reklama

Vyrobte si originální poličku, která bude vypadat jako letadlo

Bydlím nedaleko malého letiště a občas nám kolem domu přeletí starý dvouplošník. Vždycky se zastavím a tiše ho pozoruji. Je to něco krásného, jak tak důstojně pluje vzduchem. Inspirovalo m to k výrobě poličky ve tvaru letadla, která ho bude připomínat. Bude to vlastně malá dvoupatrová polička na knížky nebo drobnosti. Myslím, že to bude ideální dárek pro malého kluka.

i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Vyrobte si originální poličku, která bude vypadat jako letadlo (Zdroj: HobbyPRstudio)

Materiál a nářadí na výrobu originální poličky jako letadlo

Na výrobu poličky jako letadlo budete potřebovat dvě prkénka, kusy spárovky nebo kusy dřeva cca 80 a 70 cm dlouhé, závitové tyče a matky odpovídajícího průměru, měděnou trubičku, plechovku, starý kotouč od brusky (lze nahradit kolečkem ze dřeva), drátky silnější a slabší, tavnou pistoli, velké knoflíky, velké podložky pod matky, barevný provázek, přímočarou pilku, kotoučovou brusku, pásovou brusku nebo smirkový papír na špalíčku, akušroubovák a vrtačku, očkové klíče, kleště, vykružovací pilku, štětec a lazuru nebo sprej na povrchovou úpravu.

Vyrobte si originální poličku, která bude vypadat jako letadlo (Zdroj: HobbyPRstudio)
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Materiál a nářadí na výrobu originální poličky jako letadlo

Postup

Základem poličky jsou dvě prkýnka, my jsme využili boky z rozebrané starší skříně. Horní prkýnko bude o něco delší, stejně jako křídla u opravdového dvojplošníku. Rozměry našich polic jsou 70 a 80 cm, ale ty si můžete přizpůsobit dle potřeby.

1 DSCF1523
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Připravíme si dvě prkýnka, která budou základem poličky

Konce polic z přední strany zaoblíme pomocí přímočaré pilky, můžeme zaoblit i celé přední hrany police pomocí kotoučové brusky nebo smirku na špalíčku.

i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Konce polic z přední strany zaoblíme

Náš tip: Scheppach CJS25-20Li je výkonná aku přímočará pila s vysokou délkou zdvihu, vhodná na řezání plastů, kovových materiálů a dřeva. Díky konstrukci pily lze řezat v mnoha různých úhlech, provádět dlouhé paralelní řezy nebo obloukové řezy. Pila má snadné jednoruční ovládání, elektronické nastavení rychlosti, zámek na spínači pro pohodlné ovládání bez únavy, LED osvětlení pracovního prostoru, a 4-stupňové nastavení předkmitu pro nastavení výkonu řezání. Výměna pilového plátku je snadná, díky systému rychloupínání. Čistotě řezu napomáhá, vedle kvalitních pilových plátků, i integrovaná ochrana proti otřepům

Scheppach CJS25-20Li přímočará pila
Díky konstrukci pily lze řezat v mnoha různých úhlech (Zdroj: Garland)
Scheppach CJS25-20Li přímočará pila
Čistotě řezu napomáhá i integrovaná ochrana proti otřepům (Zdroj: Garland)

Police vzájemně spojíme pomocí čtyř kousků závitové tyče a matiček (otvory pro spojení vyměříme cca 3 cm od zadní hrany a 10 cm, resp. 5 cm u horní police od boční hrany).

3 DSCF1529
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Vyměříme si otvory pro spojení polic závitovou tyčí

Náš tip: Scheppach CAD115-20Li je výkonná akumulátorová úhlová bruska, vhodná pro všechny běžné typy řezání a broušení s maximálním pohodlím bez otravného kabelu. Je vybavena kvalitní kovovou převodovkou, rukojetí, kterou lze nastavit do třech různých poloh podle způsobu práce a která má integrovaný vnitřní držák na klíč, dále snadno nastavitelným krytem kotouče bez použití nářadí, aretací vřetene pro snadnou výměnu kotouče a multifunkčním bezpečnostním spínačem s možností uzamčení pro pohodlnou práci. Rukojeť má komfortní protiskluzové zóny. Stroj lze používat s bateriemi Scheppach 1,5/2/4 Ah. Stroj se dodává bez baterie a nabíječky.

Vzdálenost mezi policemi volíme takovou, aby se i do spodní police vešla malá knížka, hrneček nebo oblíbená hračka, a zároveň tak, aby byly zachovány hezké proporce „letadla“, u nás je to 13 cm.

4 DSCF1552
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Závitové tyče uřízneme na potřebnou délku

K tomuto rozměru připočítáme sílu polic a ještě přesah pro zajištění matkou, cca 18 cm, nařežeme závitové tyče.

4a DSCF1578
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Police spojíme pomocí čtyř kousků závitové tyče a matiček

Závit na tyči schováme pomocí měděné trubičky od topení, svojí barvou dodá polici nádech patiny.

i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Závit na tyči schováme pomocí měděné trubičky, kterou si nařežeme na potřebnou délku

Základ vrtule tvoří kolečko ze dřeva, které vyřízneme pomocí vykružovací pilky, jako listy vrtule nám poslouží silnější drát stočený do tvaru listů vrtule, který ještě omotáme drátkem slabším.

6 DSCF1682
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Základ vrtule vytvoříme z dřevěného kolečka, na listy vrtule použijeme drát

Aby byl zachováno zdání toho, že se vrtule točí, pod listy vrtule jsme ještě vložili starý kotouč z úhlové brusky.

6a DSCF1709
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Pod listy vrtule vložíme starý kotouč z úhlové brusky

Podvozek letadla tvoří dřevěné ramínko, na které jsou připevněna kolečka, opět vyříznutá vykružovací pillkou (můžeme ale použít i dva velké ozdobné knoflíky).

7 DSCF1653
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Připravíme si podvozek letadla

Správné letadlo musí mít i kabinu pro pilota, zde ji nahrazuje půlka obyčejné plechovky, připevněná pomocí malých vrutů nebo tavného lepidla.

8 DSCF1666
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Kabinu pro pilota vytvoříme z půlky plechovky

Spoje mezi křídly jsou naznačeny pomocí barevného provázku – provlékneme jej několika otvory tak, že tvoří kříže při pohledu z boku mezi křídla, i nahoře a dole na ploše křídel.

9 IMG_20200813_164406
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Spoje mezi křídly vytvoříme pomocí barevného provázku

Polici povrchově upravíme a můžeme zavěsit na stěnu.

10 DSCF1727
i (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Nakonec polici povrchově upravíme

Více o Scheppach: 

Řada elektrického nářadí Scheppach byla vyvinuta s velkou pečlivostí k požadavkům jeho uživatelů. Takže ať už jste běžný hobby uživatel nebo náročný řemeslník, vždy si budete jist, že koupí nářadí Scheppach volíte ideální mix příznivé ceny, kvalitních komponentů, vyspělé technologie a dlouhé životnosti. Navíc dostanete 4-letou záruku a kvalitní záruční i pozáruční servis.

Elektrické nářadí Scheppach zakoupíte na www.garland.cz.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 24. 10. 2020, Autor: Pavel "Kutil" Zeman (text a foto), Garland (foto), Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman

Mohlo by vás dále zajímat