reklama

Vyrobte si posezení na zahradě z odolného materiálu

Lavička na zahradu patří jako bábovka ke kávě. Ale sotva si jí a další zahradní posezení pořídíme, už s tím máme starosti. Nejen, kam je umístit, ale také jak je ošetřit, na zimu uklidit, před deštěm ochránit, opravit, natřít... kdyby tak existoval materiál, který by se nemusel ošetřovat a vydržel by navěky. A víte, že existuje? Je to ekologický recyklátový materiál, který přesně toto všechno splňuje. Je téměř bezúdržbový, nevadí mu sníh ani slunce, a přitom se s ním dá pracovat stejně jako se dřevem.

i (Zdroj: Transform)
Vyrobte si posezení na zahradě z odolného materiálu (Zdroj: Transform)

Zahradní posezení

Máme zahrádku jako dlaň, ale rádi bychom na ní trávili dostatek času a poseděli si pěkně venku mezi rozkvetlými záhony. Jenže kam umístit nějakou lavičku nebo třeba celé zahradní posezení tak, aby nepřekáželo, a přitom bylo po ruce? Jako ideální řešení se jeví vzrostlé stromy na zahradě nebo volný roh, kde kvůli stínu stejně nejde nic pěstovat. Jakmile máme vybrané vhodné místo, vyvstane další problém. Z čeho takové zahradní posezení vyrobit. Pochopitelně nás jako první varianta napadne dřevo. Je to praktický materiál, dobře se s ním pracuje - jenže toho moc nevydrží a abychom při každém dešti sháněli plachtu a na zimu posezení stěhovali do garáže je velmi nepraktické. 

Lavička
i (Zdroj: Transform)
Z recyklátu můžeme postavit prakticky cokoliv

Naštěstí existuje náhradní řešení. A to v podobě ekologického recyklátového materiálu, který má podobné vlastnosti jako dřevo, ale na rozdíl od něj vydrží povětrnostní podmínky bez známek opotřebení a poškození, není potřeba jej jakkoliv ošetřovat, je omyvatelný, stálý a pevný. Nebudeme ani potřebovat žádné speciální nářadí, postačí nám klasická pilka na dřevo ruční nebo elektrická, vrtačka, vruty do dřeva se zápustnou hlavou a případně pár drobností na konečné úpravy.

Řezání
i (Zdroj: Prima DOMA)
Vystačíme si s klasickým nebo elektrickým nářadím

Výroba lavičky z recyklátu

Budeme potřebovat prkna. Traplast nabízí přímo lavičková prkna, největší a nejdelší jsou 2metrová ve standardní hnědé barvě. Standardní rozměr je 120x40 (1m, 1,2m, 1,5m, 1,7m, 2m) a 120x50 (1,5m, 1,7m, 2m). Lze použít i prkna terasová jako v našem případě.

Lavičková prkna
i (Zdroj: Prima DOMA)
Lavičková prkna jsou přímo vyrobena pro výrobu zahradních laviček

Dále použijeme recyklátové hranoly 40 x 40 mm v délce 2 metry, ze kterých si nařežeme potřebné rozměry na výrobu kostry lavičky.

Vyrobíme si dvě lavičky ve tvaru písmene L, které po sestavení k sobě budeme moci umístit právě třeba okolo stromu a které budeme moci bez složité demontáže kdykoliv přestěhovat na jiné místo.

Postup výroby

Nejprve si nařežeme hranolky. Na nejdelší strany použijeme celý hranolek v délce 2 metry. Takže 3 x 2metrový hranolek. 

Hranoly
i (Zdroj: Prima DOMA)
Nařežeme si potřebný počet hranolků na nohy lavičky

Následně si nařežeme dva hranolky v délce 0,5 metru, které použijeme na boční strany lavičky. 

Třetí 2 m hranolek nám bude představovat vnitřní díl kostry. Čtvrtý díl musíme opět uříznout, a to na délku 1,5 metru.

Konstrukce
i (Zdroj: Prima DOMA)
Konstrukci lavičky sešroubujeme dohromady

Dva hranoly spojíme v rozích k sobě v 90 ° úhlu a roh zpevníme cca 40 cm hranolkem, který bude představovat nohu lavičky. Těchto 40 cm hranolků budeme potřebovat 7.

Kostra
i (Zdroj: Prima DOMA)
Kostru sestavíme z recyklátových hranolů

Na každý konec 2 m hranolu připevníme krátký 0,5 m hranolek jako boční stranu. 

Pak spojíme posledním 2 m hranolem jeden díl lavičky a vytvoříme obdélník. Kolmo k obdélníku dokončíme druhý z 1,5 m hranolu. Vytvoříme tak kostru ve tvaru písmene L.

Do každého rohu připevníme krátký 40 cm hranolek jako nohu.

Lavička
i (Zdroj: Prima DOMA)
Kostru osadíme prkny nebo deskami

Hotovou kostru lavičky otočíme nohama dolů a na vrchní plochu začneme připevňovat terasová prkna. Na delší díl je připevníme bez úpravy, na kratší stranu seřízneme na potřebnou délku.

Přivrtání
i (Zdroj: Prima DOMA)
Použijeme vruty se zápustnou hlavou

Tímto způsobem pak vyrobíme i druhou lavičku, která bude zrcadlově otočená. Po sestavení pak bude možné obě lavičky sesadit okolo stromu.

Sestavení
i (Zdroj: Prima DOMA)
Hotovou lavičku usadíme pod strom

Publikováno: 9. 10. 2020, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA (foto), Profil autora: Martina Pilzová