reklama

Jak se zbavit horka v podkroví

V letním období často řešíme v podkroví nesnesitelné teplo. Je to způsobeno tím, že zde často chybí izolační materiál, který by nedovolil prostupu tepla z rozpálené střechy. Jedním z nadčasových řešení pro izolaci podkroví je foukaná izolace, která vyřeší více problémů najednou. Hlavně celou stavbu ochrání před horkem.

Jak se zbavit horka v podkroví (Zdroj: PRIMA doma media)

Hlavní vinu na horku pod střechou má nedostačující nebo chybějící řádně provedená izolační vrstva. Nejdůležitější je zvážit, o jakou konstrukci střechy se jedná a jakým způsobem, případně jestli vůbec je zde provedena nějaká izolace, bránící prostupu tepla. V případě, že jde o nedostatečnou tloušťku izolace, pak se běžně zvolí materiál, který stávající izolaci vhodně doplní a oba celky tak budou dobře fungovat. U šikmých konstrukcí ale bývá napravení špatně provedeného zaizolování o něco horší. V některých případech musíme zvolit zásadní cestu, a tou je odstranění starého materiálu a vytvoření nové izolace. Tím dojde k tomu, že v létě nás v podkroví nebude trápit vedro a v zimě chladno.

zateplení podkroví
Foukaná izolace je ideální k izolování podkroví a šikmých střešních konstrukcí (Zdroj: PRIMA doma media)

Rozdělení izolací dle typu

  • Deskové - známé především z dob minulých. Pláty materiálu se nanáší na místo, překážky a nerovnosti musíme řešit oříznutím izolačního materiálu.
  • Foukané - nanášené strojem do všech míst, perfektní a jednoduché zaizolování pomocí stroje s trubicí, který materiál fouká přímo na zvolené místo.
foukaná izolace Climatizer Plus
Foukaná izolace Climatizer Plus má přírodní složení na bázi celulózy (Zdroj: PRIMA doma media)

Základní vlastnosti a instalace foukané izolace

Foukané izolace podkroví dokonale zaizolují tím, že materiálem zaplníme všechny otvory, přerušíme tepelné mosty a díky tomu se zbavíme problémů s prudkými výkyvy teplot. Jednodušší instalace je také u různých konstrukcí, předělů a jiných překážek, kde by bylo zapotřebí plát deskové izolace oříznout. Materiálu na foukanou izolaci spotřebujeme jen tolik, kolik je doporučení vzhledem k typu stavby. Zbytek, který zůstane po dokončení provedení izolace, si odváží technici s sebou. Díky tomu ušetříme nemalé finanční prostředky.  V dnešní době je možné volit ze čtyř druhů foukané izolace, která se vyrábí z celulózy, dřevovlákna, grafitového polystyrenu nebo minerální čedičové vaty. Vhodnost jednotlivých materiálů pro izolování konkrétní stavby je dobré konzultovat s odborníkem.  Není se třeba bát ani hlodavců, protože materiál je ošetřen tak, aby tyto tvorečky odrazoval.

detail foukané izolace
Výhodou foukané izolace je dokonalé utěsnění všech prostor a zákoutí, čímž je zcela eliminován vznik tepelných mostů (Zdroj: PRIMA doma media)

Proč je foukaná izolace tak oblíbená?

  • V ceně je obsažena práce za montáž izolace.
  • Navezení a instalace je jednorázová akce, trvající jen několik hodin, kdy se nijak není zapotřebí omezovat, protože je možný plný provoz domácnosti.
  • Izolace je bezúdržbová.
  • Brání srážení vlhkosti, vzniku plísní, je vhodná do staveb, kde budou žít osoby s alergiemi.
  • Úspora tepla činí až 35% při zateplení střechy, při zateplení celé stavby pak úspory činí až neuvěřitelných 60%.
foukaní izolace
Samotné aplikování foukané izolace trvá pouhých několik hodin (Zdroj: PRIMA doma media)
aplikace foukané izolace
Aplikace foukané izolace se provádí speciálním foukacím strojem (Zdroj: PRIMA doma media)

Jak na ochranu staveb před horkem

Publikováno: 30. 7. 2020, Autor: Radoslav Ptáček , Profil autora: Radoslav Ptáček