reklama

Jedovaté rostliny, které můžete pěstovat doma

Existuje ohromné množství pokojových rostlin, které můžete pěstovat doma. Jsou různě náročné, vyžadují různé podmínky a některé z nich jsou i jedovaté. Na jedovatost bychom si měli dát pozor, pakliže máme doma také děti anebo chováme nějaké mazlíčky. Nemuselo by to totiž dobře dopadnout. Víte, jaké pokojové rostliny jsou nejvíce jedovaté?

Jedovaté rostliny, které můžete pěstovat doma

Proč jsou jedovaté rostliny jedovaté?

Jedovatost v rostlinách způsobují různé látky. Převážně jde o alkaloidy, které působí jako nervové jedy nebo třeba glykosidy, které dráždí pokožku. Saponiny pak dráždí pro změnu sliznice. Jedovatá může být přitom celá rostlina nebo pouze její části (plody, kůra, kořeny, hlízy, cibule nebo květy).

Tchýnin jazyk

Tchýnin jazyk
Tchýnin jazyk

Tchýnin jazyk patří k těm nejznámějším a nejodolnějším pokojovým rostlinám. Vydrží skoro vše. Jenže je jedovatá. Její požití způsobuje otravu, která se projevuje zvracením a bolestmi hlavy a břicha. Nebezpečná je i pro své ostré špičaté listy, jimiž se může obzvláště dítě ošklivě popíchat.

Difenbachie

Difenbachie
Difenbachie

Další velmi jedovatou pokojovou rostlinou je Difenbachie, která je pěstována hlavně pro své krásné velké listy s barevným, žlutobílým vzorem. Jenže už domorodci z deštného pralesa z ní vyráběli otrávené šipky. Když dítko požvýká list z této rostliny, ucítí nejprve pálení úst a krku, pak se objeví otok, který mu znemožní mluvit a může ho i udusit. Nebezpečná je i tekutina, která se objevuje v horní části rostlin. S ní se velmi snadno může otrávit i váš domácí mazlíček.

Scindapsus

Scindapsus
Scindapsus

Scindapsus je velmi známá pokojová rostlina, která je doporučována začátečníkům. Je to proto, že je to velký nezmar, rostoucí neuvěřitelně rychle. Dobře se i množí a jednu dobu jste ji mohli najít snad v každé domácnosti. Vyhovují ji i tmavé kouty. Jenže svými účinky se podobá Difenbachii. Ostatně, vždyť to jsou příbuzné.

Kroton

Kroton
Kroton

Kroton pro svůj tvar i barvu listů patří k oblíbeným pokojovým rostlinám. Jenže i tohle je velmi jedovatá rostlina. Jeho listy obsahují poměrně nebezpečné nervové jedy. Otrava se projevuje podrážděním sliznice, puchýřemi a zvracením. Když se její míza dostane do kontaktu s kůží, způsobí ekzém.

Dračinec

Dračinec
Dračinec

Dračinec je nenáročnou rostlinou, která se podobá palmě. Požití listů vyvolá slinění a zvracení. Naštěstí nejde o prudce jedovatou rostlinu.

Filodendron

Filodendron
Filodendron

Další nenáročná a velmi oblíbená pokojovka je Filodendron. Bohužel obsahuje nebezpečný šťavelan vápenatý, který je nebezpečný hlavně pro zvířata. U lidí může podráždit pokožku a způsobit mírný otok jazyka a rtů, ale i to je nepříjemné.

Hippeastrum, čili Hvězdník

Hippeastrum, čili Hvězdník
Hippeastrum, čili Hvězdník

Hvězdník obsahuje toxický alkaloid lykorin, který způsobuje podráždění kůže, průjem, zvracení a zvýšené pocení. Nejvíce jedovaté jsou přitom jejich cibule. Pozor, abyste je nezaměnili s běžnou kuchyňskou cibulí, jsou si podobné.

