla použijeme závitovou tyč (Zdroj: HobbyPRstudio)

Berle budou ve stojanu lampy postaveny obráceně, konec, který byl u země, bude nahoře. Mezi nožky budoucí lampy vložíme do širší části ještě malou polici na odkládání hrnku nebo knížky.

5 DSCF2541
Mezi nožky budoucí lampy vložíme do širší části malou polici (Zdroj: HobbyPRstudio)

Otočíme stojan, jak má být, a pomocí malého vloženého kousku prkénka zpevníme horní část.

6 DSCF2486
Horní část zpevníme vložením malého prkénka (Zdroj: HobbyPRstudio)

Rameno lampy, které bude držet stínidlo a žárovku, je tvořeno obyčejnými dřevěnými ramínky – odšroubujeme háček a slepíme dvě ramínka dohromady.

7 DSCF2425
Slepením dvou ramínek dohromady vytvoříme rameno lampy, které bude držet stínidlo a žárovku (Zdroj: HobbyPRstudio)

Vložíme slepená ramínka mezi konce berlí, vyvrtáme otvory a spojíme vratovým šroubem – díky němu pak můžeme naklánět rameno a upravit polohu stínidla.

8 DSCF2562
Slepená ramínka vložíme mezi konce berlí a spojíme vratovým šroubem (Zdroj: HobbyPRstudio)

Stínidlo je přichyceno pomocí stahovací objímky na okapové svody. Z jedné strany je protažen delší šroub, který prochází i ramínkem, z druhé strany se objímka lehce přitáhne kolem stínidla. Stínidlo by šlo k ramenu připevnit i pomocí zavěšeného háčku, vždy tak, aby se nepoškodily kabely přívodu elektřiny.

9 DSCF2599
Stínidlo přichytíme pomocí stahovací objímky na okapové svody (Zdroj: HobbyPRstudio)

My jsme využili kabel s vypínačem a objímkou na žárovku ze staršího závěsného lustru, stačilo jej pouze protáhnout stínidlem a navléknout kolem středu stojanu tak, aby nepřekážel.

10 IMG_20200821_173030
Kabel s vypínačem povedeme kolem středu stojanu, aby nepřekážel (Zdroj: HobbyPRstudio)

Máme hotovo, lampa svítí a staré berle tak získaly nové využití.

final IMG_20200821_172915
Originální stojací lampu máme hotovou (Zdroj: HobbyPRstudio)

Náš tip: 

Řada elektrického nářadí Scheppach byla vyvinuta s velkou pečlivostí k požadavkům jeho uživatelů. Takže ať už jste běžný hobby uživatel nebo náročný řemeslník, vždy si budete jist, že koupí nářadí Scheppach volíte ideální mix příznivé ceny, kvalitních komponentů, vyspělé technologie a dlouhé životnosti. Navíc dostanete 4-letou záruku a kvalitní záruční i pozáruční servis.

Autor: HobbyPRstudio, Pavel "Kutil" Zeman (text a foto)

Související k tématu