reklama

Se zvýšením kvality vody vám pomůže úprava vody v domácnostech

Čistá voda je pro člověka stejně důležitá jako čistý vzduch. Pití čisté vody je prostě nejzdravější. Pro správné fungování organismu bychom měli každý den vypít alespoň dva litry vody. Mysleli jste si, že kvalitní pitná voda vám teče z kohoutku? Nemusí tomu tak být vždy. Kvalita pitné vody totiž u nás patří k průměrným. Bývá tomu tak kvůli látkám, které voda obsahuje. Ty mohou mít neblahý vliv na lidský organismus. Děje se to i přes to, že voda v kohoutku je chemicky upravená.

i (Zdroj: Depositphotos)
Se zvýšením kvality vody vám pomůže úprava vody v domácnostech (Zdroj: Depositphotos)

Co obsahuje pitná voda

Voda z vodovodu je nezávadná, avšak i přes veškeré její čištění obsahuje mikroplasty. Provedené studie odhalily, že průměrný člověk za jeden rok sní 50 000 částic (částice je označení pro velikost menší než půl milimetru) mikroplastů ročně. Kromě mikroplastů může pitná voda obsahovat také bakterie, dusičnany, těžké kovy, ropné produkty, pesticidy, chlor, fluor, zbytky léků a hormony. Ano, ani tyto látky čističky bohužel nejsou schopny zachytit a odstranit. Přítomnost všech těchto látek se přitom negativně podepisuje na kvalitě i chuti vody v domácnosti.

Mikroplasty ve vodě

Řada studií prokázala, že mikroplasty mohou obsahovat nebezpečné chemické látky, nebo mohou sloužit jako nosič takových látek. Do pitné vody se dostanou nejpravděpodobněji ve vodojemu, a to jako částečky unášené vzduchem. V případě pitné vody, získávané z povrchové říční vody, mohou malé částice plastů projít běžnou technologií pro úpravu vody.

Dezinfekce vody dělá vodu nechutnou

Snaha o nezávadnost pitné vody je spojena s její chemickou úpravou, čili dezinfekcí, a ta je zase spojena s použitím chlóru. Bohužel to má negativní vliv na chuti vody. Řadě lidí chlór v pitné vodě vadí, a to natolik, že pak raději místo po sklenici vody z kohoutku sáhnou po vodě v PET láhvi. Byť podle všeho je voda v PET lahvích mnohdy méně kvalitní než v kohoutku.

Depositphotos_2066388_l-2015
i (Zdroj: Depositphotos)
Balená voda v PET lahvích nemusí být vždy kvalitnější než voda z kohoutku

Chuť vody negativně ovlivňuje i její tvrdost

Tvrdost vody je spojena s obsahem vápníku a hořčíku ve vodě. Vodu pak dělíme na velmi měkkou, měkkou, středně tvrdou, tvrdou a velmi tvrdou. Výskyt vápníku a hořčíku ve vodě je zdraví prospěšný. Velké množství těchto minerálů se však negativně podepisuje na senzorických vlastnostech vody. Příliš tvrdá voda znehodnocuje nápoje (především kávu a čaj), zvyšuje dobu vaření masa a zeleniny, zhoršuje chuť uvařeného jídla, snižuje rozpustnost mýdla a pracích prášků (zároveň však zvyšuje jejich spotřebu), snižuje životnost potrubí a vytváří vodní kámen na spotřebičích.

Tvrdá voda a zdraví

Všeobecně vzato je tvrdá voda zdravější než ta měkká. Obsahuje totiž více vápníku a hořčíku, minerály, které chrání srdce, cévy a mozek. Z druhé strany se však taková voda pro svou chuť často nedá pít. Aby chuť vody byla přijatelná, mělo by se množství vápníku a hořčíku pohybovat mezi 2-3,5 mmol/l. Příliš tvrdá voda už zase tak zdravá není, protože vysouší pokožku, dráždí ji, podporuje tvorbu ekzémů, zhoršuje hojení stávajících ekzémů, ničí vlasy, které se hodně lámou.

Depositphotos_127844918_l-2015
i (Zdroj: Depositphotos)
Tvrdá voda se projevuje také usazováním vodního kamene

Jak poznáte, že máte tvrdou vodu?

To, jakou vodu doma máte, si můžete nechat otestovat přímo v hygienické stanici. Vyzkoušet však můžete i speciální testovací proužky, které jsou na českém trhu běžně dostupné. Mimo nich pak tvrdost vody odhalíte i s pomocí jednoho experimentu. Na jeho provedení budete potřebovat pouze jednu láhev s víčkem a tekuté mýdlo. Lahev do ⅓ naplňte vodou. Přidejte do ní několik kapek čistého tekutého mýdla. Láhev uzavřete a důkladně ji protřepejte. Potom láhev postavte na stůl a nechte vodu ustálit. U měkké vody je spodní část v láhvi čistá a nahoře je pěna. Naopak u tvrdé vody je spodní část neprůhledná a v horní části pěnu nenajdete.

Jak zlepšit chuť a kvalitu vody?

Víte, že kvalitu i chuť kohoutkové vody je možné zlepšit? Existuje dokonce hned několik možností, jak to můžete provést. Jednou z možností představují filtry, které se umisťují přímo na vodovodní baterii. Mnohem jednodušší řešení však představuje užívání filtrační konvice.

DSCF4033
i (Zdroj: Prima DOMA)
Filtrů do filtrační konvice existuje více druhů

Jak taková filtrační konvice funguje?

Filtrační konvice je opatřena speciálním filtrem, jenž obsahuje částice aktivního uhlí, která dokáže z vody redukovat chlór tím, že jej uzavírá v milionech svých pórů. Potom, co voda tímto filtrem proteče, již chlór neobsahuje. To však není vše, co filtrační konvice a speciální filtry dokáží. Kromě chlóru tyto filtry z vody odstraní i jiné nežádoucí látky (herbicidy, pesticidy, těžké kovy, jako třeba olovo a měď i farmaceutické látky), které do vody nepatří. Dále také částečně redukuje tvrdost vody. Konvice jsou navíc schopné zachytit i větší nečistoty z vodovodních řadů. V konečném výsledku tak získáte mnohem kvalitnější pitnou vodu, jež vyniká svou dobrou chutí.

DSCF4041
i (Zdroj: Prima DOMA)
Používáním filtrační konvice odstraníte z vody nežádoucí látky

Co byste ještě měli o filtrační konvici vědět?

Konvice jsou dostupné v několika velikostech. Ty menší se přitom vejdou do dveří lednice. Větší jsou pak ideální pro větší rodinu. Filtr v konvicích se mění zhruba jednou měsíčně, potom, co jimi proteče přibližně 100 až 150 litrů vody. Fajn je, že to nemusíte hlídat, protože konvice mají kontrolku, která to pohlídá za vás.

Tip na cesty

Skvělé je, že kvalitní čistou pitnou vodu si dnes už můžete vychutnat nejen doma, ale i na cestách. Na českém trhu jsou již dostupné i filtrační lahve, které jsou vyrobeny z lehkého nerozbitného materiálu, tedy něco vydrží. Mimo toho mají i šikovný úchyt, jenž umožňuje pohodlné nošení. Lahev se navíc hodí nejen na cesty, ale i do školy nebo k sportování. Pozitivní je, že byť jsou tyto lahve menší než filtrační konvice, i její filtr zvládne před nutností výměny profiltrovat 150 litrů kohoutkové vody.

Publikováno: 7. 8. 2020, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto), Prima DOMA (foto), Profil autora: Adriana Dosedělová