reklama

Vyrobte si ze starých dřevěných berlí originální lampu

Máte na půdě nebo v komoře staré dřevěné berle a nevíte co s nimi? Je škoda je vyhodit, zkuste si z nich vyrobit stojan lampy, která se k ušáku na čtení bude určitě hodit.

Vyrobte si ze starých dřevěných berlí originální lampu (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Materiál a nářadí pro výrobu lampy z berlí

Na výrobu originální lampy z berlí budeme potřebovat dvě dřevěné berle, kus dřevěné spárovky (širší prkénko), stínidlo z lustru, kabel s vypínačem k lampě (do elektroinstalace se nepouštíme bez odborné pomoci), objímku na okapy, dřevěná ramínka, retrožárovku, velké dřevěné korálky, vratové šrouby, závitovou tyč, matky a podložky. Z nářadí budeme potřebovat pilku, akuvrtačku a akušroubovák, vibrační brusku nebo smirkový papír, kleště, kladívko, paličku, svěrky.

00 DSCF2206
Materiál a nářadí na výrobu lampy z berlí (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Postup

Staré dřevěné berle jsou nepoškozené, pevné, takže bylo škoda je vyhodit, jejich konstrukce se dá využít na výrobu stojací lampy. Kromě páru berlí budeme potřebovat stínítko, kousek materiálu navíc a kabel s vypínačem a objímkou ze staré lampy nebo zakoupíme nové. Bez odborných znalostí se však raději do elektroinstalace nepouštíme a přenecháme to odborníkovi.

1 DSCF2264
Staré dřevěné berle musí být nepoškozené a pevné (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Berle musíme nejprve rozebrat – horní konce podpěr uřízneme, spodní s gumovým špuntem také. Všechny rozebrané části obrousíme smirkovým papírem, než je znovu použijeme – jednak sjednotíme povrch, jednak nám to umožní natřít stojan budoucí lampy lazurou nebo krycí barvou.

2 DSCF2262
Uřízneme horní konce podpěr i spodní konce s gumovým špuntem (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Uvolníme i spoj ve spodní části berle, kde je možnost posuvu na různé délky berle podle výšky postavy.

3 DSCF2280
Uvolníme spoj ve spodní části berle (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Vysuneme nohu na co největší délku, abychom měli stojan vyšší, a opět spojíme.

3a DSCF2293
Vysuneme nohu na co největší délku (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Madlo, které sloužilo k opření dlaní, vyšroubujeme, pokud je potřeba, zvětšíme otvor v madle i v lamele berlí a použijeme pak znovu jako rozpěru.

4 DSCF2275
Vyšroubujeme madlo (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Na upevnění použijeme závitovou tyč, kterou protáhneme madlem i lamelou berle, přidáme k madlu ještě dřevěné korále, aby rozepření bylo větší. – to provedeme u obou berlí.

4a DSCF2409
Na upevnění rozpěry z madla použijeme závitovou tyč (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Berle budou ve stojanu lampy postaveny obráceně, konec, který byl u země, bude nahoře. Mezi nožky budoucí lampy vložíme do širší části ještě malou polici na odkládání hrnku nebo knížky.

5 DSCF2541
Mezi nožky budoucí lampy vložíme do širší části malou polici (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Otočíme stojan, jak má být, a pomocí malého vloženého kousku prkénka zpevníme horní část.

6 DSCF2486
Horní část zpevníme vložením malého prkénka (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Rameno lampy, které bude držet stínidlo a žárovku, je tvořeno obyčejnými dřevěnými ramínky – odšroubujeme háček a slepíme dvě ramínka dohromady.

7 DSCF2425
Slepením dvou ramínek dohromady vytvoříme rameno lampy, které bude držet stínidlo a žárovku (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Vložíme slepená ramínka mezi konce berlí, vyvrtáme otvory a spojíme vratovým šroubem – díky němu pak můžeme naklánět rameno a upravit polohu stínidla.

8 DSCF2562
Slepená ramínka vložíme mezi konce berlí a spojíme vratovým šroubem (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Náš tip: Scheppach CID27-12Li je lehký, kompaktní a skvěle vybavený akumulátorový příklepový vrtací šroubovák pro vrtací a šroubovací práce v dílně nebo domácnosti. Má dvě rychlosti, elektronicky nastavitelnou rychlost otáček a silný příklep. Pracovní plocha je osvětlená jasným LED osvětlením. Rukojeť má protiskluzové zóny. Výměna nástrojů je rychlá díky modernímu kovovému rychloupínacímu sklíčidlu. Utahovací moment se dá nastavit v mnoha stupních, podle druhu materiálu, se kterým pracujete. Samozřejmostí je možnost přepnutí na pravý a levý směr otáčení. O pohon se stará kvalitní akumulátor 12 V. Indikace stavu jeho nabití je integrovaná ve stroji.

Stínidlo je přichyceno pomocí stahovací objímky na okapové svody. Z jedné strany je protažen delší šroub, který prochází i ramínkem, z druhé strany se objímka lehce přitáhne kolem stínidla. Stínidlo by šlo k ramenu připevnit i pomocí zavěšeného háčku, vždy tak, aby se nepoškodily kabely přívodu elektřiny.

9 DSCF2599
Stínidlo přichytíme pomocí stahovací objímky na okapové svody (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

My jsme využili kabel s vypínačem a objímkou na žárovku ze staršího závěsného lustru, stačilo jej pouze protáhnout stínidlem a navléknout kolem středu stojanu tak, aby nepřekážel.

10 IMG_20200821_173030
Kabel s vypínačem povedeme kolem středu stojanu, aby nepřekážel (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Máme hotovo, lampa svítí a staré berle tak získaly nové využití.

final IMG_20200821_172915
Originální stojací lampu máme hotovou (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Náš tip: 

Řada elektrického nářadí Scheppach byla vyvinuta s velkou pečlivostí k požadavkům jeho uživatelů. Takže ať už jste běžný hobby uživatel nebo náročný řemeslník, vždy si budete jist, že koupí nářadí Scheppach volíte ideální mix příznivé ceny, kvalitních komponentů, vyspělé technologie a dlouhé životnosti. Navíc dostanete 4-letou záruku a kvalitní záruční i pozáruční servis.

0 DSCF2206
0 DSCF2206 (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
0 DSCF2209
0 DSCF2209 (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Publikováno: 17. 10. 2020, Autor: Pavel "Kutil" Zeman (text a foto) , Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman