reklama

Jak jednoduše a efektivně opravit škrábance a promáčkliny na lednici

Snad každému z nás se během stěhování či přemisťování nábytku stala malá nehoda. Co dělat, když si poškrábeme nebo zdeformujeme korpus lednice? V několika jednoduchých krocích si povíme, jak opravit drobné oděrky či promáčkliny.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Jak jednoduše a efektivně opravit škrábance a promáčkliny na lednici (Zdroj: Prima DOMA)

Oprava poškozené lednice

Lednice je důležitý pomocník v každé domácnosti. Její osobitý a elegantní podoba podtrhuje vzhled celé kuchyně. V případě, že lednice po nárazu neztratila na své funkčnosti, není problém pro šikovného kutila její design vylepšit. Stejné kroky můžeme podniknout také v případě, kdy se stal chladící přítel okoukaným a rádi bychom jej měli v novém kabátě.  Co třeba zkusit černou tabulovou barvu? Vaše děti budou mít určitě radost, že mohou na lednici psát křídou.

Prasklina
i (Zdroj: Prima DOMA)
Promáčklinu bude potřeba nejprve vyrovnat

Oprava promáčkliny na těle lednice

V prvním kroku je důležité celou lednici rozebrat. Za pomoci aku šroubováku sundáme dvířka, vyndáme všechny úložné prvky a lednici položíme na zem. Právě jsme objevili místečko, kde lednice dostala ránu. Drobnou promáčklinu se budeme snažit opravit za pomoci víceúčelové brusky a tmelu.

Odstrojení
i (Zdroj: Prima DOMA)
Z lednice je potřeba odstranit všechny komponenty

Na spodní části lednice je důležité sundat nožičky a kovovou úchytku, na kterou se přidělávají dveře. Malou špachtlí se snažíme vyrovnat promáčklinu.  Pak přijde na řadu víceúčelová bruska. Vnitřní část lednice zakryjeme fólií, aby se do ní zbytečně neprášilo, a hrubě vyrovnané místečko zbrousíme. Takto zbroušený povrch se musí odmastit. Dále se namíchá dvousložkový tmel pro opravu poničeného místa. Tmel se nanáší minimálně ve dvou vrstvách, podle hloubky promáčkliny. Každou nanesenou vrstvu je důležité nechat dobře zaschnout a poté zbrousit. Opravený a zbroušený povrch přestříkáme plničem, aby na této ploše dobře držela barva.  V posledním kroku přelakujeme bílým akrylem a máme opraveno. Vrátíme na své místo nožičky i kovovou úchytku pro připevnění dveří.

Tmelení
i (Zdroj: Prima DOMA)
Na prasklinu naneseme tmel

Oprava dveří

Na dveřích, které jsme sundali z lednice, je větší promáčklina, která hyzdí její vzhled. Odstrojíme tedy dveře, sundáme úchytku pro otevírání dveří i těsnění a pustíme se do opravy. Výplň je ke korpusu připevněna polyuretanovou pěnou. Za pomoci odlamovacího nože pěnu opatrně nařízneme, abychom při sundávání nezlomili spodní lištu korpusu. Za pomoci klempířských kleští opatrně promáčklinu narovnáme. Menší nerovnosti se vyrovnávají malými kleštěmi. Hrubě vyrovnaný povrch se opět zbrousí a nanese se dvousložkový tmel. Špachtlí setřeme přebytečný tmel a necháme zaschnout. Zakytovaný povrch opět zbrousíme a popřípadě naneseme druhou vrstvu tmelu. Necháme zaschnout a zbrousíme dohladka.

Stěrka
i (Zdroj: Prima DOMA)
Tmel zahladíme do roviny a necháme vytvrdnout

Příprava povrchu

V tuto chvílí máme opravenou lednici i její dvířka a připravíme si povrch dveří od lednice i mrazáku pro nátěr černé tabulové barvy. U opravovaných dvířek od lednice jsme již sundali úchytku pro otevírání společně s těsněním. Stejný krok provedeme i u dvířek od mrazáku.  Plochy, které nebudeme chtít natírat novou barvou, zakryjeme ochrannou fólií. Celý povrch zdrsníme brusným papírem. Broušení provádíme pod vodou, neboť takto broušený povrch je lépe zdrsněný a připravený pro vrstvu laku. Na dvířka opět přiděláme spodek korpusu. Za pomoci polyuretanové pěny přilepíme zpět na své místo. Zdrsněná dvířka utřeme pečlivě suchým hadrem, necháme opět zaschnout a poté odmastíme. Pro odmaštění jsou nejvhodnější papírové utěrky společně se silikonovým odmašťovačem. V tuto chvíli nastříkáme celá dvířka plničem. Tento krok je velice důležitý, aby následná barva držela. Po důkladném zaschnutí nastříkáme černou tabulovou barvu.

Broušení
i (Zdroj: Prima DOMA)
Celý povrch zbrousíme jemným smirkem

Všechny díly necháme dobře proschnout a následně zkompletujeme. V tu chvíli na nás hledí lednice, která dostala zbrusu nový a elegantní kabát. 

Bezpečnost práce a použité nářadí

Při opravě lednice dbáme na bezpečnost práce a používáme ochranné pomůcky. Nejběžnějšími jsou brýle a respirátor.

Při opravě lednice bylo použito nářadí firmy ASIST. Jedná se o nejznámější značku na českém trhu, kdy každý stroj prochází náročným certifikačním procesem evropské unie. Tato česká firma nabízí na veškeré své stroje tříletou záruku a disponuje nejširším sortimentem náhradních dílů. Je tedy možné i starší stroj po záruce bez problémů opravit.

Dveře
i (Zdroj: Prima DOMA)
Dveře pomocí aku vrtačky připevníme zpět na korpus lednice

Při našem projektu byly především použity aku vrtačka s plynulou regulací mezi dvěma stupni otáček a bruska od výše zmíněné firmy. Jedná se o víceúčelovou oscilační brusku, která je vhodná k rašplování, broušení, škrábání menších ploch, nebo také k oddělování materiálů ze dřeva, umělé hmoty, sádrokartonu i kovů.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 27. 9. 2020, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA (foto), Profil autora: Beata Boháčová