Vyrobte si originální poličku, která bude vypadat jako letadlo

Bydlím nedaleko malého letiště a občas nám kolem domu přeletí starý dvouplošník. Vždycky se zastavím a tiše ho pozoruji. Je to něco krásného, jak tak důstojně pluje vzduchem. Inspirovalo m to k výrobě poličky ve tvaru letadla, která ho bude připomínat. Bude to vlastně malá dvoupatrová polička na knížky nebo drobnosti. Myslím, že to bude ideální dárek pro malého kluka.

Vyrobte si originální poličku, která bude vypadat jako letadlo (Zdroj: HobbyPRstudio)

Materiál a nářadí na výrobu originální poličky jako letadlo

Na výrobu poličky jako letadlo budete potřebovat dvě prkénka, kusy spárovky nebo kusy dřeva cca 80 a 70 cm dlouhé, závitové tyče a matky odpovídajícího průměru, měděnou trubičku, plechovku, starý kotouč od brusky (lze nahradit kolečkem ze dřeva), drátky silnější a slabší, tavnou pistoli, velké knoflíky, velké podložky pod matky, barevný provázek, přímočarou pilku, kotoučovou brusku, pásovou brusku nebo smirkový papír na špalíčku, akušroubovák a vrtačku, očkové klíče, kleště, vykružovací pilku, štětec a lazuru nebo sprej na povrchovou úpravu.

Vyrobte si originální poličku, která bude vypadat jako letadlo (Zdroj: HobbyPRstudio)
Materiál a nářadí na výrobu originální poličky jako letadlo (Zdroj: HobbyPRstudio)

Postup

Základem poličky jsou dvě prkýnka, my jsme využili boky z rozebrané starší skříně. Horní prkýnko bude o něco delší, stejně jako křídla u opravdového dvojplošníku. Rozměry našich polic jsou 70 a 80 cm, ale ty si můžete přizpůsobit dle potřeby.

1 DSCF1523
Připravíme si dvě prkýnka, která budou základem poličky (Zdroj: HobbyPRstudio)

Konce polic z přední strany zaoblíme pomocí přímočaré pilky, můžeme zaoblit i celé přední hrany police pomocí kotoučové brusky nebo smirku na špalíčku.

Konce polic z přední strany zaoblíme (Zdroj: HobbyPRstudio)

Police vzájemně spojíme pomocí čtyř kousků závitové tyče a matiček (otvory pro spojení vyměříme cca 3 cm od zadní hrany a 10 cm, resp. 5 cm u horní police od boční hrany).

3 DSCF1529
Vyměříme si otvory pro spojení polic závitovou tyčí (Zdroj: HobbyPRstudio)

Vzdálenost mezi policemi volíme takovou, aby se i do spodní police vešla malá knížka, hrneček nebo oblíbená hračka, a zároveň tak, aby byly zachovány hezké proporce „letadla“, u nás je to 13 cm.

4 DSCF1552
Závitové tyče uřízneme na potřebnou délku (Zdroj: HobbyPRstudio)

K tomuto rozměru připočítáme sílu polic a ještě přesah pro zajištění matkou, cca 18 cm, nařežeme závitové tyče.

4a DSCF1578
Police spojíme pomocí čtyř kousků závitové tyče a matiček (Zdroj: HobbyPRstudio)

Závit na tyči schováme pomocí měděné trubičky od topení, svojí barvou dodá polici nádech patiny.

Závit na tyči schováme pomocí měděné trubičky, kterou si nařežeme na potřebnou délku (Zdroj: HobbyPRstudio)

Základ vrtule tvoří kolečko ze dřeva, které vyřízneme pomocí vykružovací pilky, jako listy vrtule nám poslouží silnější drát stočený do tvaru listů vrtule, který ještě omotáme drátkem slabším.

6 DSCF1682
Základ vrtule vytvoříme z dřevěného kolečka, na listy vrtule použijeme drát (Zdroj: HobbyPRstudio)

Aby byl zachováno zdání toho, že se vrtule točí, pod listy vrtule jsme ještě vložili starý kotouč z úhlové brusky.

6a DSCF1709
Pod listy vrtule vložíme starý kotouč z úhlové brusky (Zdroj: HobbyPRstudio)

Podvozek letadla tvoří dřevěné ramínko, na které jsou připevněna kolečka, opět vyříznutá vykružovací pillkou (můžeme ale použít i dva velké ozdobné knoflíky).

7 DSCF1653
Připravíme si podvozek letadla (Zdroj: HobbyPRstudio)

Správné letadlo musí mít i kabinu pro pilota, zde ji nahrazuje půlka obyčejné plechovky, připevněná pomocí malých vrutů nebo tavného lepidla.

8 DSCF1666
Kabinu pro pilota vytvoříme z půlky plechovky (Zdroj: HobbyPRstudio)

Spoje mezi křídly jsou naznačeny pomocí barevného provázku – provlékneme jej několika otvory tak, že tvoří kříže při pohledu z boku mezi křídla, i nahoře a dole na ploše křídel.

9 IMG_20200813_164406
Spoje mezi křídly vytvoříme pomocí barevného provázku (Zdroj: HobbyPRstudio)

Polici povrchově upravíme a můžeme zavěsit na stěnu.

10 DSCF1727
Nakonec polici povrchově upravíme (Zdroj: HobbyPRstudio)

Náš tip: 

Řada elektrického nářadí Scheppach byla vyvinuta s velkou pečlivostí k požadavkům jeho uživatelů. Takže ať už jste běžný hobby uživatel nebo náročný řemeslník, vždy si budete jist, že koupí nářadí Scheppach volíte ideální mix příznivé ceny, kvalitních komponentů, vyspělé technologie a dlouhé životnosti. Navíc dostanete 4-letou záruku a kvalitní záruční i pozáruční servis.

HDSC technology – nejnovější profesionální technologie pro elektronickou regulaci výkonu a ochranu při nabíjení u lithiových akumulátorů. Výsledkem je nejenom precizní průběh nabíjení, kdy je neustále monitorován každý jednotlivý článek v baterii a dle aktuálních potřeb dobíjen, ale i unikátní řízení výkonu, kdy se baterie dokáže optimálně přizpůsobit kterémukoliv stroji z řady Scheppach 20 V a poskytnout vždy maximální výkon a využít maximálně svou kapacitu. Dalším pozitivním dopadem technologie HDSC je zvýšení životnosti akumulátoru, maximální prodloužení doby chodu stroje na jedno nabití a ochrana samotné baterie před přetížením nebo přehřátím.

Autor: HobbyPRstudio, Pavel "Kutil" Zeman (text a foto)

Související k tématu