reklama

Letní střih živých plotů a okrasných keřů

Živé ploty od nepaměti oddělují pozemky a poskytují přirozenou ochranu mnoha užitečným živočichům, jako jsou někteří drobní zpěvní ptáci. Stejně jako stavěné umělé ploty, i ploty živé vyžadují pravidelnou péči. Ta spočívá především v provedení řezu minimálně dvakrát do roka. Poradíme vám, jak na let ní střih živých plotů a okrasných keřů.

i (Zdroj: Depositphotos)
Letní střih živých plotů a okrasných keřů (Zdroj: Depositphotos)

Léto je ideální dobou pro střih živých plotů a okrasných keřů. Péči nevěnujeme pouze živým plotům, ale i keřům, které jsou okrasou naší zahrady. Pokud necháme tuto zeleň bez péče, začnou zabírat velké množství prostoru a stínit, což není úplně žádoucí. Spousta neudržovaných živých plotů také mohou trápit nejrůznější choroby nebo škůdci.

Například u cest je zapotřebí tyto keře a ploty pravidelně zkracovat, jinak se může časem stát, že zde neprojede ani malý osobní automobil.

živý plot u domu
i (Zdroj: Prima Doma Media)
Živý plot kolem pozemku a domu potřebuje pravidelnou péči - ideálně dvakrát do roka

Řez a tvarování okrasných keřů

Mezi nejznámější okrasné keře patří zlatice, kterou najdeme v zahradách i parcích. V průběhu léta jej řádně prohlédneme a provedeme udržovací řez. Tento známý obyvatel zahrad bohužel trpí na moniliovou spálu, která trápí například i višně. Jedná se o houbovou chorobu, projevující se zasycháním listů a nových výhonů. Všechny napadené větvičky musíme odstranit a spálit, aby se předešlo riziku nežádoucího šíření nemoci na další kusy. Při udržovacím řezu keř důkladně zmladíme, staré zaschlé větve odstraníme a keř prosvětlíme. Také máme možnost zbavit se například pajasanu, který zde nemá co pohledávat. U keřových růží potom provádíme řez s tím opodstatněním, že ostříháme veškeré zaschlé větve.

okrasné keře
i (Zdroj: Depositphotos)
Letní období je ideální pro střih a tvarování okrasných keřů

Pro údržbu okrasných keřů a živých plotů potřebujeme:

  • ruční zahradní nůžky pro zastřihování menších větví,
  • pákové nůžky s převodem pro odstřižení silných větví;
  • nůžky na živý plot jako prvek pro finální vytvarování keře;
  • plotostřih pro snadný a přesný střih živých plotů
  • značící provázek a kolíky.

Střih živého plotu

Po dokončení úprav okrasných keřů se pustíme rovnou i do péče o živý plot. Potřebujeme provázek nebo slabý drát a dva kolíky, díky čemuž si vyznačíme rovinu a podle ní plot ostříháme. Na menší plot nám ruční nůžky stačí, ale delší plot už upravujeme zásadně nůžkami elektrickými nebo bateriovými. Pokud mají ještě otočnou zadní rukojeť, je to ještě lepší, protože přístroj se nám dobře drží v rukách při řezu jak do roviny, tak v bocích.

plotostřih
i (Zdroj: Prima Doma Media)
Bez kvalitního nářadí se při střihu a tvarování živých plotů a keřů neobejdeme

Při řezu živého plotu nezapomínáme na fakt, že boky nestříháme kolmo, ale tak, že odshora dolů by se měly mírně rozšiřovat. Bude to znamenat, že na celou plochu rostlin budou dopadat sluneční paprsky, zmírní to tak riziko opadání listů a nehezkých holých míst, které jeho kráse zrovna nepřidají. Také pokud bydlíme ve vyšších polohách, kde každoročně padá sníh, zde bychom pak vršek plotu měli tvarovat dokulata. Důvod je jasný, větší množství mokrého těžkého sněhu by způsobilo rozlámání plotu a my potřebujeme, aby sníh sám od sebe opadal na zem, kde poslouží jako vláha.

Ostříhanou hmotu rozdrtíme drtičem nebo štěpkovačem a použijeme jako základ kompostu, větve nemocných rostlin ale patří na oheň!

Dobrá rada: použití plotostřihu

Pro úpravu živých plotů a keřů můžeme využít praktického pomocníka v podobě plotostřihu. Pro menší živé ploty se hodí elektrický model, tam, kde je k přívodu elektřiny přeci jen daleko, sáhneme po bateriovém modelu nebo typu se spalovacím motorem. Velmi praktická je verze s otočnou zadní rukojetí, která podstatně ulehčí práci. A pokud je živý plot hodně vysoký, musíme si pomoci rozkládacím žebříkem nebo přístrojem s teleskopickou náhonovou tyčí.

Jak udržovat přirozený živý plot

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 27. 8. 2020, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček