reklama

6 nenáročných pokojových květin pro začátečníky

Nejste žádným zdatným pěstitelem, ale přesto byste si domů chtěli pořídit nějakou pokojovou květinu? Pokud si nejste jisti výběrem, pak pro vás máme šest tipů na šest naprosto nenáročných pokojových květin, jejichž pěstování zvládne i naprostý začátečník. Odpustí vám občasné zapomenutí zalití nebo naopak přelití.

6 nenáročných pokojových květin pro začátečníky

Dobré umístění je základ

Není to, tak, že pokud si vyberete nenáročnou pokojovou květinu, tak se o ní vůbec nebudete muset starat. Zálivka, občasné přesazení a přísun hnojiva bude potřebovat každá, i ta nejméně náročná květina. Základním předpokladem úspěchu pěstování je výběr vhodného místa pro umístění květiny. Nejlépe se květinám daří ve světlém bytě orientovaném na východ. Tam můžete bez obav pěstovat pokojovky i na okenním parapetu. Pokud však máte byt orientovaný na jih nebo západ, pak květině vyberte takové místo, kde bude chráněna před přímými slunečními paprsky, které by ji mohly spálit.

Základní rada pro umístění pokojových květin zní:

  • světlé místo
  • ochrana před přímými slunečními paprsky

Vybírejte pouze zdravé květiny

Možná vám květináč s pokojovou květinou daruje někdo blízký, a to je v pořádku. Ale ve většině případů si svojí první pokojovku půjdete nejspíš vybrat sami. Zamiřte raději do specializované prodejny. Koupě pokojové květiny krčící se mezi potravinami, drogérií a dalším spotřebním zbožím asi nebude tím pravým. V hobby zahradnických marketech, zahradnictvích či květinářstvích máte záruku kvalitních rostlin. Navíc pokud si nejste výběrem jisti, budou vám k dispozici proškolení pracovníci, kteří vám rádi ochotně poradí a pomohou.

Navíc zde jistě budete mít možnost dokoupit misku nebo okrasný obal na květináč. Bez toho se neobejdete. Nejde jen o estetickou stránku, ale miska či obal je nutný s ohledem na zálivku. Některé květiny je nutné zalévat do podmisky, nikoliv přímo na substrát. Podmiska také udrží požadovanou vlhkost a zároveň zabrání přetečení při nechtěném přelití květiny.

Další věcí, na kterou byste neměli zapomenut je hnojivo. Pro začátečníky jsou nejideálnější hnojivové tyčinky pro pokojové rostliny, které zapíchnete jednou za čas přímo ke kořenům do substrátu.

Další rada pro koupi pokojové květiny:

  • pokojové květiny kupujte ve specializovaných prodejnách
  • spolu s květinou si pořiďte podmisku nebo okrasný květináč
  • nezapomeňte na hnojivo, ideální jsou hnojivové tyčinky

Nenáročné pokojové květiny

Občas zapomenete pokojové květiny zalít, nebo je naopak přelíváte? Věnujete pokojovkám spíše nárazovou péči? Pak je těchto šest pokojových květin určeno právě pro vás. Odpustí vám kdejaký zahradnický prohřešek a budou krásnou a přirozenou dekorací vašeho bytu.

Šáchor – nebo také papyrus je první naprosto nenáročnou pokojovou květinou, kterou zvládne pěstovat opravdu každý, dětmi počínaje. Většinou u prvních pokojovek, které se snažíme pěstovat, dochází k jejich častému přelévání. To šáchoru naprosto nevadí, naopak. Neustálé přemokření a nadměrnou zálivku zvládá naprosto skvěle. Květináč s květinou rozhodně umístěte do většího okrasného obalu nebo vyšší podmisky. Pokud vám u květiny začnou hnědou a sesychat špičky listů, pak to není přelitím nebo suchem. Je to způsobeno příliš tvrdou a kyselou vodou, kterou je květina zalévána.

Šáchor nebo také papyrus může pěstovat opravdu každý. Velkoryse vám odpustí soustavné přelévání a bude se mu i přesto dařit
Šáchor nebo také papyrus může pěstovat opravdu každý. Velkoryse vám odpustí soustavné přelévání a bude se mu i přesto dařit

Tchýnin jazyk – tato květina je květinou našich babiček, která se však pro svojí naprostou nenáročnost opět dostává do popředí zájmu. Její úzké vysoké listy navíc v moderních interiérech skvěle vypadají. Pokud patříte mezi zapomnětlivce, pak je tchýnin jazyk nebo také tenura určen právě pro vás. Pokud ji zapomenete i delší týdny zalít, nic se neděje. Rostlina zvládne i delší dobu sucha. Ideální je zalívat ji tak jednou za měsíc. Ne do substrátu, ale ideálně větším množstvím vody do podmisky nebo okrasného obalu květináče. A další plus hovořící pro koupi tchýnina jazyku je to, že není nutné ji dlouhé roky přesazovat.

