reklama

Dům z keramického betonu je výhodnou alternativou

Stavba každého rodinného domu stojí na důležité otázce – z čeho dům postavit. Možností je totiž v současné době celá řada. Počínaje klasickou cihlou pálenou, pórobetonem a konče např. dřevostavbou. Každá technologie má své plusy a mínusy, které ovlivňují rozhodování investora. Velkou roli hraje vždy cena, a dost často i rychlost stavby a samozřejmě tepelně-izolační vlastnosti materiálu. Mnohdy se původní představy investora v průběhu plánování změní a hledá se řešení, které by nejlépe vyhovovalo. Zajímavou alternativou jsou domy postavené z předpřipravených dílců vyrobených z keramického betonu, respektive z Liaporbetonu, který se ovšem se od standardního betonu odlišuje.

Dům z keramického betonu je výhodnou alternativou (Zdroj: Liapor)

Co je to keramický beton neboli Liaporbeton?

Liaporbeton, jinak také keramický beton, je přírodní materiál, protože se skládá z cementu, písku, vody a keramického kameniva, což je vlastně expandovaný jíl. Tato receptura dala Liaporbetonu do vínku řadu vlastností, které stojí za pozornost a oslovují mnoho privátních investorů.

rodinný dům z liaporbetonu
Na první pohled je dům z keramického betonu - Liaporbetonu nerozeznatelný od domů z jiných materiálů (Zdroj: Liapor)

Předně to jsou dobré tepelně-izolační vlastnosti, které směřují domy k nižším energetickým nákladům zejména ve spojení se zateplenou fasádou. Keramické kamenivo je současně příčinou nižší hmotnosti (Liaporbeton je o 35 % lehčí než standardní beton), což na straně zpracovatele přispívá k nižší ceně montáže a hlavně urychluje stavbu.

Z pohledu požárních předpisů je na tom Liaporbeton také velmi dobře, protože patří do nejvyšší třídy protipožární odolnosti. Dalším benefitem je mrazuvzdornost a nenasákavost. To znamená, že domy z dílů Liaporbetonu lze stavět i v zimě (minimum mokrých procesů), a pokud se dům podaří dokončit před zimou, nemusí se nechávat promrzat a může ihned sloužit k bydlení. Další ceněnou vlastností je vysoká pevnost dílů z Liaporbetonu, která vynikne v porovnání s běžnými zděnými stěnami a příčkami. Vyšší pevnost v tlaku totiž umožní užší tloušťku stěn což ušetří část užitné plochy – u běžného rodinného domu s podlahovou plochou 100 m2 až 10 %.

stavba domu z betonu
Dům z Liaporbetonu má vynikající vlastnosti (Zdroj: Liapor)

Rodinný dům z Liaporbetonu

Kdo se rozhodne pro rodinný dům z Liaporbetonu, má možnost si v rámci programu Dům jedním tahemvybrat některý z typových projektů. V nabídce jsou úsporné i nízkoenergetické domy. Za pozornost stojí, že dodavatel-výrobce umožňuje klientské změny. Největším přínosem rodinných domů z předpřipravených dílů Liaporbetonu je rychlost stavby.

dům z betonu
Obrovskou výhodou výstavby domů z Liaporbetonu je rychlost výstavby, od podpisu smlouvy můžete bydlet již za půl roku (Zdroj: Liapor)

Majitel nového domu může bydlet už 6 měsíců od podpisu smlouvy. Zajímavé je, že si může vybrat v jakém stavu si dům převezme. Nejčastější je varianta uzavřené hrubé stavby (včetně střechy, oken, komína, dveří atd.), kterou si majitel dodělá sám nebo s pomocí místních řemeslníků. Tzv. dům k dokončení je osazen jen kvalitními materiály jako například střechou Bramac, komíny Schiedel, okny s nízkým součinitelem Uw a trojsklem atd.

Další informace a hlavně inspiraci najdete na stránkách www.dumjednimtahem.cz

Publikováno: 14. 8. 2020, Autor: Liapor (text a foto) , Profil autora: Redakce