Caladium

Caladium
Caladium

Caladium má zajímavě zbarvené listy. Sahat byste na ni však měli pouze v rukavicích, protože je dost jedovatá. Může způsobit podráždění pokožky. Její požití pak způsobuje otok sliznic, jazyka, rtů i hrdla, zhoršuje dýchání a řeč. Zabíjí. Zvláště u zvířat má otrava fatální následky.

Kala

Kala
Kala

Kala je nevšední pokojová rostlina, která je však jedovatá. Vylučuje na svých listech přebytečnou vodu, která obsahuje dráždivé látky. Když se dostane do kontaktu s kůží, způsobuje zarudnutí a alergickou reakci. Po požití se objevuje otrava. Této rostliny není záhodno se dotýkat bez rukavic.

Euphorbia, čili Trnová koruna

Euphorbia, Trnová koruna
Euphorbia, Trnová koruna

Euphorbia vylučuje jedovatý latex, ten se objevuje u každého řezu, ale i zranění rostliny. Při kontaktu s pokožkou způsobuje zánětlivé onemocnění kůže, vyrážku a puchýře. Vůbec nejvíce nebezpečné je, když se dostane do oka.

Vánoční hvězda

Vánoční hvězda
Vánoční hvězda

I když byste to nečekali, pozor byste se měli mít i při pořizování Vánoční hvězdy. Nebezpečná je především pro malé děti, kterým stačí pouze se jí dotknout a její jed mají hned na rukou. Zdravotní potíže přitom způsobuje stejné jako výše uvedená Trnová koruna.

Asparágus

Asparágus
Asparágus

Asparágus je oblíbenou tropickou rostlinou, která se v domácnostech vyskytuje poměrně často. Sama o sobě je neškodná. Jedovaté jsou však její plody. A na ty je nutno dát si pozor. Neměla by proto být v dosahu malých dětí a doma chovaných zvířat.

Pachypodium

Pachypodium
Pachypodium

O Pachypodiu se říká, že toho moc nepotřebuje. To je sice pravda, vždyť to je sukulent, ale je také pravda, že má také velmi nebezpečné jedovaté trny. Navíc, pokud by došlo nedejbože k jeho požití, způsobí i dost velkou bolest hlavy.

Anturie

Anturie
Anturie

Anturie, nebo také toulitka, patří k oblíbeným pokojovým rostlinám pro svou nenáročnost a své zajímavé květy. Jenže i ona je jedovatá. Požití listů způsobuje podráždění sliznice, zvracení, otok rtů a jazyka, ztížené polykání, dýchání a dušení. Objevit se může i průjem, krvácivý zánět trávicího traktu. A v tom nejhorším případě mohou způsobit selhání ledvin.

Klívie

Klívie
Klívie

Nejjedovatější částí této rostliny je její cibule. Kromě ní jsou však jedovaté i její další části. Obsahuje nervový jed. Její požití může způsobit kolaps, slinění, zvracení a průjem.

Brambořík

Brambořík
Brambořík

Brambořík je klasickou českou rostlinou. Jen málokdo však ví, že i ona je jedovatá. Její hlíza obsahuje cyklamin, který působí jako velmi účinné projímadlo. Ostatně se i jako projímadlo v minulosti používal. Tyto průjmy však zažít nechcete. Po požití hlízy se objevují prudké průjmy s křečemi, které vedou k dost výrazné dehydrataci. Pokud se dostane cyklamin na kůži, způsobuje podráždění.

Narcis

Narcis
Narcis

S narcisy se setkáváme především na jaře. Jde o typickou jarní květinu. Jenže její listy i stonky obsahují jedovatý alkaloid scilain. Květy a cibule pak další jedovaté alkaloidy Tazetin a lykorin. Po jejich požití vám hrozí nevolnost a průjem.

Publikováno: 21. 3. 2019, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos.com (foto) , Profil autora: Redakce