Tchýnin jazyk je znovu objevená, velmi dekorativní a nenáročná pokojová květina. Vydrží i dlouhé období bez zálivky
Tchýnin jazyk je znovu objevená, velmi dekorativní a nenáročná pokojová květina. Vydrží i dlouhé období bez zálivky

Zelenec chocholatý – velmi nenáročnou pokojovou květinou je střapatý zelenec. Lze ho pěstovat všude, kde je alespoň trochu světla a teplota neklesne pod 5 °C. Zelenec snese i opravdu macešskou nárazovou péči. Pokud ho tedy dva týdny zapomenete zalít a další týdny ho úspěšně přelijete, nejspíš vám to odpustí, a přesto se odmění krásně zelenými košatými listy. Velmi snadno se množí a je vhodné ho alespoň jednou do roka přesadit. Vyjímat se bude na knihovně nebo třeba vyvýšené poličce.

Zelenec bez problémů zvládne výkyvy v péči – přemokření i delší období sucha. Není náročný na světlo, vyjímat se bude na vyvýšeném místě
Zelenec bez problémů zvládne výkyvy v péči – přemokření i delší období sucha. Není náročný na světlo, vyjímat se bude na vyvýšeném místě

Zamiokulkas – tato květina s exotickým pojmenováním si velmi rychle vydobyla své místo mezi nenáročnými pokojovkami. Stačí jí všeho tak akorát – akorát světla, akorát zálivky, akorát hnojení. Aby květina prospívala není nutné jí věnovat žádnou speciální péči. V letních měsících můžete květinu dokonce umístit na balkón nebo terasu. Ne však na přímé slunce. Ideální hnojení, jak pro vás, tak pro květinu, bude použití hnojivových tyčinek, které jednoduše zapíchnete ke kořenům.

Velmi oblíbenou pokojovkou se v posledních letech stal nenáročný zamiokulkas – potřebuje všeho tak akorát
Velmi oblíbenou pokojovkou se v posledních letech stal nenáročný zamiokulkas – potřebuje všeho tak akorát

Potos nebo také šplhavice – tato pokojová květina patří dlouhodobě mezi nejoblíbenější pokojovky vůbec. Je to dáno právě její nenáročností při pěstování. I přes různorodé podmínky v bytech a rozličnou péči se každému pěstiteli odmění krásným listovím. Dokonce se jí bude skvěle dařit i ve sklenici s vodou – vůbec nemusí být zasazená do květináče s hlínou! Potos má rád více světla a snese více vláhy. Dokáže se během krátké doby proplazit do neuvěřitelné délky. Je vhodné ho umístit na skříňku či knihovnu. Někdy se však stane, že se pod tíhou dlouhých výhonů květináč převrhne. Proto je vhodné v průběhu růstu dlouhé šlahouny zastřihávat. Umístit je můžete do sklenice s vodou a během poměrně krátké chvíle tak potos úspěšně rozmnožit.

Potos neboli šplhavice zvládne dlouhou dobu dokonce přežít jen ve sklenici s vodou, vůbec nepotřebuje květináč se zeminou!
Potos neboli šplhavice zvládne dlouhou dobu dokonce přežít jen ve sklenici s vodou, vůbec nepotřebuje květináč se zeminou!

Dracéna – mnozí se domnívají, že jde o druh palmy, a proto bude pěstování dracény náročné. Opak je však pravdou. Dracéna nebo také dračinec pochází z čeledi agáve a její pěstování zvládnou i naprostí začátečníci. I proto je velmi oblíbená. Snese i mírnější zálivku. Spíše, než neustále mokrý substrát je pro ni důležitá vlhkost vzduchu. Dobře jí tedy udělá občasné rosení. Hnojení jí bude vyhovovat pomocí hnojivových tyčinek a pokud dracénu jednou za dva roky přesadíte do většího květináče, bude se jí skvěle dařit.

Dracéna není na pěstování vůbec náročná. Dobře jí dělá rosení vodou
Dracéna není na pěstování vůbec náročná. Dobře jí dělá rosení vodou

Publikováno: 22. 3. 2019, Autor: Andrea Drobílková (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce