reklama

Betonová dlažba inspirovaná přírodou

Kvalita daného povrchu a estetická stránka by měly jít rozhodně ruku v ruce. Vzhledem k proměnlivému charakteru počasí s výraznými výkyvy teplot jsme ve výběru vhodných materiálů v našich zeměpisných šířkách mírně omezeni. Vyhledávaným materiálem je po dekády beton kvůli své odolnosti, trvanlivosti, variabilitě, nepřeberným vzhledovým možnostem a v neposlední řadě díky příznivé ceně. Beton je navíc čistě přírodním materiálem, jehož střídmé použití zajišťuje bezpečný pohyb a zpříjemňuje pobyt na zahradách již po generace.

Betonová dlažba inspirovaná přírodou (Zdroj: Presbeton)

Dlažba z betonu do exteriérů

Jedno z nejširších portfolií betonových produktů, včetně dlažby pro venkovní použití nabízí společnost Presbeton. Díky současným technologickým postupům navíc dokáže věrně napodobit mnohé jiné populární materiály například kámen nebo dřevo. 

Woody
Dlažba WOODY s reliéfním povrchem se vyrábí v jednom barevném provedení (Zdroj: Presbeton)

Přírodní kámen jako inspirace

Dlažba TRAVERTIN již svým názvem, pórovitou strukturou a typickým pískovcovým nádechem jasně odkazuje na svůj zdroj inspirace. Velký rozměr jednotlivých dlaždic 800 mm x 800 mm vypadá velmi luxusně například na terasách a plochách kolem bazénů.

K nerozeznání od přírodního kamene je zvrásněný povrch a nepravidelné hrany velkoformátové dlažby ALMA. Je nabízena v několika rozměrech, z nichž největší dosahuje 800 mm x 800 mm. Výběr z několika odstínů šedé, doplněné o teplé tóny žluté, okrové a terakoty, umožňuje dokonale sladit dlažbu s celkovým vzhledem objektu. Dlažba ALMA  je nabízena v nejušlechtilejší povrchové úpravě PCT pro snadnou údržbu a čistění. Kapající zmrzlina, omastek z grilování či rozlité víno tak stačí setřít obyčejným hadříkem, místo aby se nečistota vsákla a dlažbu trvale poškodila.

ALMA seda povrch reliefni
Dlažba ALMA je K nerozeznání od přírodního kamene (Zdroj: Presbeton)
ALMA bila povrch reliefni
Máte na výběr z několika odstínů šedé doplněné o teplé tóny žluté, okrové a terakoty (Zdroj: Presbeton)

Dřevo nebo beton?

Dřevo je jeden z nejoblíbenějších materiálů vůbec. Při venkovním použití však vyžaduje více pozornosti a péče, než jsou mnozí ochotni pravidelně podstupovat. Betonový obklad s reliéfem dřeva představuje kompromis mezi jedinečnou strukturou dřevěných prken a bezúdržbovým provozem betonového povrchu. Plošná dlažba DAREA o rozměru 800 mm x 400 mm zkrášlí jakoukoliv terasu či prostor kolem domu. Minimální nasákavost, snadné čištění a možnost povrchové impregnace PCT je u prémiové dlažby samozřejmostí.

DAREA kremova
Dlažba DAREA zkrášlí jakoukoliv terasu či prostor kolem domu (Zdroj: Presbeton)

U prémiových venkovních dlažeb Natural, které se vyrábějí na zakázku, najdou zákazníci a ucelený systém BARK, který zahrnuje nejen dlažby, ale i schody, palisády, travní lemy, odvodňovací žlaby, květináče či kostky, sloužící v prostoru jako dělicí a zároveň designový element. Všechny tyto ručně vyráběné prvky mají jednotný reliéf imitující prkna (či kůru nebo trámy) a k dostání jsou ve třech barevných provedeních: v hnědé, melírované béžovo-hnědé a hnědo-černé. Díky této kompletní nabídce lze vytvořit zahradu v jednotném stylu, která bude působit kompaktně a harmonicky.

Bark kulatina
Všechny tyto ručně vyráběné prvky mají jednotný reliéf imitující dřevo (Zdroj: Presbeton)

Vedle řady BARK lze vybírat i ze dvou dalších systémů, jež dokážou nahradit originální dřevěné desky. Velkoformátová dlažba WOODY s reliéfním povrchem se vyrábí v jednom barevném provedení, a sice v hnědočerném odstínu. Na vyskládané ploše lze kombinovat tři rozměrově různé desky, tak aby celá plocha působila přirozeným dojmem. Vhodným doplňkem k této dlažbě může být i schod WOODY. Skvělým řešením pro terasy, prostory okolo menších vodních ploch, jako jsou bazény a umělá jezírka, a další místa určená k odpočinku a relaxaci je pochozí dlažba TOGO, kterou lze doplnit schodem či kostkou se stejným reliéfem.

schod BARK
Venkovní dlažby se vyrábějí na zakázku (Zdroj: Presbeton)

Publikováno: 15. 9. 2020, Autor: Presbeton (text a foto)