reklama

Realizace sádrokartonu v podkroví

Při výstavbě sádrokartonové konstrukce v podkroví nemyslíme jen na tepelnou izolaci. Výběr správného druhu sádrokartonu je důležitý, protože některé z nich mají unikátní vlastnosti. V podkroví by nám mělo jít také o to, aby sem nepronikal hluk zvenčí, což je často opomíjená skutečnost, která může vést až k problémům se zdravím. Věděli jste také, že moderní sádrokarton dokáže účinně neutralizovat i pro náš organismus nebezpečné látky?

Realizace sádrokartonu v podkroví (Zdroj: Rigips)

Velmi důležitým kritériem pro pohodu v obydlí je klidné prostředí bez hluku. Jedině v klidu je možné bezproblémově odpočívat nebo nerušeně pracovat. Trvalý hluk je pro lidský organismus problematický, stojí totiž za mnoha civilizačními chorobami, které vznikají v důsledku stresu. Pokud se chystáme na stavbu v podkrovních prostorách, pak zvolíme sádrokarton, který účinně potlačuje hluk, a to nejen zvenčí. Ideální jsou modré akustické desky.

Profily pro montáž sádrokartonových desek

Profilů, které se používají jako rošt pro montáž sádrokartonu, existuje velké množství, stejně tak jako příslušenství. Jde o zajímavý příklad stavebnicového systému, kde se jednotlivé kusy napojují k sobě a tvoří tak důmyslnou konstrukci. Základním materiálem pro výrobu profilu je v tomto případě pozinkovaný plech s tloušťkou 0,6 mm, tvar profilu se formuje ze svitků plechu. Každý z profilů má pak své specifické využití. Profily pro příčky se značí CW nebo UW, první z nich bývá využita jako stojina, druhý pak jako základ obvodové konstrukce. Podhledové profily mají značení UD nebo CD. UD slouží jako rám po obvodu, CD pak jako nosný rošt.

Koncepce podkrovního systému

Základ představuje vždy tepelná izolace, která zabrání únikům tepla a v letních parních dnech brání tomu, aby se tyto prostory přehřívaly nebo bylo nutné použití klimatizace. Tloušťku izolační minerální vaty volíme podle toho, aby byl provoz objektu co nejméně energeticky náročný. Vhodně zvolená tloušťka znamená velké úspory. Po instalaci těchto izolací v podkroví se technici pustí do přípravy sádrokartonové konstrukce. Začne se tím, že si připraví upevňovací rošt, který je proveden z kovových profilů.

Jaká je koncepce podkrovního systému? (Zdroj: Rigips)
Základ představuje vždy tepelná izolace (Zdroj: Rigips)

Aby bylo zabráněno případné kondenzaci vodních par ve skladbě střechy, vkládá se do skladby střechy parozábrana, např. ISOVER Vario® KM Duplex UV. Napojení jednotlivých pruhů parozábrany musí být slepeno k tomu určenými systémovými páskami jako je např. ISOVER Vario ® KB 1. Parozábranu je nutné aplikovat v celé ploše spojitě bez netěsností a jiných oslabení. Při montáži parozábrany je vhodné orientovat překrytí jednotlivých pruhů tak, aby do vnitřního opláštění (resp. interiéru) nemohla stékat případná zkondenzovaná nebo havarijní vlhkost. Pak následuje montáž sádrokartonových desek. Tyto desky mají snadnou zpracovatelnost a montáž je tedy velmi rychlá. K uchycení na rošt se používají samořezné šrouby, které se upevňují ve vzdálenosti do 17 cm od sebe. 

Posledním krokem před vymalováním je důkladné vytmelení spár desek s výztužnou skelnou páskou a přetmelení hlaviček šroubů. Doporučujeme použít sádrový tmel Rifino Top či pastový tmel ProMixMega. „Rohy a kouty a další exponované detaily jako jsou napojení mezi šikminou a boční stěnou a hrany opláštění střešního okna se vyztuží speciální páskou Habito® Flex, která se vkládá do tenké vrstvy sádrového tmelu,“ dodává Milan Daněk, produktový manažer Rigips. Hodí se pro všechny typy úhlů a lze ji zkrátit na požadovaný rozměr bez zbytečných zbytků. Nejen v tom spočívají její nesporné výhody oproti běžným ALU profilům.

Z čeho je vyroben sádrokarton?

Sádrokarton představuje současnou špičku mezi materiály. Je levný, dostupný a snadno zpracovatelný. Dodává se v několika verzích, může být impregnovaný, vysokopevnostní i protipožární s obsahem skelných vláken. Jeho základem je sádrové jádro, které je potaženo silným papírovým kartonem.

Sádrokarton představuje současnou špičku mezi materiály (Zdroj: Rigips)

Akustická pohoda a zdraví

Moderní sádrokartonové desky jsou velmi účinné z pohledu snížení hlučnosti, která proniká do objektu střechou. Konstrukce podkroví s akustickou deskou dosahují vzduchové neprůzvučnosti až 55 dB. Co je však důležité, nové moderní výrobky s technologií Activ'Air® dokážou účinně rozkládat i formaldehyd, který může být obsažen nejen v nátěrech a stavebních materiálech, ale i v kobercích, nábytku a dalších bytových prvcích. Jedná se o škodlivou látku, která způsobuje bolesti hlavy nebo zánět sliznic horních cest dýchacích. Ve vyšší koncentraci pak působí jako rozběhový faktor pro zánět průdušek, citlivější osoby mohou mít až příznaky alergické reakce nebo astmatu.

Jak funguje technologie Activ'Air®?

Unikátní technologie Activ‘Air® pro rozklad emisí formaldehydu, který je obsažen např.: v nátěrech, nábytku, kobercích, lepidlech, osvěžovačích vzduchu, cigaretovém kouři, atd. Tato patentovaná technologie dokáže snížit během několika dní koncentraci formaldehydu v místnosti o více jak 70 % a to po dobu delší než 50 let.

Technologie dokáže snížit během několika dní koncentraci formaldehydu v místnosti o více jak 70 % (Zdroj: Rigips)

Výhody modrého sádrokartonu

Modra_akusticka_deska_MAI-DF-1250_AA
Modrá akustická deska (Zdroj: Rigips)
  • Účinně tlumí hluk nejen z ulice.
  • Vhodný pro požárně odolných konstrukcí.
  • Použitelný pro vnitřní příčky, podhledy, předstěny a díky impregnaci je vhodný i pro koupelnu.
  • Z dostupných typů je k dispozici například Modrá akustická deska Rigips s technologií Activ'Air®, která nejen, že snižuje účinně hlučnost, zároveň i neutralizuje formaldehyd.

Publikováno: 27. 10. 2020, Autor: Jaromír Malich (text), Rigps (foto) , Profil autora: Jaromír Malich