reklama

O chlup lepší vysavače. dTest prověřil, které modely udrží pořádek v domácnosti s mazlíčky

Domov je tam, kde chlupy drží na všem kromě psa/kočky. Vtipná a často zároveň výstižná cedulka zdobí dveře nejedné domácnosti sdílené se zvířaty. I když každý svého mazlíčka miluje do posledního chloupku, koberec, gauč i postel bez srsti jistě ocení nejen návštěvy ve svátečním oblečení. Zajímavé jsou v této souvislosti výsledky zkoušek, kterým nezávislá spotřebitelská organizace dTest podrobila vysavače. Zatímco polovina testovaných klasických sáčkových modelů při vysávání chlupy simulujících vláken propadla, tyčové vysavače si vedly výrazně lépe.

i (Zdroj: Despositphotos)
O chlup lepší vysavače. dTest prověřil, které modely udrží pořádek v domácnosti s mazlíčky (Zdroj: Depositphotos)

Vysavače pod drobnohledem dTestu

Byť testy klasických (sáčkových i bezsáčkových) a tyčových modelů probíhaly zvlášť, průběh dílčí zkoušky, která bude majitele čtyřnohých chlupáčů zajímat, byl v obou případech stejný. Kočičí a psí srst pro tyto účely simulovala syntetická vlákna, která byla pomocí těžkého válce udusána do koberce. „Plocha určená pro test se vysávala pohyby tam a zpět podle vzorce cik cak. Po jednom přejetí hodnotilo úspěšnost pět odborníků. V případě, že se vlákna z koberce nepodařilo jedním pohybem vyčistit, počítali jsme počet přejetí potřebných pro dokonalé vysátí,“ podrobně popisuje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka dTestu.

V případě klasických cylindrických podlahových vysavačů si za svůj výkon vysloužily nejlepší hodnocení jen dva sáčkové modely z celkových 20 testovaných a jeden bezsáčkový z 11 prověřovaných zástupců tohoto segmentu. Naopak celá polovina klasických sáčkových vysavačů ve zkoušce propadla. U bezsáčkových modelů byli propadlíci jen dva, dalších pět modelů však předvedlo poměrně slabý výkon.

2020_09_dTest_Vysavace_FOTO 2
i (Zdroj: dTest)
Plocha určená pro test se vysávala pohyby tam a zpět podle vzorce cik cak

Zcela opačné byly výsledky u tyčových vysavačů, kterých dTest aktuálně prověřil 28. Téměř polovina z nich zkouškou prošla s nejlepším hodnocením. Neúspěšné modely se však našly i u tohoto typu pomocníků pro úklid, tvořily jednu třetinu testovaných tyčových vysavačů.

Pro úplnost dodejme, že vysávání syntetických vláken simulujících psí nebo kočičí srst bylo jen jednou z řady zkoušek, jimž nezávislá spotřebitelská organizace dTest vysavače podrobila. Kromě úklidu různých nečistot z odlišných typů podlah se týkaly například kvality filtrace prachu u klasických a výdrže baterie a ztráty sacího výkonu u tyčových akumulátorových modelů. Odborníci se zaměřili i na spotřebu energie, hlučnost a obsluhu.

2020_09_dTest_Vysavace_FOTO 1
i (Zdroj: dTest)
S podzimními plískanicemi je úklid podlah ještě o něco náročnější, a šikovný pomocník se tak vždycky hodí

Výsledky i podrobný postup testu klasických vysavačů najdete na www.dtest.cz/vysavace, pokud vás zajímají podrobnosti k testu tyčových vysavačů, pak navštivte www.dtest.cz/tycove-vysavace.

Publikováno: 30. 9. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce